main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

ROTS, primele reactii !!!

Discussion in 'Archive: Romania' started by vanatorul, May 18, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. CONSTANTINESCU

    CONSTANTINESCU Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Apr 16, 2005
    Mai mie mi-a placut foarte mult parerea mea e ca e cel mai reusit dintre cele trei din trilogia noua. Mustafar ca planeta e superba . Inca o data mie mi-a placut si o sa il vad pana ma satur adica niciodata . Obi-Wan ramane cel mai intelept punctul meu de vedere.
     
  2. QuiGonGin92

    QuiGonGin92 Jedi Master star 2

    Registered:
    May 13, 2005
    ATTzeu ai CDurile cu filmul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Cum de??LE Vreau Si Eu Daca poti sa mi le trimiti sau sa iti trimit CDuri fac orice!!!nu conteaza claritatea sau altceva ..
     
  3. QuiGonGin92

    QuiGonGin92 Jedi Master star 2

    Registered:
    May 13, 2005
    scuze dar am inteles ca ai cd nu bdurile.Sorry!!!!
     
  4. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
  5. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Evident, aceasta probabil ultima aparitie a unui film SW, nu poate fi trecuta cu vederea, fenomenul a luat o amploare deosebita.
    Din cate am vazut sau citit, nici o televiziune sau vreun ziar de bun simt nu a indraznit sa ignore aparitia episodului 3 pe marile ecrane.
    Avem de toate : de la critici la aplauze, cronologii, mici dezvaluiri a unor parti ale filmului si chiar mici picanterii.
    Am reusit sa vad filmul pe 20 mai, nu fara cateva emotii si pt. inceput pot spune ca e mult mai bun decat primele 2 filme.
    Trebuie sa ma mai duc de cateva ori sa il vizionez.
    :D
    Voi reveni.
     
  6. CONSTANTINESCU

    CONSTANTINESCU Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Apr 16, 2005
    E A III A OARA CAND IL VAD SI PARCA E MAI FRUMOS DE FIECARE DATA E DE NU SE POATE E MAI TARE DECAT TOATE PLANETA MUSTAFAR E BESTIALA DUELUL DINTRE OBI-WAN SI ANAKIN/VADER E CEL MAI REUSIT E SUPERB BRAVO LUCAS O SA MA DUC SA-L MAI VAD DE VRE-O 10 ORI PANA IL INVAT CA CELELALTE.
     
  7. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    It's over.

    Lucas a terminat in sfar**** o trilogie care dupa umila mea parere nu avea de ce sa o inceapa decat daca asa cum mi-a spus cineva : "trebuia sa hraneasca nepotii".
    Ce este ROTS
    - Un film de actiune/SF bun cu personaje comune, insa necesare.
    - O indeplinire tehnica
    - Motiv de mandrie pentru George Lucas
    - Mai bun decat Attack of the Clones
    - O tragedie galactica. Lucas a vrut o tragedie, si by golly a obtinut una! La sfar**** ramai cu sentimentul amar ca evil triumphed, Padme a murit degeaba, Yoda s-a dat batut, Leia si Luke au fost despartiti.
    - Exact la ce s-a asteptat toata lumea.
    - $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

    Ce NU este ROTS
    - Mai bun decat orice film din trilogia originala.
    - O modalitate placuta de a-ti petrece doua ore din viata.

    Now, sa trecem la lucrurile importante!
    - "Crazy white boy" ce gandeam eu (si Windu) despre Anakin.
    - Hayden is so fine. HE WAS SO FINE!
    - Natalie is so fine! SHE WAS SO FINE!
    - Ewan was the MAN... si cel mai bun actor din toata trilogia.
    - "Only sith deal in absolutes"
    hehehe. Uhm, beg your pardon, dar nu a zis Yoda ca Anakin trebuie sa renunte la tot ce iubeste? Mi se pare o cerinta destul de absoluta.
    Sith and jedi are a lot alike.
    - Samuel L Jackson is a bad you know what.
    - Grievous si Dooku meritau mai mult. Mai ales Grievous. Am impresia ca Lucas a uitat complet de Clone Wars. Grievous imi aduce aminte de un villain din Stargate: You shall feel my wrath, puny humans.
    Mai ales ca si tusea tot timpul. Nu mi s-a parut niciodata cu adevarat periculos. Mai mult un fel de caricatura.
    -Singura scena in care am lacrimat nitel este aceea in care clonele s-au intors impotriva cavalerilor JEdi. La un moment dat vezi un cadru cu Yoda, afectat rau. Atunci chiar m-a cuprins nitel tristetea.
    - E numai si numai vina lui Anakin ca a decazut si va spun de ce. He was an arogant little SOB. Inainte sa sara si Obi Wan sa-i taie picioarele nu i-a trecut prin cap sa foloseasca un death grip? Sau chiar si un pull si sa-l arunce in lava? Nu... Anakin era arogant. "Hai sa sar sa ma risc ca de... I'm the badest mofo in this glaaxy."
    Isn't that cute?
    But it's wroooooooooooooooooooooooong.
    - Nu vi s-a parut ciudat sal auziti pe Palpy referindu-se la Anakin cu titlul de Darth Vader. Mie da. Exista asa o imagine puternica in mintea mea despre cine este Vader, despre cum arata, ca mi s-a parut SUPER ciudat sa ma gandesc la Hayden in felul asta.
    Weird.
    While we're on the subject.
    Darth Vader: "Where's Padme?"
    WHOAAAAAA! That was unexpected! Chiar nu ma asteptam. Bineinteles, nuuuuu-l urmator mi s-a parut un pic cam prea Frankenstein. De fapt toata scena era cam ciudata. Adica, nu ma asteptam sa zica :
    "Ah well... ce-am avut si ce-am pierdut. Let's kill some rebels!"
    Dar cred ca o tacere intunecata ar fi servit mai bine. IMHO
    - M-a bufnit rasul la scena nasterii lui Luke pentru ca I had the craziest thought:
    "Nu e cam negru?"
    :))
    Si acum mai chicotesc. Imi si imaginam scena dintre Padme si Anakin:
    "Padme. Ia zi draga, cand a trecut ultima data Windu pe aici"
    LOL

    Heh. Cam atat deocamdata. Verdictul?
    Filmul asta a fost exact ce ma asteptam.
    Insa nu stiu if that's a good thing or a bad thing just yet. ;) Chiar trebuie sa-l mai vad de cateva ori.
     
  8. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    ComicDiva, to be honest, cred ca meriti o bataitza ca la carte :D
    How can you be so cruel? :D
    In fine, chestie de gusturi. Mie mi-a placut la NE-BU-NI-E filmul !!!!!!!! Si nimeni si nimic nu-mi va schimba pararea despre acest ultim episod :)
     
  9. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Now hear this:
    Puteti sa fiti nebuni dupa filmul asta, puteti chiar sa-l treceti pe Lucas in testament. :)
    Nu am nici o problema cu aceste sentimente, doar ca nu le impart.
    Furthermore, vanatorul, it's all a matter of point of view. :) You think I'm cruel, I think I'm too kind. :D
     
  10. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Diva, esti haioasa rau... de ce esti dezamagita? o fi din cauza lui Jar-Jar? :D Era chiar crunt sa moara si el [face_laugh]
     
  11. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Mai, de murit nu voiam sa moara si chiar mi-a placut ca aparut cateva secunde. Nu era trilogia completa fara el.

    Dar si mai mult mi-a placut ca n-a deschis pliscul! :D

    Edit:
    AND ANOTHER THING!
    Tot duelurile din trilogia originala erau mai bune! You can keep your freakin balet dancing tae kwan dodo fast fowarded Nadia Comaneci don't-know-where-the-hell-I'm-going-so-I'm-just-spinning-around-really-fast girly moves!
     
  12. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    ComicDiva quote: "It's all a matter of point of view".

    I rest my case. :D
     
  13. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
  14. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004

    I find your lack of faith disturbing.

    Sunt lucruri care mi-au placut si lucruri care nu mi-au placut. Imi pare rau ca am scos in evidenta mai mult lucrurile care nu mi-au placut dar asta este ratiunea criticii. Sa arati cu degetul si sa zici:
    Nununununu. Asa nu. Mai incearca odata.
    Acum trebuie sa ridic in slavi orice poarta numele Star Wars doar pentru ca sunt un fan Star Wars?

    Repet ca sa nu mai existe confuzii. Sunt un fan al trilogiei originale si al Expanded Universe. Pentru mine prequel-urile sunt doar niste filme bune, in nici un caz capodopere, si le voi trata doar ca pe niste filme bune.
     
  15. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    FriendlyPiranha : ... daca ai jura treaba aia cu strigatul lui Tarzan, probabil nu ai pierdenu ai pierde pariul.
    Chewie a mai folosit un strigat tip tarzan in ROTJ, cind el si un Ewok au atacat un pasitor ... :)
     
  16. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Generalul Grievous in ROTS imi da senzatie de "pisica calcata pe coada" (scuzatzi kakofonia) sau macar pisica ranita. Nu mi se pare un oponent serios si nici macar un personaj interesant. In Clone Wars era parca altfel.
     
  17. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    ..yeah... "RUN JEDI, RUN FOR NOW"... parca asa spunea, uratu' dracu' !!!
     
  18. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    da, chiar... Grievous a fost lasat balta... cand l-am vazut prima data in Clone Wars, am crezut ca va fi foarte greu de invins dar... sa fie impuscat cu un blaster... urat... si inca ceva Grievous nu lupta cu doua sabii in maini si una intr-un picior? de unde are Grievous 4 maini???
     
  19. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    M-am tot intrebat de ce Grievous nu s-a "reparat" sau vindecat intre timp, dupa ce Mace l-a gatuit un pic in Clone Wars? Mergea tusind ca unul cu boli de plamani sau cu TBC.

    Lucas voia o continuitate intre CW si ROTS? De ce era necesar acest lucru, doar il avea deja pe Grievous, putea sa ni-l arate intr-un bacta tank sau la un service :D si totusi, intr-un final, sa avem un personaj care sa ne ofere ceva.

    Ai dreptate arapila. Un killer de Jedi extrem de puternic (cel putin in CW) omorat ca un gandac cu un blaster obisnuit. Fsssss...
     
  20. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Sunt de acord punct cu punct cu ce a spus FriendlyPiranha despre film.
    Cateva observatii in plus:
    Filmul a fost mai mult decat ma asteptam. In primul rand muzica a fost superba, imaginea a avut un impact vizual deosebit. Efectele speciale ? deosebite (nici nu ma asteptam sa fie altfel).
    Nu mi-a placut faptul ca totul s-a desfasurat mult prea repede, Lucas a comprimat in doua ore o poveste care ar fi trebuit spusa in cel putin trei, daca nu mai mult. Nu s-ar fi suparat nimeni daca filmul ar fi fost mai lung. Sunt convinsa ca exista o gramada de ?deleted scenes?. Sper ca vom reusi odata si odata sa le vedem.
    Putem compara ROTS cu vechea trilogie? Nu stiu. E greu sa-mi exprim parerea, pentru ca trilogia originala am vazut-o de nenumarate ori de cand am fost copil si ocupa un loc special in inima mea. Este imposibil sa fiu impartiala si obiectiva in ceea ce priveste ROTS din acest punct de vedere.
    E un film bun, categoric mai bun decat episoadele I si II. Ewan McGregor a fost fantastic! Seamana tot mai mult cu Alec Guiness si e mai usor sa ne imaginam transformarea Cavalerului Jedi Obi-Wan Kenobi in batranul Ben Kenobi.


    Ce spuneti de recenzia facuta filmului de ?The New Yorker?: ?A distinct improvement on the last two episodes ? but only in the same way that dying from natural causes is preferable to crucifixion.?
     
  21. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
  22. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Vezi ca este un alt topic cu "ce ne-a placut si ce nu ne-a placut in ROTS"
     
  23. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    No list. Trebuie sa mai vad filmul de cateva ori. Acum e prea "la cald" :D
     
  24. rudywetzer

    rudywetzer Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 23, 2005
    cu tot respectul tre' sa spun ca nu sunt de acord cu voi
    ce v-a placut? un film 101% facut pe computer?
    e asa de departe de filmarile atacului stelei mortii din new hope.....
    ok , lasand asta de o parte, io cred ca aici trebuia insistat pe transformarea lu' anakin si a fost asa de putin...
    bineinteles ca nu ma asteptam sa vad vanatorul de recompense , pt ca nici lucas nu e ridley scott dar ..parca prea schematic a fost facuta intriga iar pct. culminant(aceptarea raului ) a existat?
    IMO... foarte foarte subtire....si parca facut pe graba; putea sa mai tina inca vreo 20 min ca nu era foc;
    sper cand o sa-l mai revad sa imi schimb parerea .
     
  25. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Bine ai venit pe forum rudywetzer! Ai un PM :)

    Si pentru mine vechea Trilogie este painea si sarea. Dar macar ROTS mai elimina din prostiile pe care Lucas le-a facut in TPM si unge ritmul spre a ne indrepta catre ANH si asa mai departe.
     
Thread Status:
Not open for further replies.