main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Povestea din Star Wars poate avea un sambure de adevar?

Discussion in 'Archive: Romania' started by Katana_, Jul 28, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    M-am gandit de multe ori...daca intr-adevar ar exista Star Destroyere si poate si un Vader prin galaxie? Daca povestea lui Lucas nu ar fi fost deloc intamplatoare?
    V-ar placea sa aflati intr-o zi ca Forta exista cu adevarat...si ca totul nu e doar un film,o poveste?
     
  2. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Forta exista, doar ca nu se numeste asa, ci i se spune energia Chi sau Ki. ;)
     
  3. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Girl... what have you been smoking?
    :)
     
  4. TheOneChosen

    TheOneChosen Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Jul 3, 2005
    si eu sunt de acord ca exista forta.. din pacate.. vom muri si noi si copii nostrii iar oamenii tot nu vor stii despre ce este vorba:(..
    e interesant cum istoria spune despre unii oameni care aveau puteri speciale.. noi nu le intelegem, cred ca putem numi asta FORTA..nu?
    cat despre Vader.. din pacate sunt slabe sanse sa dam de el:), desi.. ar fi interesant
     
  5. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Putem spera ca undeva printr-o Galaxie chestiile astea exista. Sau poate, cine stie, vor exista in viitorul omenirii.
     
  6. TheOneChosen

    TheOneChosen Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Jul 3, 2005
    FORTA oricum exista.. bineinteles.. poate sub alt nume,dar exista, sunt prea multe lucruri pe care noi nu le intelegem in viata noastra ca sa spunem ca FORTA este doar un cuvant..
    cat despre razboaie..poate intelegem noi mult prea putin in acest moment.. eu zic ca este posibila actiunea din star wars chiar sa fie adevarata dar nu neaparat sa fie atatea razboaie:)..
    si acum noi vorbim tampenii caci oricum nu vom afla adevarul.. prea curand:)
     
  7. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Totusi, e in regula sa visam, nu?
     
  8. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Eu cred ca este totusi o POVESTE. O poveste care ne incanta, ne atrage, ne intriga. Pe unii ii fascineaza Ordinul Jedi si Cavalerii sai, pe altii navele de lupta, pe altii robotii, poate pe unii diversitatea de rase si limbaje, poate pe toti cate un pic din toate astea.
    Nu o data s'a intamplat ca o poveste sa se dovedeasca a fi adevarata. Asadar, eu cred ca exista posibilitatea existentei acelui sambure de adevar de care zicea Katana. Totusi, personajele si actiunea din filmele SW, din carti, animatii sau comics'uri sunt doar fictive. Stim cu totii ca, spre exemplu, filosofia Jedi si conceptul de Forta exista si in galaxia noastra, sub diverse forme. Stim cu totii ca, de'a lungul istoriei, oamenii au avut parte de cavaleri/eroi, au avut nevoie de ei, au dorit sa ii cunoasca si sa ii laude. De la inventarea primelor aparate de zbor, omenirea a cautat asiduu mijloace de a face aparatele zburatoare mai rapide, mai puternice, mai rezistente, mai independente. Traim cu totii intr'o era in care robotica a devenit realitate. Am insirat toate acestea pentru a confirma posibilitatea existentei acelui sambure de adevar. Totusi a mai ramas ceva, care inca macina imaginatia unor oameni. Acel ceva ar fi sau zborul cu viteze supra-luminice, sau descoperirea unei alte rase inteligente. (Credinta mea este ca una fara cealalata nu se poate).
    Povestea are rolul de a ne delecta, de a ne atrage in lumea ei, de a ne fascina si zgandari imaginatia. Imaginatia poate creea minuni, poate rasturna prejudecati, poate schimba cursul omenirii. (Si as da aici doar un exemplu: Satelitul de Comunicatii -- inventie a lui Arthur C. Clark, in urma unei povestiri SF). Cu cat credem mai mult in poveste, cu atat ar trebui sa fim mai motivati in a face pasul urmator spre a demonstra ca povestea SW a fost mereu reala...
     
  9. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Dragutz post Vic.
    Da...totul e o poveste. Nu stiu de ce, dar parca i-as spune mai mult legenda.
    Probleam nostra e ca avem nevoie de "eroi", si daca nu avem, atunci ni facem. Noroc cu imaginatia bogata pe care o avem.
    Dar cred ca noi ca oameni, mai avem multe de descoperit, atat despre noi insisi, dar si despre intregul univers.
     
  10. andana_77

    andana_77 Jedi Youngling

    Registered:
    Aug 10, 2005
    Eu zic ca, atata timp cat o visam, lumea Star Wars exista in noi, si e adevarata. Bineinteles, e doar un film. Dar v-ati intrebat vreodata, de ce pe unii oameni ii prinde "microbul Star Wars" si pe alti nu? Eu am vazut pentru prima data "A New Hope" impreuna cu un bun prieten. El a spus doar ca e un film bun, pe mine m-a marcat. Si nu l-am mai uitat de atunci, si am vrut mereu "mai mult". Si gandeam destul de asemanator pana atunci.
    Asta e de fapt intrebarea care ma macina pe mine. De ce unii oameni considera SW un mod de viata, sau macar un vis frumos pe care l-ar vrea adevarat, iar altii doar un film SF, poate mai bun ca altele, dar totusi un film SF.
    Ce parere aveti?
     
  11. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Eu cred ca depinde de ce trecut au respectiviele persoane. De ce credinte si de ce interese.
    Un crestin adevarat nu o sa vada in SW nimic mai mult decat un SF bun sau sa zicem maximum un loc in care minte-a i-ar putea scapa uneori dar... daca nu esti un om fara nici un Dumnezeu (la propriu) te poti trezi in mijlocul unei secte Jedi care folosesc datapaduri pe post de Acatiste :D
     
Thread Status:
Not open for further replies.