main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

ROTS, primele reactii !!!

Discussion in 'Archive: Romania' started by vanatorul, May 18, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Razboiul stelelor: efectele speciale au invins din nou
    Ileana Dima
     
    Frenezia cu care s-au imbulzit americanii la premiera ultimului episod ?Star Wars? se va repeta, la scara mai mica, si in Romania. ?Razbunarea Sith? nu merita insa pe deplin acest efort.

    Generatii Intregi de romani au crescut cu o fascinatie pentru Star Wars, o oaza cinematografica in desertul televizat comunist, populat cu productii indiene sau chinezesti. Pe marile ecrane autohtone vine acum ultima parte a ciclului inceput de George Lucas in 1977: ?Star Wars: Episodul III Razbunarea Sith?.

    Moralitatea ambigua a cavalerilor
    Pelicula e superioara din punct de vedere vizual celor doua care au precedat-o recent, dar scenariul a cistigat doar in banalitate. Prin comparatie, acest episod e mai violent si mai tragic decit celelalte, motiv pentru care in SUA a capatat un rating care il deosebeste de tot restul ciclului. Cu alte cuvinte, copiii a caror virsta e sub 13 ani nu au voie sa vada acest film decit cu aprobarea parintilor.


    Filmul ?Star Wars: Episodul III Razbunarea Sith? prezenta numeroase dificultati pentru realizatori. Toti fanii acestei saga stiau ce se va intimpla in acest episod abundent in metamorfoze: republica devine imperiu, un cavaler Jedi, adica de partea binelui, trece de cea a raului, iar la conducerea galaxiei ajunge tot un personaj ezitant, intii cancelar cu intentii pacifiste, apoi lord Sith, in speta malefic. Episodul are insa rolul de a zapaci complet un neofit, pentru ca granita dintre bine si rau se schimba frecvent.

    Scenariu bramburit
    Metoda de lucru a lui George Lucas, desi originala, nu prea functioneaza in acest caz. Regizorul se foloseste de scenariu doar ca punct de plecare, improvizind pe parcurs. De aceasta data, povestea se cam destrama prin partile esentiale. Pentru ca putine personaje sint ce par a fi, se ajunge la niste combinatii ilogice. De pilda, filmul incepe cu cancelarul Palpatine (Ian McDiarmid) tinut prizonier de contele Dooku, alias cavaler Sith. Dupa care, cancelarul se reveleaza a fi Sith si el. Ceea ce e neclar, de obicei nu iti faci prizonieri din propria armata.


    Un alt exemplu e cavalerul Jedi Anakin (Hayden Christensen), care devine ucenicul lordului Sith, alias cancelarul Palpatine. Te astepti ca Anakin sa invete ceva de la noul sau mentor, sa capete niscaiva puteri noi sau macar sa isi schimbe culoarea sabiei (albastra la Jedi si rosie la Sith). Nici gind. Tot ce se intimpla e ca personajul e mutat ca un pion de la o tabara la alta. Acum incaseaza ordine de la Sith, ii macelareste pe cavalerii Jedi de toate virstele, inclusiv copiii, si isi schimba culoarea ochilor in portocaliu. Cam asta e toata invatatura profunda ?despre partea intunecata a Fortei?.

    La capitolul dialog, lucrurile ramin la fel de simpliste, replicile fiind o succesiune de banalitati de genul ?Jedi sint de partea binelui?, la care se raspunde cu ?Din perspectiva mea, sint malefici?. Cind depasesc statutul de platitudine, cad in absurd, ca in cazul urmatoarei discutii dintre cavalerul Jedi, interpretat de Samuel L. Jackson, si lordul Sith, alias cancelarul Palpatine. Primul afirma ?Cancelare, sinteti arestat?, la care i se da o replica interogativa: ?Ma ameninti??. Pacat de distributia plina de actori buni, al caror talent functioneaza in acest film la minima rezistenta.

    Original si robot
    Dincolo de scenariu, efectele speciale inunda lungmetrajul, care e excelent la nivel vizual. Imaginile generate de computer denota ceva mai multa imaginatie decit dialogul. Apare si o raritate: un robot decrepit si bolnav, care tuseste si vorbeste ragusit. Acest personaj e generalul Grievous, care lupta de partea cavalerilor Sith. Tot prin intermediul acestui personaj se justifica un efect interesant: o morisca de lasere, in duelul dintre Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) si general, care, ucigind multi Jedi, detine patru sabii si le utilizeaza pe toate in acelasi timp.

    Nimic normal, totul special
    Toata lumea se astepta ca finalul filmului sa fie un duel intre Obi-Wan Kenobi si ucenicul sau tradator. Dar Lucas ad
     
  2. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    "Star Wars: Episodul III", un succes de marketing
    Magicianul George Lucas continua razboiul interstelar cu seria "Razbunarea Sith"
    Sandra Scarlat
    Miercuri, 18 Mai 2005

    Cel mai mediatizat episod din seria ?Razboiul stelelor?, ?Razbunarea Sith?, este in general bine vazut de critici, iar observatorii estimeaza un colosal succes de casa. Americanii anticipeaza pagube de peste 600 milioane dolari pentru companiile ai caror angajati se vor inghesui in salile de cinema, la premiera de pe 19 mai, potrivit AP. In Romania mai sint foarte putine bilete pentru vineri, la Hollywood Multiplex.

    Cel de-al saselea si ultimul film din seria ?Razboiul Stelelor?, ?Episodul III - Razbunarea Sith?, a avut premiera mondiala la Cannes, duminica. Cotidianul ?New York Times? spune ca este cel mai bun din toata seria, iar publicatia londoneza ?The Times? lauda scena ?bataliei epice? dintre Anakin (care se va transforma in temutul Vader) si Obi-Wan, ?magnifica si brutala?. Insa revista ?Rolling Stones? considera ca scenariul e prost si replicile stupide.

    ?Episodul III e facut pentru a te indemna sa le cumperi pe celelalte?

    Criticul de film Irina Margareta Nistor a fost impresionat de abilitatile de marketing ale echipei care a realizat Episodul III. ?E foarte abil facut, ca sa-ti pui tot felul de intrebari, e facut pe principiul de a te indemna sa cumperi celelalte filme din serie?, a spus Nistor.
    Chiar daca este ultima productie din serie, ?Razbunarea Sith? reprezinta abia episodul al III-lea din ?Razboiul Stelelor?. Creatorul George Lucas a inceput seria, in 1977, cu ?Episodul IV- O noua speranta?. ?Razbunarea Sith?, asadar, se termina acolo unde incepe primul film produs in seria ?Star Wars?.
    Razboiul Clonelor se extinde in toata Galaxia, Imparatul Palpatine si cavalerii Jedi devin inamici, iar Anakin Skywalker cedeaza tentatiei puterii nemarginite, trece de partea Intunecata a Fortei si devine Darth Vader.
    ?E o lumina foarte ciudata, totul este filmat pe culori sumbre, intre apusul soarelui si intuneric, te sperie?, a spus Nistor. Cea mai asteptata scena a filmului, batalia finala dintre Anakin si maestrul sau, Obi-Wan, ?n-a fost nemaipomenit de impresionanta?, a continuat criticul. ?Este foarte scurta, tot astepti sa vina si, daca nu esti atent, o pierzi?, a adaugat aceasta.
    (sursa: Evenimentul Zilei)
    http://www.evz.ro/divertisment/?news_id=186590
     
  3. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Sithspit!!! Cred ca voi fi dezamagita de film! Si banuiam eu ca asa o sa se intample...
     
  4. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Trebuie sa-l vad intai! Dupa aia vin cu opinia. Si mie mi-e frica sa nu fiu dezamagit.
     
  5. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ei, hai, nu dramatizati acum. Poate ca doamna Dima a fost putin subiectiva :)
     
  6. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Ai dreptate. In mod sigur nu e fan SW!
     
  7. AnyGuy555

    AnyGuy555 Jedi Youngling

    Registered:
    May 12, 2005
  8. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Cred ca acest post ar trebui sters!
     
  9. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Primul comentariu cam rautacios.
    Sincer m-a calcat pe nervi.
    Al doilea a fost mai omenesc...

    They don't know the power of the Dark Side...

    @ Sergiu Hai sa stergem mesajul lui AnyGuy555.
    Ar trebui bannat acest individ, a mai avut asemenea iesiri si pe alte forumuri.
    Si deasemena postarea lui Mandalore Man ar trebui stearsa...
     
  10. QuiGonGin92

    QuiGonGin92 Jedi Master star 2

    Registered:
    May 13, 2005
    la inceput (ep I) Sith-ul era numit Sidious.ok
    la sfarsit (ep VI) Sith-ul este numit Palpantine care este fostul cancelar.

    Concluzia mea:poate confuza concluzia mea dar cred ca Palpantine l-a omorat pe Sidious cumva si a capatat astfel puterile lui sau puterile ascunse detinute de el au fost marite .
     
  11. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Darth Sidious este Palpatine! Fiecare Sith are un nume adevarat (in cazul nostru Palpatine) si un nume de Sith (Darth Sidious). La fel este si cazul lui Dooku (al carui nume de Sith este Darth Tyrannus) si Anakin Skywalker (nume de Sith Darth Vader)!
     
  12. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Darth Sidious este alter-ego-ul lui Palpatine; niciunul nu l-a omorit pe celalat, ei coexista impreuna, sunt una si aceeasi fiinta.
    Numai ca, in cadrul Senatului si in relatiile cu cei care apartin de Partea Luminoasa a Fortei, Palpatine este Palpatine; in relatiile cu Grievous, Dooku si ceilalti separatisti, el isi schimba infatisarea, devenind Darth Sidious.

    Ca raspuns la ce s-a publicat in COTIDIANUL (adica raspuns la prima postare) : Palpatine nu a fost niciodata un senator sau chiar Cancelar PACIFIST. Ci doar a avut o MASCA DE PACIFIST, in interiorul caruia Darth Sidious a urzit si dezvoltat planuri de acaparare a puterii. Ceea ce a reusit ... Publicatia din Cotidianul nu este rau-voitoare, ci numai ... cam in necunostinta de cauza.
     
  13. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
  14. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    filmul va fi minunat, chiar excelent doar nu am dat 60.000 degeaba :D
     
  15. CrisAF

    CrisAF Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 29, 2005
    Nu as pune prea multa greutate pe spusele unor citici de film care probabil cred ca filmele SF sunt pentru copii (The Cube, Stalker cineva?).

    Nu m-ar mira ca unii dintre ei nici sa nu fi vazut toate episoadele :)

    Use the force ca sa nu mai cititi chestii din astea pana nu vedeti filmul, influenteaza opinia personala ca mind-trick-ul Jedi.
     
  16. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
  17. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Use the force ca sa nu mai cititi chestii din astea pana nu vedeti filmul, influenteaza opinia personala ca mind-trick-ul Jedi

    EXACT!! Lasati totul pana vedeti filmul. Apoi vom discuta cat incape. :)
     
  18. ImOtHeP

    ImOtHeP Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 26, 2004
    Ceva putzin Off Topic
    Doreste cineva Episode III - Revenge of the Sith.cbz banda desenata (are 15MB format JPG 80 file)
     
  19. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
  20. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Nu m-ar deranja sa primesc acea banda desenata ROTJ. Da-mi-o pe email daca poti: sergiurusu@yahoo.com . Thanx!
     
  21. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    nu a vazut nimeni filmul?
     
  22. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    O am si eu. :) N-am citit-o insa ca nu voiam sa fiu spoiled.
     
  23. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Deci cum a fost dragilor? Noi acum mergem la TM cu SVAndrei si inca 2 friends.
     
  24. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    hehe io-s in Cluj in camin la o prietena... as pune poze da nu am cum.
     
  25. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    FILMUL ARE PREA MULTE EFECTE SPECIALE
    Prea mult este facut pe calculator si asta iti da un sentiment de claustrofobie... ca si cum ai fi in calculator. Dar in schimb sunetul genial, cadrele (mai ales in prima faza in care se indreapta Anakin si Obi Wan spre Nava Amiral a Separatistilor e demential facuta)dilaogurile (desi se gasesc unele varza ca mai in toate episoadele) si cu adevarat se gasesc mai multe sentimente ca in oricare dintre celelalte filme: iubire, datorie, disperare, regret, furie furie si iar furie.
    Totusi per general filmul mi s-a parut prea scurt pentru atatea evenimente, desi stiti ideea istoria se scrie scurt si cu realizari marete (aici ridicarea Primului Imperiu Galactic)
    P.S. eu am BDurile cu ROTS in 4 numere. Daca l vrea careva asa... facem cumva sa ii parvina :))
     
Thread Status:
Not open for further replies.