main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

*sigh* *roll eyes*

Discussion in 'Archive: Romania' started by ComicDiva, Sep 22, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    De curand mama m-a intrebat daca Spielberg mai vrea sa faca filme star wars.
    Eu am oftat.
    I rolled my eyes...
    Si i-am zis ca George Lucas a facut filmele Star Wars.
    Si ea zice: "A-ha... tipul din ER?"
    I sighed...
    And I rolled my eyes.
    "Ala-i George Clooney, mama"

    Va rog vorbiti despre momente in care cineva a incercat sa vb despre Star Wars fara sa aiba habar, si voi v-ati aflat in pozitia de a-l corecta, cu modestie bineinteles (;) ), simtindu-va in acelasi timp mildly superior.
    Or just plain annoyed.
    :D
     
  2. Lady_Cora

    Lady_Cora Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Sep 20, 2005
    Taica-miu...[face_tired] Cand l-am tot pisat sa imi dea bani ca sa merg la Revenge of the Sith, m-a intrebat:

    "A, filmul ala cu Picard si cu Enterprise?"

    I mean, come on, really, cine mai confunda Star Wars cu Star Trek in ziua de azi, decat bosorogul meu de tata, care nici macar nu a auzit de hyperspace:rolleyes: in viata lui?
     
  3. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Tot ce pot sa va spun, e ca sunteti extrem de norocoase ca parintii vostri stiu ce-i aia Spielberg, Lucas, ER, George Clooney, Picard, Enterprise, etc...
    Maica-mea, doar daca depune un MARE efort, isi aduce aminte de numele lui Spielberg, si asta doar fiindca a regizat Lista lui Schindler. In rest, singura chestie care ma intreba uneori era "Cand ai de gand sa te maturizezi odata?". Acum nu ma mai intreaba nimic, s-o fi plictisit...

    Cat despre prieteni, s-au cam obisnuit. Uneori ma mai iau peste picior, dar s-au plictisit si ei in ultima vreme. Am doar un coleg la serviciu, care, daca nu sunt atenta, sare din cele mai neasteptate colturi (de obicei, cand ma duc la fumat si am cana plina cu cafea in mana), si urla la mine: "May the Force be with you!". De mai multe ori era sa vars cafeaua pe mine din cauza sperieturii, dar cred ca data viitoare cand o mai face, o sa i-o torn lui in cap...:)
     
  4. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Heh. Diva prompta ca de obicei, cu topicul potrivit.

    Acum doua zile stateam cu un bun prieten de vorba si am zis la un moment dat ca vara asta am fost la munte, in Retezat. "Cu cine?", ma intreaba. I'am raspuns ca (virgula) cu niste amici pe care i'am cunoscut recent, toti fani Star Wars. Se uita tipul la mine si ma intreaba "Adica filmul ala cu E.T., al lui Stephen King?".
    Ce perplexitate, ce aer de superioritate... m'a bufnit un ras temeinic. Auzi... ET - S. King - Star Wars [face_laugh][face_laugh]
     
  5. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    La mine stiu mai toti prietenii ce e SW (desigur ca de la mine).
    Pr. Diriginte a ras de mine (cand nu eram de fata, desigur, desi nici daca as fi fost nu s-ar sfiit) si povestea ca voi intra in Altar si voi face o miscare scurta din maini (voi crea un vuiet in Forta) si lumanarile de pe Sf. Masa se vor aprinde. Cadelnita va pleca singura la cadit... etc.
    Aaa si colegul meu de strana de la Biserica, imi zicea pe cand aveam barba, Ciumbaca... ce vremuri :oops:
    P.S. eu nu pot sa o invinuiesc pe Mama de nestiinta, ea mi-a spus ce e SW si ce e ST si ce e Fundatia si ce e Hassel. Pentru ea am toata stima :D
     
  6. Raith_Krace

    Raith_Krace Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Sep 2, 2005
    Eu n-am treaba cu nici un coleg... Sunt un pic mai izolat sa spunem. Nu de alta dar cand ai de-a face cu retardati care dorm in banca ce naiba sa faci?
    Despre parinti... Mama nu zice nimic, ba stai zice ca pierd prea mult vremea pe calculator si Tata ma ajuta la site cateodata si am fost cu el la Ep III.
     
  7. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Nu prea am avut faze din astea. Ma asociez cu persoane asemeni mie.
     
  8. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Idem. Nu prea ma laud ca sunt fan SW. Cei care stiu, sa fie sanatosi, cei care nu, la fel. Am geaca de blugi cu emblema SW pe spate si pe piept, am breloc SW la chei, pe masina am sigla imperiala etc. Cei care si-au dat seama au fost foarte putini. Ceilalti ma mai intreaba ce e "cercul ala albastru de pe parbrizul masinii" si le raspund ca sunt mason [face_laugh] (s-a intamplat de vreo 2 ori)
     
  9. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    [face_tired] mason [face_worried] (sincer ? ai fata :D)
     
  10. Raith_Krace

    Raith_Krace Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Sep 2, 2005
    Mason... macar te dai smecher.. Nu se pune nimeni cu un mason... dar cu un imperial.
    Nou! Pentru cei mai tari imperialisti acum s-a lansat vodca Imperial...
     
  11. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Cateva remarci pe care le-am citit pe un forum oarecare despre Star Wars:

    Conversatie:
    "Evenimentele din Kotor sigur au avut loc inainte de cele din film?"
    "Daca-mi amintesc bine da."
    " Eu cred totusi ca evenimentele din Kotor au loc dupa cele din film. Nu stiu sigur nici eu; probabil Kotor 3 va lamuri mai multe" (asta cred ca a fost o gluma, totusi, fiindca dupa aia persoana zicea ceva de patch-uri si bug-uri... In fine...)

    Despre Revenge of the Sith:
    "Mmmm - am vazut si eu filmuletul ... si nu ma pot hotari daca a meritat sau nu."

    "La un moment dat - dupa ce contele Dokku e ucis si putica aia de general android reuseste sa fuga si mai apoi, ajuns in siguranta pe o planeta vorbeste cu o holograma alu' ala rau si urit. Holograma seamana leit cu imparatul viitor - numai ca totusi ... cancelarul Palpatine e desfigurat in lupta inergetica si ajunge sa semene asa abia binisor mai tirziu, dupa ce se bate cu aia 4 Jedi."


    "Din nefericire nu am avut inca prilejul de a viziona 'Razbunarea Sith', apar tot felul de chestiuni neasteptate de birou si proiecte ori propuneri de colaborare incit uiti de unele lucruri care, in fapt, nu ar trebui uitate." (This guy sounds exactly like Tavi, de aia am pus citatul asta aici... :D. Dar avand in vedere ca-si termina postul cu "O seara buna tuturor, salutarile mele", s-ar putea sa fie Hiram Abif...)


    "mey, io am terminat TIE Fighter si Jedi Knights ca Dark Side. Inseamna ca io-s lipsit de perceptia unei realitati impuse si ca traiesc in realitatea mea presarata de prietenii dedublate.
    ma-ntreb unde-s femeile in pielea goala, daca tot e realitatea mea..."

    "anakin e un spoiled brat, care la scoala de jedi probabil minca bataie din cauza numelui sau"

    "daca nu era force sensitive, cum pisici a ajuns elevul lu' Luke?
    tre sa ai o concentratie de midiclorieni de minim 7000 ca sa te accepte ca elev."

    "un wookie se pare ca n-are voie sa fie jedi.
    se spune ca obsidian a vrut sa-l faca pe wookie-ul Hanharr "jedi convertible" in jocul Knights of the Old Republic 2, dar se pare ca s-a opus George Lucas in persoana"

    "Pai cu ea nu m-am caftit niciodata, doar ce am vorbit pe nava de citeva ori, dupa care a zis ceva de genu ca nu mai are ce discuta cu mine, si cam asta a fost tot ....Ma gindesc ca din cauza ca i-am facut avansuri"

    (Tot cautand, am dat si de postul lui ComicDiva, dar pe ea nu o citez, ca a stiut ea ce spune. Oricum, mi-a placut avatarul ei. Mi-a adus aminte de jedi.ro. :D). Oricum, urma o conversatie infocata intre ea si unul, despre talentele actoricesti ale lui Mark Hamill, aparat cu multa insufletire de catre Diva.

    "pe mine m-au enervat ursii aia de pe endor"

    Si cireasa de pe tort:

    "adevarul e ca pe multi dintre noi universul star wars ne cam pasioneaza"



     
  12. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Si in final am gasit si celebra recenzie facuta filmului de ProTV Magazin. Daca nu o stiti, cititi si va minunati!

    Unul dintre cele mai extraordinare filme din istoria cinematografiei, Razboiul stelelor a deschis noi orizonturi in cea de-a saptea arta. Geniul din spatele acestui univers-science fiction care a innebunit o lume intreaga se numeste George Lucas, fiind, probabil, unul dintre cei mai cunoscuti oameni din ultimii 100 de ani. Povestea, pentru acea minoritate infima care nu o cunoaste, incepe cu o descoperire neasteptata facuta de baietanul Luke Skywalker. El locuieste undeva intr-o ferma din America si intr-o zi observa ca robotul de mana a doua primit in dar de la parintii este purtatorul unui mesaj venit din spatiul intergalactic, de la o anumita printesa Leia. Aceasta cere disperata ajutorul unui anumit Obi ? Wan Kenobi. Nedumerit, Luke cere sfatul lui Ben Kenobi, un prieten de-al tatalui sau si constata cu surprindere ca el este cel vizat de mesajul venit de la o distanta de mii de ani lumina. Kenobi il va pune in tema pe Luke cu privire la razboiul dintre gruparea Rebelilor pe de o parte si Imperiul Conducator si energia spirituala numita Forta pe de alta parte. Fara sa mai stea pe ganduri, Luke, Kenobi carora li se alatura Han Solo (Harrison Ford) isi unesc fortele pentru a o salva pe printesa Leia din ghearele maleficului Imperiu, condus de sinistrul geniu Darth Vader.
    Mania pe care a declansat-o acest film a ramas la fel de sesizabila si in ziua de azi, comercializarea jucariilor miniaturale realizate dupa indragitele personaje aducand fabricantilor acestora profituri de zeci de milioane de dolari.
     
  13. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Intr-adevar o faza antologica.
     
  14. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Maleficul geniu al absurdului intunecat de fundbru, de respira greu de la caldura din coifu'i de intuneric de nepatruns Vaderica.. care era tasu'
    Tare descrierea :D
     
  15. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005

    O....daaaa[face_laugh].Toate se intampla in America!! De fapt toata galaxia e america...si cancelarul palaptine e Bush..sau ce?[face_tired]
     
  16. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Totul e corect insa au confundat America cu Tunisia o_O :D
     
  17. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Nu m-as lua de americani, caci ei n-au nici o vina, ci de Sarbu, care a adunat toti imbecilii in televiziunea aia handicapata.
     
  18. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Totusi, incepe sa devina enervant faptul ca America devine centrul Universului...
     
  19. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Nu devine centrul universului, ci are tendinta de a deveni buricul pamantului (sau cel putin asa cred ei)
     
  20. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Azi dimineata la prima ora (adica pe la noua jumate), imi incepeam si eu ca tot omul ziua de munca pe terasa, la tigara si cafea, si apare ca din neant o colega, care nici macar nu e fumatoare, dar stie exact unde sa ma gaseasca atunci cand e nevoie de mine. Si-mi zice: "Am o mare rugaminte la tine. Stii, mi-au spart hotii ieri apartamentul." Ma uit eu asa la ea, nestiind exact ce vrea sa zica, oricum eram inca adormita, si femeia continua: "Mi-au spart hotii apartamentul, si i-au furat sotului meu toate filmele Star Trek. E disperat. Si mi-am amintit ca si tu esti cu Star Trek si voiam sa te intreb daca nu ai filmele, sa mi le imprumuti si mie ca sa si le copieze."
    Bineinteles ca m-am trezit de tot si i-am zis foarte intepata ca eu sunt fan Star Wars si nu Star Trek, si ca nu am decat Star Trek Nemesis pe care i-l imprumut cu draga inima. N-a prea inteles ea cred ce-am spus, oricum a plecat zicand ca "o sa-ntrebe".
    Si acum stau si ma intreb: daca de fapt sotul ei o fi fan Star Wars si nu fan Star Trek, si doar pentru ea sunt una si aceeasi chestie?
    Trebuie neaparat sa lamuresc problema asta. Prima chestiune de rezolvat maine pe agenda mea de lucru... la ora zece.
    De ce mi se-ntampla mie toate lucrurile astea?? :rolleyes:
    Oricum cred ca o sa-mi imprim pentru serviciu un tricou pe care sa scrie in fata mare "Star Wars" si pe spate "Star Trek" taiat cu o cruce. Ca sa nu mai existe confuzii!

    Huliganii!
     
  21. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Las' ca stiu eu ca simpatizezi in secret cu romulanii aia klingonishti! :D
     
  22. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Da, dar te rog sa nu mai spui nimanui! [face_shhh]
     
  23. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Mara nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu...............................!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
  24. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Si tu de ce esti asa disperat, ma rog frumos? Pot sa simpatizez cu cine vreau, nu?
     
  25. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Dar nu klingonienii sau romulanii... alegeti si tu vulcanii sau borgii. Pentru ca klingonienii imi plac mie, iar romulaniii sunt doar evil :D[face_alien_1] [face_devil]
     
Thread Status:
Not open for further replies.