main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

"Revenge of The Sith" - Plot Summary Script !!!!!HOT!!!!!

Discussion in 'Archive: Romania' started by vanatorul, Nov 25, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ia uitati ce circula de vreo cateva luni pe forumurile internatioale ale fanilor SW. Nu stiu daca este in intregime real insa vreau sa va spun ca l-am citit inainte sa apara trailer-ul si cateva dintre chestiile citite aici s-au regasit ulterior in trailer. L-am recitit azi dimineata si sunt socat de similitudinile existente.
    Voi ce ziceti??


    PS. Natalie Portman avea dreptate, foarte, foarte intunecat pare acest film. Pe mine m-a socat partea in care Anakin se inchide in camera de antrenament cu jedisorii aia mici si... si... si... ii masacreaza pur si simplu :( :( :(

    PPS. Va recomand sa cititi scriptul si asa ascultati coloana sonora SW in acelasi timp. Impressive, most impressive :( It will be the movie of the century :(
    =====================================================



    Star Wars Episode 3
    Revenge of the Sith
    Plot Summary Script Synopsis Story
    by
    George Lucas




    For three years the GREAT CLONE WAR has ravaged the galaxy. Starvation and misery stalk countless worlds.
    Although near defeat, COUNT DOOKU and his Confederacy of Independent Systems have masterminded the capture of SUPREME CHANCELLOR PALPATINE.

    With the mighty Armada of the Republic behind them, Jedi Knights Obi-Wan Kenobi and Anakin Skywalker pursue Dooku and his sinister agents across the galaxy?

    EXT. ATMOSPHERE OF CORUSCANT - DAY

    PAN DOWN:

    We see a massive space battle unfolding over the city planet of Coruscant. Republic venator class star destroyers exchange fire with Separatist war ships, in the distance we see the Invisible hand flag ship of the Trade federation and current location of droid commander GENERAL GRIEVOUS and COUNT DOOKU the former Jedi master turned Sith apprentice, as well as their prisoner SUPREME CHANCELLOR PALPATINE who's alter ego is the elusive mastermind DARTH SIDIOUS.

    As the space battle rages on two Jedi star fighters are deployed from one of the republic cruisers. They are piloted by our stalwart heroes Anakin Skywalker and Obi-wan Kenobi. We see a long tracking shot where both fighters weave between enemy and friendly ships alike evading laser fire and engaging the many droid fighters which attack them. Clone ARC star fighters join the fray and the pilots exchange battle chatter with the two jedi as they engage the tri-fighter's of the federation.

    INT. BRIDGE OF THE INVISIBLE HAND - DAY

    Dooku commands a bridge full of Nemoidians pilots as they watch the battle on a large view screen.

    EXT. SPACE - DAY

    One of the Republic ships is damaged and hundreds of storm troopers are sucked out a breach in the hull and scattered into space.

    Obi-Wan?s star fighter is attacked by enemy droids which attach themselves to his hull and use lasers to cutaway at it. Sadly R4 his trusted astromech droid is destroyed.

    Anakin, proving why he is known as the best pilot in the galaxy executes an impressive maneuver, in which he uses the wing of his star fighter to scrape the enemy droids off of Obi-Wan?s ship. Obi-Wan's ship careens into the open hanger of the Invisible hand with Anakin not far behind.

    INT. INVISIBLE HAND HANGER - DAY

    As Obi-Wan's ship crashes, he springs from his cockpit in one fluent movement, his hood flying over his head and lands amidst some battle droids which he cuts down with swift Jedi aplomb. A moment later Anakin lands with R2 and the trio begin to make their way through the massive battleship.

    INT. BRIDGE OF THE INVISIBLE HAND- DAY

    Meanwhile, Dooku consults his separatist colleagues via hologram With him we see General Grievous for the first time, a menacing skeletal cyborg, who has killed many Jedi.

    INT. MUSTAFAR CONFERENCE ROOM - NIGHT

    The separatist leaders are gathered in a control room in their facility on the fire planet of Mustafar. Dooku informs them that he has come under attack and may not be able to deliver Palpatine to them.

    INT. BRIDGE OF THE INVISIBLE HAND ? DAY

    Dooku concludes the discussion with his co-conspirators as one of the Nemoidian Bridge officers makes him aware of the Jedi's presence on the sh
     
  2. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    interesant!!!
     
  3. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Acum cateva minute am revazut si trailerul. Nu stiu ce sa zic, multe chestii coincid...
    Hmm...

    PS. Nici urma de bounty hunter :( :( :(
     
  4. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    ...mi s-au pus cuie in ceafa timp de 20 de minute, dar am citit TOT si cred ca am clipit doar de vreo 2 ori ...

    Cred ca este scenariul real ... si abia astept filmul ....
     
  5. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Eu nu pot fi din nou de acord cu Tavi (oare de ce?) si redeschid vechea discutie purtata cu el.
    Probabil ca multe lucruri din acest scenariu coincid cu ce se va intampla in Episodul III, sunt chestiuni de bun simt, pe care oricare din noi si le-ar putea imagina, dar nu cred ca e CHIAR scenariul original(in primul rand pentru ca o asemenea chestie nu s-ar putea scurge de la Lucasfilm)
    Remember Tavi, cand ti-am spus ca Padme NU va muri la nastere, pentru ca in ROTJ ii spune lui Luke ca isi aminteste de mama ei adevarata, care era "kind, beautiful, but sad"? And this is a FACT. Deci Padme a mai trait CEL PUTIN 3 ani dupa nasterea copiilor si s-a ascuns probabil impreuna cu Leia pe Alderaan, in casa lui Bail Organa.
     
  6. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Mara, scriptul asta l-am citit prima oara prin luna septembrie, deci cu 2 luni inainte sa fie facut public trailerul, atunci cand cautam informatii referitoare la chestionarul de admitere in Academia Jedi (LOL). Remember all? :)

    Si... sunt convins ca Padme moare in momentul in care se nasc Luke si Leia, nu neaparat pentru ca asa scrie in scriptul asta.
    Mi se pare logic. Dupa cum spunea chiar ea intr-un interviu, filmul este negru, intunecat.
    Citez: "They are all so very different, Episode III is very dark and much more demanding, we all know that Anakin becomes Darth Vader but to actually see this transition is very painful. So when you have such a dark story to work with it demands you as an actor to work harder. So even though I haven't seen the film yet I would suppose that the last one is my favorite. It was much darker than the other two that we worked on," she said. "You can sort of piece it together, since it fits between episodes II and IV. Yeah, we worked very hard on it and I think it's great". Am incheiat citatul.
    Stiu, declaratia asta nu imi de neaparat dreptate ci doar intareste ideea potrivit careia filmul este marcat de o serie intreaga de tragedii: the rise of Empire, cunoastem adevarata fata a lui Palpatine si adevaratele sale intentii, Anakin becomes Darth Vader, cavalerii Jedi sunt haituiti si masacrati si ... si... Padme moare. De ce nu ar fi posibil?
    Si, la urma urmei, daca Padme ar fi ramas impreuna cu copiii sai, asa cum zici tu, imi vine greu sa cred ca Vader nu ar fi dat de urma lor, oriunde s-ar fi ascuns ei. Imposibil, legatura dintre ei doi era prea puternica, s-au iubit etc etc.
     
  7. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Dar spune-mi tu, atunci, cum iti explici totusi faptul ca Leia isi aminteste de mama ei adevarata? Va amintiti cu totii de scena din ROTJ, din satul Ewoksilor, cand Luke ii dezvaluie faptul ca sunt frati, si o intreaba de mama ei adevarata? Daca se va intampla asa cum spui tu, Lucas sau va accepta sa existe o noua eroare grosolana, care nesocoteste trilogia originala, sau va da o explicatie puerila de genul... "Pai, de fapt Leia nu isi amintea de mama ei adevarata... ci de cea adoptiva... sau de dadaca...",etc.
    Iar Padme nu va ramane cu amandoi copiii, Luke va fi dus, intr-adevar pe Tatooine, dar Leia... totusi, de ce isi aminteste? Un nou nascut nu are cum sa-si aminteasca de mama lui!
     
  8. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Foarte posibil, nimeni nu a avut pretentia ca SW este un film perfect cap-coada. Lucas insusi a admis de foarte multe ori ca atat in scenarii cat si in modul de realizare s-au strecurat o sumedenie de erori. D-aia cred ca scoate editii speciale peste editii ultra-speciale, incearcand sa corecteze din mers unele erori (nu toate).
    Ca sa te convingi iti (va) recomand sa vizitati si sa cititi cu atentie paginile www.movie-mistakes.com si www.moviemistakes.com. Pare hilar, neplacut la un moment dat, dar filmele Star Wars sunt pe primele locuri in topul filmelor cu cele mai multe erori.
    Iar chestia asta se poate verifica cu telecomanda, luand filmele la puricat, exact asa cum zic oamenii aia acolo :(
     
  9. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Stiu ca exista o gramada de erori in SW, dar cred ca acest lucru se datoreaza in special faptului ca in 1977, Lucas nu se gandea ca primul sau film va avea un asemenea succes si nu isi facuse un plan bine stabilit despre cum vor fi continuarile. Sunt convinsa, de fapt, ca in momentul in care a facut ANH, nici nu se gandea sa-l "faca" pe Vader tatal lui Luke, cu atat mai putin pe Leia, sora-sa.
    Iar greseli exista probabil intr-o gramada de alte filme, dar nu sunt multi nebuni, asa ca noi si ca alti fani SW, care sa le vada de 50 de ori si sa caute erorile cu lumanarea...
     
  10. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Atunci nu te-ar mira sa auzi ca Lucas recunoaste faptul ca amintirile printesei Leia despre mama sa sunt legate, poate, de dadaca sa, nu? :)
     
  11. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Crede-ma, sunt pregatita sufleteste, nu ma va mira nimic din ce voi vedea in Episodul III. Tot ce sper e sa nu fie o crunta dezamagire, asa cum au fost primele doua... Si tare mi-e teama ca... s-ar putea sa fie asa!
     
  12. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Nu stiu ce sa zic si eu sunt uneori sceptic dar ma gandesc si la Lucas asta :) Pana mea, de cate ori o poate da in bara? O data (Return of the Jedi), de doua ori (The Phantom Menace), de trei ori (Attack of The clones), pai, gata, tata. :) A patra oara o loveste. :) He must. :)
    Must be a masterpiece, daca intr-adevar e ultimul film al seriei (lucru foarte plauzibil de altfel) Lucas trebuie sa se autodepaseasca mai ales ca acum trebuie sa lamureasca totul. Cine, cand, unde, de ce and... so on.
    Tocmai din aceasta cauza cred ca va fi un film bun, va avea un fir epic senzational, iar asta va avea drept rezultat faptul ca atentia fanilor va fi oarecum distrasa de la efecte speciale & **** (pe care, cred eu, Lucas s-a bazat prea mult in episoadele 1 si 2) si va conta foarte mult ce se intampla in film.
    Eu unul abia astept sa vad cum se transforma, de exemplu, Anakin in Vader sau cum se alege praful de Ordinul Jedi si ma intereseaza prea putin ce model de nave vor mai aparea sau ce decoruri au fost alese.
    Aduceti-va aminte de episoadele 4 si 5, nu degeaba sunt considerate foarte bune, pentru ca au avut povesti frumoase care sa le sustina.
    Pai, da, in 6 am avut parte de ewoksi (yaaaks, penibil cum au distrus ei the Mighty Empire) iar in primele doua am avut parte de JarJar si shleahta lui de gungani sau alte creaturi d-astea de-ti toaca marunt nervii.
     
  13. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    SUPER!
    Imi place in special partea cu "grey aliens with big eyes"...Ma mir ca Lucas a bagat si o faza de genu' asta...dar imi place la nebunie!...abia astept sa-i vad
     
  14. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eu zic ca este destul de posibil ca scenariul de mai sus sa fie chiar cel original.
    Se potrivesc multe lucruri...pe deasupra a aparut inaintea trailer-ului...
     
  15. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    la fel mi-ar veni si mie sa cred, insa pana nu-l vad ma bucur doar si cam atat. fara prea multe false sperante.
     
  16. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Eu cred (sper)ca Lucas vrea sa ne lase pe toti sa credem ca filmul va fi o adaptare a scenariului de mai sus, sau ceva foarte asmenanator, si sa vina de fapt cu niste rasturnari de situatie spectaculoase si surprize la care nimeni nici n-a visat vreodata.
    Asa as face eu in locul lui, de vreme ce toata lumea se pare ca stie ce se va intampla in Epidodul III, scena cu scena... Unde mai e surpriza, daca atunci cand vom vedea filmul pentru prima ora, vom sti replicile pe de rost si ce se intampla in scena urmatoare?
     
  17. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    In scenariile pt. Ep.7, 8, 9 tot ceea ce aprea ca dialog era "i have a bad feeling about this" :D

    Oricum cred ca Ep.3 poate fi mai mult decat acest sceanriu chiar daca este scenariul bun. Filmul va fi cu totul altfel: imagine, viteza, actiune, efecte, actori etc., you knowhat I mean.
     
  18. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Mara !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    SW este o lume frumoasa pentru noi si ... o poveste minunata !

    Insa nu uitati ca este UN FILM.
    Iar in filme totul e posibil !!!
    Deci este foarte posibil ca, imediat dupa ce s-a nascut, Leia sa fi memorat fotografic imaginea Amidalei; desi tehnic, fizic si...uman e imposibil (un bebe nu distinge nimic in jur, doar ceva lumini si umbre, imediat dupa nastere).

    Insa cine ne spune noua ca oamenii din Galaxia lui Lucas sunt 100% identici cu noi ?!
    Vi se pare normal ca intr-o galaxie atit de evoluata, specia umana sa fie identica cu a noastra ?!
    Mie nu mi se pare normal... daca am fi fost identici, atunci de ce nu avem si noi spade-laser la sold ?! De ce nu avem si noi un oras (macar) gen Coruscant ?! La noi doar calci in flegme si in mucii inghetzatzi pe trotuar, nu-ti zboara nimic pe deasupra capului (in afara de sus-numitele "piftii" inainte de a cadea pe trotuar...); singura asemenare este ca destinele ne sunt conduse tot de un Palpatine ... unu' Darth Bombo !!

    Poate in Galaxia lui Lucas nou-nascutii pot vedea imediat dupa nastere; nu uitati ca la 3 ani, Anakin pilota pod racere; la noi un copli de 3 ani a castigat o cursa de karting si toate televiziunile au sarit pe el...

    Jesus !!!
     
  19. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Leia was a Jedi inca din prima secunda cand a inceput sa respire. Jedis pot prevede viitorul si se pot intoarce in trecut, simplu. Nu cred ca sunt legati trupeste de lumea sau unviersul in care traiesc.
    Asa vad eu lucrurile.
     
  20. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  21. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Doona: Singura "nelamurire" pe care o am vizavi de treaba asta ar fi ca, dupa cum bine stim cu totii, Obi-Wan nu este un bun pilot si nu-i place sa piloteze. Dar poate ca daca e nevoit sa o faca... nu-mi dau seama.

    Tavi, Vanatorul: Voi glumiti, nu? Spuneti-mi ca glumiti! "Memorie fotografica"? "Jedi din prima secunda in care a inceput sa respire"? Pai, daca ar fi asa, Luke de ce nu are memorie fotografica si nu isi aminteste de mama lor? Mama lor de mama! Doar Forta e mult mai puternica in el decat in Leia! Cu toate astea, habar nu a avut de ea pana cand nu a implinit 20 de ani! Nici macar paharul de lapte albastru nu-l putea misca fara sa puna mana pe el! Dar pe de alta parte, fetele-s mai smechere, e adevarat!

    Darth Bombo, Tavi? Sa nu-mi spui ca il preferi pe Darth Trombo'! Din doua rele (sau doi rai), trebuie sa alegem raul mai mic (la figurat, nu la propriu).
     
  22. DARK_ANAKIN_11

    DARK_ANAKIN_11 Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 1, 2004
    Vezi tu Mara, nu vreau sa te contrazic dar cred ca Tavi are dreptate! chestia cu orashul cu mucii shi flegma este adevarata, Anakin la 3 ani era intr-adevar pilot de curse, shi aminteshtetzi ca oamenii traiau atunci cam 150 de ani. eram cam evoluatzi, nu? :D
     
  23. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Mara...?!

    Vorbesti de faptul ca-l preferi mai mult pe Darth Bombo ?
    Si ca pe 12 SEPT i-ai acorda inca o data, increderea ta ???

    Uhaaaa ... daca-i asa ... big mistake ...
    ...si nu mai vreau sa continui discuitia pe acest subiect. Si chiar nici nu o mai continui ... End of story ...
     
  24. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    ...insa bucuria e prea mare, pentru a nu simti un strigat care m-a facut sa vibrez acum 15 ani !!!

    "OLEEE-OLE-OLE-OLEEEEEE"

    Urmarea ar fi :
    "BOMBONEEEEELU' NU MAI EEEEEE !!!!"

    ...si dus sa fie !!!
     
  25. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
Thread Status:
Not open for further replies.