main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

ROTS, primele reactii !!!

Discussion in 'Archive: Romania' started by vanatorul, May 18, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    @ Friendlypiranha Tare reclama :) Desi atunci cind beau porcarii (adica 99% din timp) prefer Coca Cola , Pepsi au fost tot timpul peste ei din punct de vedere al reclamelor .

    @ComicDiva Ha ! "Manelistii" sunt ca Sith-ul : sunt tot timpul cu un pas inaintea noastra ! Priveste si plingi :( :

    http://www.cd.ro/l_manele.php?dom=tag&val=4110001

    Si sunt sigur ca ei au terminat vol.6 inaintea lui Lucas :)

    P.S. Gata ! Am terminat cu offtopicul ... Scuze ;)
     
  2. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    B E S T I A A A A L L L L !!!! (referindu-ma la "dialogul din metrou...) Am ras cu lacrimi ... iar partea cu povestitul poveshtii ... e de poveste !!! :)

    Pe de alta parte :
    -rudywetzer : man, n-o lua chiar asa radical; adica, daca imi place, trebuie neaparat sa gasesc timp sa ma duc. Presupun ca esti student, sau licean, sau daca nu, atunci nu ai o functie de raspundere intr-o firma.
    Daca ai face ce fac eu ... ai ramane mirat cum de mai agsesc timp sa plasez cate o replica pe acest forum :) Stai linistit insa, SUNT FAN SW; deci am gasit timp sa ma duc la film. Maine !! (evident, daca nu intervine ceva intre timp :( )

     
  3. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Salut !!

    Ma numesc OCTAVIAN PAUN.
    ?sau Pau?Oc Moplo ?

    Sunt un tanar de 35 de ani.
    ?care mai are puterea de a visa?
    ?si de a simti fericirea si emotia unui nod in gat ?

    ?DIN ATITA DRAGOSTE?SE POATE NASTE ATITA URA !!!??
    Nu mai stiu cine a spus asta. Dar al naibii de multa dreptate a avut?

    ?Acum mult timp, intr-o alta Galaxie, departe?foarte departe?, sa tot fi avut eu vreo 11-12 ani, am vazut la cinema un film??IMPERIUL CONTRAATACA?.
    Am iesit de la acel film cu un simtzamant ciudat : ma usturau ochii? Pentru ca uitasem sa clipesc ?
    Universuri necunoscute, peisaje fantastice, respiratii grele, fiinte ciudate, nave spatiale, sabii de lumina ? totul ATIT DE REAL INCAT AM EVADAT IN ACEL VIS DE PE ECRAN.

    ?era insa doar al doilea episod al unei povesti minunate, care mi-a devenit ?de suflet?.
    De fapt, era al cincilea.
    Apoi l-am vazut si pe primul (?mdeh?al patrulea?), care explica ce fusese inainte ? inainte de a uita sa clipesc?
    Dupa mai multi ani am vazut urmarea?al treilea?pardon, al saselea?RETURN OF THE JEDI.

    Anii au trecut. Odata cu atingerea maturitatii in gandire, am inceput sa-mi doresc sa vad INCEPUTURILE POVESTII.
    Au venit si ele.

    Liantul dintre ce vazusem in tinerete si ceea ce vedeam acum ? s-a facut asteptat ? Episodul 3.

    ?ati avut vreodata simtzamantul ca ati asteptat CEVA ?!
    ?ca asteptati ?LONG TIME? ??
    ?iar dupa asta?ati simtit ca PRIMITI ?

    Eu am avut aceasta traire aseara?
    Aseara am vizionat EPISODUL 3 ? REVENGE OF THE SITH.
    ?apoi am iesit din sala?si AM CLIPIT?

    Ce se poate spune ?...

    Batalia din debut, de deasupra Coruscantului, este ?HOMERICA? ? Atitea detalii, dar atit de bine organizate ? o BATALIE in adevaratul sens al cuvantului !
    Exista oareshce elemente care aduc o doza de ?confort? intr-un film sumbru si explicativ : rasul ?idiot? al droizilor, ca si unele gesturi si exclamatii ale lor, tusea lui Grievous (care-mi aduce aminte de unchii mei, ?tabagici? de meserie, credinciosi Carpatzi-ului)
    Dar toate aceste elemente (posibil ?distractive?) dispar dupa primele 30 de minute de film, odata ce povestea inainteaza si gravitatea subiectului ia amploare si iti intra in vene?

    Am remarcat privirea disperata a lui Dooku, cind Palpatine i-a ordonat lui Anakin sa-l omoare ? Dooku realiza ca va muri, tradat de cel pe care-l slujise !

    Am remarcat privirea(=grimasa) fetzei lui Palpatine, exclamand ?YES !!?, cind Anakin se duela cu Dooku iar Obi-wan casapea robotii cu sabia de lumina : il vedeam pe acel Palpatine stiutdin TRILOGIE, mai exact din ROTJ.
    Am remarcat privirea lui Anakin cind a inceput duelul adevarat cu Dooku, inainte sa ridice sabia deasupra capului : exprima ura si manie ! De fapt, Dooku l-a si ?avertizat? : I CAN FEEL YOU ANGER?WHAT HAVE YOU DONE TO YOURSELF ?!

    Ati remarcat sunetul ?scos? de coloana sonora a filmului, in momentul cind Palpatine (salvat de catre cei doi), aterizeaza pe Coruscant si iese din nava ?! Era exact acelasi sunet din Ep.1, cind Darth Maul aterizeaza pe Tatooine si iese din nava sa; parca un cor de asasini ar fi exclamat, dupa o decapitare ritualica a unui dusman :??saktaaaa !?. Glasul sugestiv al Raului, prezent in jurul Maestrului, dar evidentiat initial de Ucenic.

    Povestea a evoluat, iar Anakin a ajuns in camera ronda a lui Palpatine; mergand amandoi in cerc, Palpatine a speculat punctul slab al lui Anakin ?dragostea? Acesta a fost momentul in care Palpatine a ?pus piatra de hotar? in manipularea lui Anakin : ?YOU WILL BE ABLE TO SAVE YOUR WIFE FROM CERTAIN DEATH? (??iti vei putea salva sotia de la o moarte sigura?) ? si a accentuat apoi aceasta cale a manipularii, folosindu-se de aceeasi slabiciune a lui Anakin (iubirea) : ?LEARN THE WAY OF THE DARK SIDE?LEARN THE POWER TO SAVE PADME??

    Am remarcat din nou grimasa lui Palpatine, in momentul cind ?comando-ul? de Jedi, cu Mace Windu in frunte, a venit sa-l aresteze : ?I AM THE SENATE !!? ? Iarasi, era vorba de acelasi Palpatine stiut din Trilogie?

    Am remarcat si timbrul adevarat al vocii lui Palpatine, tot cel stiut din trilogie, in mai multe secvente, memora
     
  4. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Frumos mesaj!!! Si LUUUUUUUUUUUNG :D Cred ca ti-a luat mult timp sa-l scrii.

    Ma bucur ca ai fost in sfarsit sa vezi ROTS!!! Acum sa asteptam DVD-urile!!
     
  5. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
  6. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Aaaaa....Am terminat de citit ... Acum pot sa CLIPESC ? :)Super prezentare !
     
  7. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ultima oara cand am fost la ROTS a fost duminica trecuta.
    Dupa ce am iesit din sala, stand de vorba cu un prieten, imi spunea :
    " Bai super misto filmul, dar nu m-am putut concentra din cauza acelei reclamei nenorocite ! "
    Eu : " Care reclama ? "
    " Cea cu tipul ala care povestea la piata de Razboiul Stelelor - robotelul ala cu mana lui micuta si cu ala negru care respira greu - era ta-su. Pe toata durata filmului mi-a rasunat in cap ce zicea individul ala din reclama. Au distrus filmul ! "
    :)
     
  8. rudywetzer

    rudywetzer Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 23, 2005
    cum crezi, dar mie reclama mi s-a parut tare haioasa;din pacate doar cei carora le place star wars o inteleg, restul se uita :ce-o mai vrea si asta ?
     
  9. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Aloha !

    ...multumesc pentru aprecieri...nu am urmarit asta, dar va multumesc.

    Am inchis doar ochii ... si am scris ceea ce simteam ...
    :)

     
  10. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Pai cum ai mai putut sa mai scrii cu ochii inchisi?
    :D
     
  11. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    ...pai "stiu" tastatura ... nu e nevoie s-o privesc ca sa scriu :)

    ... dar nu la asta ma refeream.
     
  12. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    cum crezi, dar mie reclama mi s-a parut tare haioasa;din pacate doar cei carora le place star wars o inteleg, restul se uita :ce-o mai vrea si asta ?

    Exact, acea reclama e faina doar ca unii n-o vor intelege. Ceea ce va face ca ea sa nu-si atinga scopul.

    Sper ca in 15 iunie ROTS sa vina si in Arad sa-l revad.
     
  13. Tha_Last_SITH

    Tha_Last_SITH Jedi Youngling

    Registered:
    Jun 2, 2005
    PREA TARE filmu mo......pan acu lam vaz de 23 de ori si inca ma mai duc...nush nu ma mai plictisesc de el...in legatura cu cei care zic ca a fost prea invadat de efx si ca totu se petrece "intrun calculator" au foarte mare dreptate....gorge lucas a afirmat de cand au inceput filmarile ca va fi un film 100% digital...........la dialoguri nici nu ma asteptam mai mult......e perfect asha.........oricum e cel mai tare film din istorie.....trebuia sa tzina vro 19 ore
     
  14. Phantasma

    Phantasma Jedi Youngling

    Registered:
    Jun 1, 2005
    Citind primul post (probabil un articol din vreo revista de "specialitate") si fara sa fi vazut filmul probabil m-ar fi facut sa ma gandesc sa nu ma duc sa-l vad. Este o caracterizare foarte proasta a unui film *CEL PUTIN* decent.

    Este intr-adevar un film in care toata lumea stia ce se va intampla, mai mult sau mai putin. Asta nu inseamna ca filmul nu merita vazut cel putin o data in cinematograf. Sunt cateva surprize, mai ales pentru cei care merg sa vada filmul "spoiler free".

    Ca o parere personala ROTS este probabil cel mai bun Star Wars, si leaga cele 2 trilogii perfect intr-o saga imensa.
     
  15. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Cum vi se pare acea povestire a lui Palpatine spusa lui Anakin in timpul spectacolului despre Darth Plagueis the Wise?

    M-a impresionat mult un lucru aici: ce Sith stiti voi sa fie denumit The Wise (Inteleptul)? Va dati seama ca Plagueis nu este un Sith obisnuit (si nu cred ca numele sau se refera doar la puterea de a da viata)? Si Palpatine era apprentice-ul lui si el a fost cel care l-a ucis in somn pe propriul sau maestru.

    As fi curios sa stiu mai multe despre acest Darth Plagueis the Wise.


    Cate ceva am gasit pe internet:

    Darth Plagueis

    Darth Plagueis is a fictional character in the Star Wars universe, who is mentioned in passing during Star Wars Episode III: Revenge of the Sith.

    Spoiler warning: Plot or ending details follow.
    He was the Sith Lord to whom Darth Sidious was apprenticed. However Sidious betrayed Plagueis (standard practice among the Sith) and killed him in his sleep, thus becoming the Sith master himself. Plagueis is sometimes referred to as "Darth Plagueis the Wise," as he found a way to manipulate midi-clorians to prevent death.

    The revelation of Plagueis's abilities has launched debate among fans, some of whom speculate that the Sith may have had a hand in the creation of Anakin Skywalker, though this is never explicitly stated in the movies. Indeed, George Lucas has also consistently stated that Anakin was created by "the Force itself".

    It is revealed by Darth Sidious that the reason Plagueis taught him was because he was afraid of losing his power. It is not referred to as having his knowledge die with him, so some theorize that Plagueis (and consiquently, Palpatine), may be much much older than they appear. Also, since Plagueis had to spend much time in meditation and self examination, it is also thought by some that he may have been somewhat pacifist (foarte interesant as adauga eu).

    Darth Sidious uses the power he gains from Plagueis to revive Anakin Skywalker when he is killed by Obi-Wan after having his legs and remaining arm cut off, then falling into a lava pit.

    He is also mentioned in the novel Labyrinth of Evil.

     
  16. Tha_Last_SITH

    Tha_Last_SITH Jedi Youngling

    Registered:
    Jun 2, 2005
    poi asta e the way of the Sith: the strong must rule, and when the apprentice surpasses the Master, the Master must fall.
     
  17. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    kinda turns you off on the whole having an apprentice idea. :)
     
Thread Status:
Not open for further replies.