main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

POLITICA, SOCIETATE si nu numai...

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, Dec 18, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. rudywetzer

    rudywetzer Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 23, 2005
    oameni buni io sunt satul de UE ca de mere acre cu toate ca nici macar nu am ajuns in UE.
    nu-sh ce se intampla ca pe vremea psd-ului erau bani si de facut cate ceva si da furat ...; acu nu sunt bani de loc pt nimic....hmmmm....parca am fii in star wars...inainte sa inceapa razboiul clonelor!?
    Asta imi da impresia noua stapanire.
    La noi in sanatate se strang(asta am auzit io ca ar fi) cam 2 miliarde; in sistem ajung cam 550 milioane; restul unde-s? asta zic io dar ce-i care ajung sus intreaba vreunul???
    Cinteza cand era in opozitie intreba de 3 ori pe zi; acu muclesssss.
    Cica daca intram in ue vin pt romania si bulgaria 40 miliarde din care 2/3 la noi.e la noi capacitatea de a absorbi si folosi cat de cat coerent acesti bani? io nu cred..
    taranii sunt speriati:cica nu o sa mai aiba voie sa aiba gaini, porci, vaca si cai;atunci din ce o sa traiasca?

    ARUNC MANUSA LU' TAVI CARE E ECONOMIST SI IN BURICU' TARII SA NE ZICA DACA MERITA CU UE-UL!!

    io spun de acum: sunt taranist feroce dar daca o sa fie anticipate pun stampila pe nea nelu cu 2 maini!
     
  2. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    rudywetzer :
    Man, scuza-ma, dar NU am sa ridic manusa aruncata de tine...din simplul motiv ca nu am siguranta ca vei intelege ce vreau sa spun.

    Caci, la modul tau (evidentiat mai sus) de a-ti scrie ideile ... no offence dar TE CRED cand afirmi "pe vremea PSD-ului", ca "pui stampila pe nea nelu" etc ...
    Keep on running !!

    Serge : francezii, ca de obicei, sunt CONTRA. Ma si mir ca, totusi, circula pe partea dreapta a drumului :)
    Inca nu stiu ce i-a determinat sa voteze "NON" :) , dar probabil au ei ceva "in suflet". Inainte de a-mi explica o opinie sanatoasa (...si ..."din buricul targului" :) ), trebuie sa ma documentez un pic.
     
  3. rudywetzer

    rudywetzer Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 23, 2005
    nu am vrut sa fiu cocos dar m-am gandit ca fiind in bucuresti si ocupandu-te cu economia ma gandesc ca tu vezi mai bine fenomenu' cu uniunea europeana.
    Asa ca daca ai vreodata timp si chef explica-mi in cateva cuvinte daca merita ...pt. ca sincer io nu prea vad cum .
     
  4. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Well, nu as putea spune ca mi-am facut prea bine temele in problematica referendului din Franta, dar ce pot sa spun este ca din cate stiu, francezii nu au votat NU pt. ca sunt neaparat impotriva Uniunii, ci mai mult pt. a trage o palma guvernului care i-a nemultumit pe foarte multi dintre ei.
    Acest vot din cate am inteles, are urmari si pt noi romanii, se pare ca nu vom mai pupa aderare in 2007 ci probabil cel mai devreme in 2008.
    Eu si asa nu prea sunt pro-aderare, caci exemplul cel mai graitor mi s-a parut a fi cel al ungurilor care dupa aderare s-au confruntat cu un val de scumpiri ceea ce i-a facut sa treaca granita la noi si sa plece incarcati acasa cu zeci de tone de zahar, ulei s.a.m.d.
    Cam asta ar fi ce am avut de zis... nu dati cu rosii dupa mine !
    :)

    Si mai sunt de o parere...
    Cu toate regulamentele si directivele Uniunii, nu ei o sa ne europenizeze pe noi, ci pana la urma noi o sa ii romanizam pe ei...
     
  5. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    francezii nu au votat NU pt. ca sunt neaparat impotriva Uniunii, ci mai mult pt. a trage o palma guvernului care i-a nemultumit pe foarte multi dintre ei.

    Exact ceea ce gandesc si eu. La fel am facut si noi in Arad de exemplu cand l-am dat pe vechiul primar jos si l-am pus pe asta nou. A fost un fel de "razbunare" pentru cretinelile pe care le-a facut vechiul primar.

    In legatura cu ungurii: e adevarat ca vin sa cumpere unele produse de la noi, insa doar alimente de baza: faina, orez, zahar. De exemplu produsele electronice (TV-uri, DVD-uri, combine muzicale, PC-uri) sunt mult mai ieftine in Ungaria ca la noi, si la fel sunt si alte produse (sucurile naturale la cutie sa dau doar un exemplu tot alimentar)
     
  6. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    La prima vedere(=citit prin ziare), se pare ca francezii sunt suparati RAU DE TOT pe premierul lor.
    Mdah .... ala de a venit la noi ca sa-si ia "tainul" de la Darth Bombo ...
    Probabil l-au prins si pe-acolo cu d-astea.
    Si probabil d-aia au votat "NON".
    Trebuie sa ma mai informez...

    Anyway...

    RUDYWETZER : man, in primul rand, aderarea la UE inseamna FOARET MULTI BANI (nerambursabili, sau rambursabili la dobanda foarte mica, si pe perioade lungi), bani care intra in tara noastra din partea EUROPEI.
    Cu acesti bani, ne putem moderniza.
    Datorita unor "mari ganditori" din tagma lui "Nea Nelu" (care, imediat dupa Al Doilea Razboi Mondial ne-au aruncat in mana comunistilor), tara noastra este in urma lumii dezvoltate cu mai mult de 50 de ani.
    Daca nu am avea acesti bani si nici nu am intra in UE, ar trebui sa o facem prin resurse proprii.
    La modul de crestere economica al Romaniei, probabil asta s-a intimpla cind noi (chiar si copiii nostri) am fi demult oale si ulcele.

    Totodata, intrarea in UE ar insemna o crestere a calitatii vietii, deoarece UE impune standarde minime de salarizare (printre altele).
    Acele firme care vor putea aplica aceste minime, vor supravietui, iar oamenii angajati in aceste firme o vor duce mai bine. Cele care nu vor putea aplica cerintele UE...se vor autoexclude din sistem. Asta insemana ca "in sistem" vor ramane acele firme care, oferind servicii de calitate , vor avea posibilitatea sa incaseze mai multi bani din partea clientilor...deci sa-si plateasca mai bine angajatii (in conformitate cu legile UE)

    Apropo de ce spuneai tu cu tzaranii, cu vacile, cu gainile ... NU este adevarat ca nu vor avea voie sa creasca animale, sa cultive etc. Doar asta este ocupatia lor de baza. Ci doar NU VOR AVEA VOIE SA COMERCIALIZEZE decit acele produse care corespund normelor UE : produse cultivate si recoltate conform unor norme de igiena minme etc.
    Apropo : in UE produsele ecologice (adica cele nealterate de ingrasaminte chimice, ci naturale 100%), sunt MULT mai scumpe decit cele ... normale, pe car ele mancam zilnic. daca tzaranii nostri vor sti sa speculeze acest lucru, vor deveni FOARTE BOGATI.

    In fine, se pot face divagatii si discutii la nesfarsit. A
    Am fost un pic caustic in primul meu mesaj de mai sus (adresat tie), si imi cer scuze pentru asta.
    Exista insa site-uri specializate pe care te poti informa mult mai bine; parerea mea este sa le accesezi. Vei gasi informatii interesante si bune. Si NU MA INDOIESC CA VEI INTELEGE ce se scrie acolo :)

    Ehm...sunt OARECUM economist; adica am terminat o facultate economica (si...alte studii, mai aprofundate :) ) insa NU am insistat pe economie comerciala sau economie politica sau celelalte cateva zeci de tipuri de economii specializate care se predau intr-o faculatte cu asemenea profil.
    Am fost mult mai transant si am ales COMERTUL, avind la baza ratiunea : omul de cind exista face comert, si cit timp va exista va face comert.
    Deci sunt o persoana de tip comercial, nu un economist pur-sange, si am formatzie de salesman. :)

    Inca ceva : nu sunt nascut in "buricul targului" (Bucuresti), ci in Ploiesti; inca din vremea facultatii am ales sa vin in Bucuresti, pentru a "specula" oportunitatile oferite de un oras mai dezvoltat ca altele, oportunitati pe care probabil nu le-as fi avut in alta localitate.
    Insa, crede-ma...as pleca CHAIR AZI din bucuresti ... :)
     
  7. rudywetzer

    rudywetzer Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 23, 2005
    ce parere aveti de discursul lui Basescu ?
    personal mi-a lasat impresia ca a vrut sa se laude,asta inseamna ca -imo-nu a fost asa de dramatica situatia acolo in Iraq, alminteri nu era asa de relaxat Basescu.nu cred ca iti mai arde de lauda daca treci prin momente asa de grele chiar negociator fiind.In alta ordine de idei nu cred ca americanii l-ar fi lasat sa apara pe toate canalele daca ar fi fost dracu' negru.
    Deci jurnalistii au fost tot timpu' la aceiasi rapitori care au vrut si ei de o ciorba, nicidecum niste fanatici ,iar prin amenintarea cu moartea vroiau sa creasca pretul ceea ce Basescu stia .
    Io cred ca pina la urma au ajuns la un pret si asta a fost tot.
    Ce parere aveti?
     
  8. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Sincer sa va spun nici nu l-am urmarit. M-a anuntat colegul nostru CONSTANTINESCU ca Basescu este la TV dand acest interviu, insa nu am avut rabdare sa-l vad. Am preferat sa beau o bere cu ochii pe alte posturi TV. Asa m-am saturat de "rapirea" asta, incat, din partea mea, ar mai putea sa-i mai rapeasca o data.[face_sick]
     
  9. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Eu am urmarit interviul acela.
    Sincer sa fiu, mi-a placut.
    Evident ca dezvaluirea de informatii "incendiare" nu a fost posibila, insa apreciez faptul ca Basescu a vorbit la obiect (atit cit se putea spune), si a fost prima persoana publica ce a afirmat sus si tare ceea ce altii doar speculau doar (in special televiziunile si reporterii de cacao, care se tot dadeau "informati din surse sigure" etc, facandu-se pina la urma de rahat): Hayssam a fost acela.

    Folosindu-se de limbajul pentru care eu unul, sincer, il apreciez (de om din popor, care insa ti-o spune verde in fata), insa neuitand etica in astfel de situatii si faptul ca este Presedintele tarii, el nu a uitat sa ii traga de urechi pe cei trei, nu a uitat sa reconfirme niste afirmatii facute de el in vremea cind cei 3 erau inca ostatici, si a incheiat in stilu-i caracteristic, hatru ... "Oameni buni, nu va duceti acolo daca nu aveti treaba"

    Sa nu uitam ca cei 3 NU au fost trimisi de Statul Roman, au ignorat cele mai elementare reguli intr-o zona de razboi ... ajungind pina la urma ca, din cauza unei "aventuri", sa fie dat peste cap un intreg sistem de informatii, ca se creeze comisii, sa nu doarma oameni iar armata speciala sa-si trimita luptatorii in zone in care nu au cum sa ajunga in mod normal, pentru operatiuni de acest gen...

    Mi-a placut ca a "atacat" pentru intoxicare pe OTV, ANTENA 1, SIMONA MARINESCU si MILLE CARPENISAN, care s-au dat informati pina cind au picat de fraieri ...

    ...evident, Basescu nu a scapat ocazia de a-si face un pic de reclama ... dar e dreptul lui. A muncit cot la cot cu cei pe care i-a convocat in aceasta celula de criza, si a amintit in aceasta "lauda de sine" (ca sa-i zic asa), toate acele institutii care au participat in mod direct la eliberarea celor 3.
    Deci nu a cules numai el laurii.

    Sincer sa fiu, nu cred ca Bombo sau Bunicutza ar fi reusit sa iasa din aceasta criza.
     
  10. rudywetzer

    rudywetzer Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 23, 2005
    Si io am crezut pina la interviu ca s-a luptat cu adevarate forte sith!
    Dar nu-sh de ce, dar mi-a lasat impresia ca asa zisii teroristi erau numa' niste bisnitari care vroiau sa faca un ban cinstit si ca ziaristii nu au fost niciodata intr-un real pericol, si ca o sa fie eliberati, singura problema fiind pretul, deci meritul conducatorului celulei de criza nu e asa de mare!
    Mai bine atunci la aeroport spunea citeva cuvinte si gata ;efectul ar fi fost super-maxim!
     
  11. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    La noi totul e cacealma, pana si rapirea care trebuia sa fie lucru serios s-a dovedit o kakao mare. Maine-poimaine merg ai nostri in Irak si-i rapesc pe teroristi dupa ce le fura tot de pe acolo. Vin cu buzunarele pline de petrol. Suntem jalnici.o_O Nu vreau sa vorbesc de rau tara asta, insa ce poti spune cand vezi asa ceva...:(
     
  12. JadenKorr

    JadenKorr Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jan 1, 2005
    Parazitii - sloganul meu electoral e.....stiti voi!!!
    Dar imi aduc eu aminte de un articol in Libertatea Galactica de niste muncitori francezi pe care compania lor i-a constrans sa plece din Franta - de la 1300 euro pe luna - sa vina sa munceasca in Romania pe 110 euro pe luna!!!Alegerea lor....SOMAJ!!!Asta e UE?

    Parerea mea - pentru a asigura securitatea si stabilitatea si pentru o societate mai sigura....Al Doilea Imperiu Galactic Roman!!!!Cu Capitala la Bucuresti - Coruscant!!!Na,c-am zis-o....
     
  13. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Fara sa-mi ceara nimeni, o sa fac un pic de lumina, penbtru ca ultimele trei postari nu sunt conforme realitatii (cred ca nu ati urmarit toata conferinta d epresa, si d-aia ati ajuns la acele concluzii) :
    -deci : NU A FOST O MASCARADA decit la inceput (Hayssam si Munaf au organizat totul)
    -scopul : "plecarea" lui Hayssam din tara (pe cai legale, el fiind dat in consemn la frontiera, deoarece era anchetat in multiple dosare...), pentru "a-i aduce inapoi" pe cei 3. Evident, odata ajuns acolo, probabil ca cei 3 ar fi fost eliberati, insa Hayssam nu ar mai fi revenit, iar toata averea lui s-ar fi transferat asupra lui Munaf (de aceea Munaf a suportat cu stoicism bezna beciului; pentru el era vorba de multi bani...)
    -...insa oamenii cu care au aranjat "treaba" Hayssam si Munaf s-au dovedit a fi nepregatiti pentru actiuni de acest gen
    -moment in care au avut initiativa de a contacta o grupare REALA de rapitori, care i-au preluat pe cei 3 ...
    ...iar Hayssam si Munaf au pierdut controlul asupra "actiunii".

    Ceea ce a urmat nu a mai depins de Hayssam si Munaf; nu ei mai dadeau ordine, ci gruparea cealalta.
    Situatia s-a complicat odata cu instalarea noului guvern in Irak.
    Legatura a fost reluata, de data aceasta cu noii rapitori, insa lucrurile nu mai mergeau asa bine ca inainte. Doar acum se trata cu PROFESIONISTI, nu cu ageamii lui Hayssam.

    Pina la urma s-a reusit ... restul il stim cu totii.
    Eu consider ca meritul principal este al celulei de criza care s-a format la Cotroceni; cu toti membrii ei si cu toate Serviciile care s-au implicat.

    In orice caz : nu a fost o mascarada decit la inceput.

     
  14. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    15 ani de la mineriada!! ce ziceti?
     
  15. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Pai ce sa zic...

    Aseara am urmarit la TVR1 o retrospectiva a Mineriadei din 1990 (sa nu uitam ca, in afara de asta ... a mai fost inca una ...)

    Venita parca dintr-un timp ireal (...acum mult timp, intr-o alta Galaxie...), aceasta retrospectiva nu a facut decat sa ne readuca aminte ce s-a intimplat atunci, cum au fost macelariti niste oameni ce cantau folk si urmareau seara TV-ul.

    Nu am fost acolo in '90. Invatam pentru facultate...
    Dar mi-aduc aminte ca am urmarit cu sufletul la gura ce se intimpla. Si cu groaza.
    Sistemul neo-comunist instaurat de Iliescu si clica lui (miliardarii de astazi) avea o zvacnire de violenta rar-intalnita.

    Tot ce am vazut atunci mi s-a reimprospatat acum in minte.
    A fost cumplit, am vazut oameni desfigurati, batuti cu salbaticie, inclusiv femei...

    Pina la gasirea unui alt vinovat (dar am siguranta ca ALTUL NU ESTE !!), nu pot afirma decit atit : am vazut cum Iliescu le-a spus minerilor :"Vrem ca voi sa reocupati Piata Universitatii"; am vazut cum Iliescu le-a multumit acestor bestii; am vazut cum Iliescu (intr-un acces de furie specific), reclama "barbarismul" si "abuzurile asupra democratiei" faptuite de cei ce cantau folk in Piata Universitatii, cind el insusi a apelat la barbarie si a abuzat de democratia platita cu sange cateva luni mai devreme, in Decembrie 1989, reusind prin manipularea josnica (specifica bolsevicului din el, care , la 15 ani de la Revolutie, inca mai "zvacneste" adresandu-se cu "tovarasi"), sa reinstaureze un regim in care ideile totalitare invatate la Moscova au fost abil impletite cu cele ale unei democratii firave si nestiutoare, rezultind o perioada in care neo-comunistii si-au ingrosat cefele si au facut averi fabuloase pe spatele celor ce au murit in Decembrie.

    Daca imi doresc ceva referitor la Mineriade ?

    Da. Imi doresc.
    Imi doresc sa se AJUNGA OFICIAL LA CONCLUZIA si SA SE SPUNA OFICIAL ca Iliescu este vinovat, sa I SE SPUNA LUI IN FATZA ASTA, in direct la TV, in timp ce Romania intreaga priveste ecranul.
    As vrea sa-i vad reactia de neputinta .. si s-o compar cu ce am vazut la TV pe fetele celor batuti la Universitate.
    As vrea sa inteleaga (in direct la TV) ca NU MAI ARE CE FACE, CA A FOST GASIT VINOVAT, si , ce mi-ar place cel mai mult, SA VADA CA NIMANUI NU-I MAI PASA DE CE SPUNE EL, CA NIMENI NU MAI DA DOI BANI PE EL...

    ...iar dupa aceea, ultimii ani din viata sa si-i petreaca in aceeasi celula cu MIRON COZMA.
    (ar avea ce sa-si spuna amandoi...sa-si depene aminitrile comune...Iar Miron Cozma sa aiba la el o bita d-aia cum avea la Universitate; daca nu i-ar sparge capul cu ea, macar i-ar indesa-o in dos !! Fara crema !)
     
  16. rudywetzer

    rudywetzer Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 23, 2005
    ai dreptate tavi, dar io nu cred ca basescu arde de aflarea adevarului, ci doar ca vrea sa faca circ si sa indeparteze atentia de la adevaratele probleme(fie vorba intre noi asta cu nea nelu era treaba taranistilor acu 8 ani).
    m-am injurat anul trecut cu oamenii pt. basescu dar am impresia ca seamana tot mai mult cu palpatine!!!pe unde apare apare discordia si certurile .
    astept sa fiu contrazis dar sunt tare tare dezamagit de el...
     
  17. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    A N T I C I P A T E E E E E E E E E E E E E !!!!!
    [face_praying]
    [face_peace]
    =D=
    [face_dancing]

    Era singurul mod in care puteam scapa de PSD-isti !!!

    Uraaaaa !!!

    Ne va costa, ce-i drept...
    Dar toate costurile palesc in fata indepartarii cancerului PSD-ist !!

    ALIANTA va castiga cu cel putin 60%.
    Si urgia se va abate asupra PSD-ului.
    Dixit !
    Sith-ul sa fie cu ei si cu partidul lor de mafioti !
     
  18. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Hmm... I've got a bad feeling about this. Nu stiu daca anticipatele vor rezolva problema, sau se va repeta magaria de la alewgerile precedente. Vom trai si vom vedea.
     
  19. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Eu n-am avut drept de vot :)) si cred ca ma bucur ca altfel m-as fi simtit vinovata.
    Cati din voi l-ar vota acum pe vadim? :D
     
  20. TheOneChosen

    TheOneChosen Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Jul 3, 2005
    sa fim totusi seriosi cu Vadim:). Si mie imi place, si ar cam fi bine sa le mai taie drepturile ungurilor prin transilvania care si-au pus denumirile produselor in ungureste prin pietele si magazinele de acolo.Daca intrebi in romana ceva aia se prefac ca nu inteleg,eu i-as reteza pe toti cu light-saberul:). In plus, Vadim ne-ar scapa si de tzigani, ceea ce din nou ar fi bine:).
    dar.. partea nasoala e ca am fi cauza celui de-al treilea razboi mondial probabil, si speranta noastra de viata ar mai scade cu ceva zeci de ani:)... in rest.. cum am zis, totul bine:).
    Eu ma bucur ca vor fi anticipate, tin cu Basescu in continuare, nu-mi pare rau ca l-am votat. PSD-istii astia chiar sunt niste mafioti:)[am observat asta la mine in scoala:p].. si ma bucur si ca nu mai intram in ue in 2007. super:).. serios. Va dati seama ca am scapat de acele scumpiri enorme ce le-ar fi implicat integrarea in ue in 2007?. eu m-am saturat sa mareasca astia gazu si curentu lunar. romania nu este pregatita pentru asa ceva.
    Deci.. toate vor fi in regula in final. chiar cred asta:)

    SA TRAIM BINE! si forta sa fie cu noi:)
     
  21. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    ce-i cu ungurii? ;)

     
  22. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    :( Hai c-ati inceput s-o dati la prosteala. Linistiti-va pana nu apar discutii d-alea de cacao, care chiar ca nu-si au rostul pe acest forum. Sergiu, cred ca ar trebui sa le reamintesti normele de conduita celor carora nu sunt familiarizati.[face_shame_on_you]
     
  23. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Nu vreau sa par mai deosebit insa cei mai buni prieteni ai mei sunt maghiari. De asemenea prietenii de familie in care Fam. Rusu are incredere totala sunt tot unguri. Cel putin in Arad nu stiu sa fi fost vreodata probleme etnice de vreun fel.

    Lasand la o parte problemele etnice, care sunt create artificial tot de catre politicieni (nu conteaza de ce nationalitate - de vreme ce sunt politicieni => isi urmaresc in proportie de 90% propriul interes), haideti sa vedem ce facem acum cu anticipatele.

    Mai intram in UE in 2007? Personal mie mi se falfaie de intrarea in UE, poate din cauza faptului ca economist fiind, imi dau seama cam ce ne asteapta.
     
  24. rudywetzer

    rudywetzer Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 23, 2005
    io sunt din cealalta tabara..
    in 2004 m-am certat cu oameni pt basescu & co.
    amu' cred ca asa sarpe mai rar mi-a fost dat sa vad...
    sunt taranist feroce, am umblat de chiaun in timisoara la revolutie dar io votu' lu Basescu nu il dau.punt.
    unde apare basescu apare si cearta; imo asta este omul intrigilor si a discordiei si cred ca va fii f. rau cu el; asa ca o sa fac ce nu credeam ca voi face vreodata:3 trandafiri;
    si nu sunt singur in timisoara care voi proceda asa.Foarte multa lume e dezamagita de el.
    El vrea toata puterea cu orice pret.
    Atunci de ce nu propune schimbarea constitutiei ,sa fie ca la americani:presedintele e si seful guvernului;dar asta e boala presedintilor romani:ei vor doar cele placute, de cele neplacute e responsabil primu' ministru si asta nu ne convine la mariile noastre sa fim noi si prim ministru....;
    Imi doresc din tot sufletu' sa ma insel dar sunt 101% confident pe acest pick.
     
  25. rudywetzer

    rudywetzer Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 23, 2005
    io nu mai am de loc incredere in basescu si cred ca e un mare sarpe.
    asa ca io 3 trandafiri.
     
Thread Status:
Not open for further replies.