main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Simbolismul planetelor

Discussion in 'Archive: Romania' started by ComicDiva, Nov 13, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    In trilogia veche avem cateva planete importante, fiecare unica in felul ei.
    Tatooine: planeta desert
    Hoth: planeta inghetata
    Dagobah: planeta mlastina
    Endor: planeta verde.

    Pe de o parte Lucas probabil ca si-a ales locatiile in asa fel incat sa existe cat mai multa varietate. Pe de alta parte fiecare planeta are un simbolism aparte, o semnificatie pentru personaje. In trilogia veche, dagobah era o planeta mlastina, urata, dar intocmai ca si Yoda, aparentele erau menite sa insele.
    Tatooine era o planeta desert, in primul rand pentru ca desertul da bine pe ecran, dar in acelasi timp este un mediu extrem de dur in care sa creasca cineva. Acest mediu l-a calit pe Luke Skywalker (si pe tatal lui inaintea sa). In ANH, copilaria lui Luke pe Tatooine l-a ajutat pe Luke. Purta in utility belt diferite unelte care sa-l ajute (cum ar fi franghia de siguranta) si in acelasi timp cand lumea se plange ca este prea dificila misiunea de a distruge Death Star Luke le raspunde:
    "It's no different from shooting womp rats from my t16"
    Deci Tatooine inca mai era o parte din Luke, and he didn't hate sand.

    Evident Endor trebuia sa fie o planeta verde, vie, plina de viata, care sa contrasteze Death Star, a cold, dead contraption.

    Inca ma mai gandesc de ce Hoth trebuia sa fie o planeta de gheata... Doar ca sa dea bine pe ecran? :)

     
  2. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Nu stiu exact ce simbolizeaza Hoth. Stiu ca gheata simbolizeaza ceva mort pe dinauntru, iar planeta abia putea sustine viata. E ca si cum imperialii i-ar considera pe rebeli deja morti si fara nici o sansa de supravietuire, si totusi acestia reusesc sa scape din "cubul de gheata", inca traiesc si lupta pentru viata lor. Ceva in genul asta. :D
     
  3. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    Poate ca gheata si frigul sunt menite sa sublinieze situatia disperata prin care trecea alianta rebela, faptul ca trebuia sa se ascunda pe o planeta aproape lipsita de forme de viata unde nimeni nu ar dori sa ajunga; Gheata, raceala si incapatanarea cu care erau cautati de imperiu..........

    Dar tot in trilogia veche mai e o planeta importanta... BESPIN... planeta gazoasa. Acolo, in Cloud City, Luke afla ca Vader este tatal lui. Poate faptul ca peisajul planetei este unul in continua schimbare desi este acelasi (nu ca un peisaj de munte sau alta forma de relief) vrea sa arate schimbarea si turnura pe care o iau convingerile lui Luke...
     
  4. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Bespin e planeta amintirilor, planeta trecutului, planeta flashback-urilor, pe mine la asta ma duce gandul cand ma gandesc la norii de pe bespin
     
  5. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Mie norii de pe Bespin si in general atmosfera "de rai" a planetei, comparativ cu ceea ce-i asteapta pe eroii nostri acolo de fapt, imi aduce mai curand aminte de zicala "Afara-i vopsit gardul si-nauntru leopardul". :D
     
  6. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    In cazul de fata cu Vader si imperiul contoland orasul...da; insa Bespin e frumos ca oras si reprezinta o comunitate prospera si pasnica in galaxie...
     
  7. valo

    valo Jedi Master star 1

    Registered:
    Aug 24, 2006
    Personal cred ca Lucas a vrut numai varietate; nicio planeta nu seamana cu alta. Pentru public era naucitor de interesant la vremea aceea si nu cred ca se mai gandea cineva la simbolismul lor. Parerea mea e ca aici posibilul simbolism este constituit din banale coincidente, in cea mai mare parte, sa zicem.
     
Thread Status:
Not open for further replies.