main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Species career counseling - when to Jedi and when not to Jedi

Discussion in 'Archive: Romania' started by Milena_Syan, Dec 27, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    In the Star Wars universe, most of the Jedi are human and humanoid.
    We have seen that some other species can succesfully apply for the position of Jedi, while others never seem to be able to get in touch with their Force-sensitive sides.
    Is the idea of a hutt-Jedi or an ewok-Jedi or - dare I say it? - a gungan Jedi too much for your average Star Wars fan to consider?
    Can we even expect a mynock jedi in the immediate future?




    Disclaimer: title of this topic has been dreamed-up by Diva.
     
  2. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Well, dupa parerea mea, problema e destul de simpla. Nu e vorba de "discriminare" din partea noastra, ca fani SW, ci de capacitatile fizice si intelectuale ale speciilor respective. Nu oricine poate deveni Jedi. Hutt-ii sunt prin definitie niste "ticalosi", este practic o caracteristica a speciei. Ewoks sunt semi-primitivi, indiferent cat de conectat cu Forta ar fi un reprezentant al speciei respective, nu va avea niciodata capacitatea intelectuala pentru a deveni Jedi, nu fiindca ar fi tampit de felul lui, ci fiindca mai mult nu poate in calitate de ewok :D
    Ce sa mai zic de mynocks...
     
  3. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    Dupa parerea mea orice specie ar putea fi jedi daca ar intruni mai multe criterii...si ma refer JEDI in adevaratul sens al cuvantului...atat la nivel mental cat si la nivel somatic...un HUTT JEDI e o aberatie chiar daca unii l-au imaginat...adica imi si inchipui un hutt matur care abia se mai deplaseaza si foloseste sanie repulsoare cum face tumbe intr-un duel cu un sith spre exemplu sau "gratia" cu care se fereste de obiectele proiectate spre el...sau va puteti imagina un duel pe MUSTAFAR in care sa fie implicat un jedi HUTT[face_thinking] ...
    Acum depinde si cat se dezvolta ideea de JEDI...dar cred ca cea originala e THE BEST (ca si vechea trilogie care este esenta SW)...in curand poate vor scoate astia JEDI BUCATAR care va prepara mancarea cu sabia laser si va folosi forta sa amestece ingredientele nemaipomenit de extraordinar...sau JEDI PARIOR...care sa joace carti si jocuri de noroc cel mai bine din galaxie...[face_laugh]
     
  4. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Ideea e ca nu toti Jedi trebuie neaparat sa se lupte cu un Sith sau sa se dueleze pe Mustafar. Vezi cazul Jocastei Nu, de exemplu. Nici pe ea nu o vad luptandu-se pe Mustafar, sincera sa fiu, si totusi era Jedi (parca, poate ma insel...). Fiecare Jedi isi foloseste talentele cu care a fost inzestrat, nu trebuie sa exceleze neaparat in agilitate. Dar trebuie sa faca parte dintr-o specie suficient de evoluata pentru a intelege cum se cuvine conceptele de Forta, Jedi, etc...
     
  5. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Un hutt Jedi nu e chiar asa o mare aberatie. Daca ati citi prezentarea lui Beldorion ati putea observa ca, atat fizic cat si mental, el s-a dezvoltat astfel incat sa poata "functiona" ca un Jedi: avea 9 metri lungime, iar intregul sau trup nu avea nici un gram de grasime, astfel ca se putea deplasa foarte repede si, daca imi permiteti, cu o oarecare gratie in miscari.

    Despre ewoks, Mara, hai sa fim seriosi: erau mai avansati decat oamenii de acum 10000 de ani. Limitarea tehnologica nu e intotdeauna echivalenta cu limitarea intelectuala.
    Besides, let's just take a look at Yoda: in 900 years, he wasn't able to master the basic language of the galaxy. That didn't stop him from becoming a great Jedi.
     
  6. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Pai nici pe oamenii de acum 10.000 de ani nu-i vad sa fie Jedi. Si nu cred ca era vorba doar de limitare tehnologica. Ewoksii sunt doar niste ursuleti ceva mai destepti. Asta nu inseamna ca peste inca 10.000 de ani nu vor evolua suficient ca specie pentru a deveni Jedi. We'll wait and see :D
     
  7. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    10,000 years is slightly more than I'd like to wait.

    Guys, just remeber that Jedi are raised at the Jedi temple. So they each get the same education. Even ewoks and hutts. :D

    De ce crezi ca un om de acum 10000 de ani, daca ar fi fost crescut intr-un mod adecvat, n-ar fi putut sa devina, in cele din urma, Jedi?
     
  8. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ...agilitatea nu era decat un punct de vedere...insa ca si in cazul Jocastei pe care il dai exemplu, care este un jedi "bibliotecar", este tot un punct de vedere nou adus la vechea idee de jedi din vechea trilogie cu care eram obisnuiti...asa ajungem la ce am spus cu jedi bucatari, sau de ce nu constructori ca foloseau forta sa care materialele de constructie...

    Raman la parerea ca inafara de vechea trilogie restul (filme, carti, in viitor episoade)sunt doar copii mai mult sau mai putin apropiate de original din punct de vedere al ideii de baza referitoare la forta si cavalerii jedi, uneori extarordinare, alteori extraordinar de aberante... Asa si cu speciile si ideea de Jedi...

    Fantezia si placerea de a mentine universul SW in viata poate avrea doua taisuri...unul bun si unul aberant, acum poate or veni noi idei care mai de care mai ciudate... e bine sa le aflam dar...sa recunoastem unele nici nu au legatura cu SW...cum e cu "potentiumul" si planetele care zboara libere prin galaxie, ca ZENOMA SEKOT...intr-adevar interesanta idee dar nu se potriveste in SW...maine poimaine gasim o "poarta stelara" pe Tatooine...:confused:
     
  9. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Ce-mi plac mie discutiile despre Zonama Sekot... :D
    Culmea e ca eu gasesc ca isi are locul cat se poate de bine in universului SW. Nu stiu cate romane ai citit tu despre aceasta planeta, dar sunt sigura ca Milena e de acord cu mine.
    Si putine din cartile pe care le-am citit le consider aberante, poate doar vreo doua. Dimpotriva, mi-au oferit o noua perspectiva asupra intregului univers SW, mult mai complex si cat se poate de interesant.
     
  10. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Zonama Sekot isi gaseste locul in epopeea Star Wars, dupa parerea mea.
    La fel cum Yuuzhan Vong isi gasesc locul.

    Cele doua trilogi sunt doar un punct de plecare. In foarte putin timp se expune o poveste foarte complexa.
    Trilogia Originala (povestirea lui Luke): 6 ore
    Trilogia Noua (povestirea lui Anakin): 7 ore
    Pentru toate celalalte exista Expanded Universe. ;)
     
  11. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    Despre Zenoma Sekot n-am citit decat o carte, cea in romana...si cum ai spus, putin mai partinitor fata de literatura, poate doar cateva sa fie aberante...si sunt de acord ca iti ofera o noua perspectiva. Sunt interesante si placute, dar sunt atat de departe de primele filme SW (bine nu toate)...

    Cum nu sunt de acord cu hutti jedi sau alte specii asa nu sunt de acord cu multe aspecte introduse mai nou in universul SW...cum e si cu jedi wookiee...sunt lucruri care mie nu mi se par in tandem cu vechea trilogie...insa dupa cum am spus, sunt noi puncte de vedere care imi plac, dar nu le accept...

    Alt exemplu interesant, dar care nu mi se pare bine integrat in SW, sunt ysalamirii...oricum astea sunt doar parerile mele personale, si cred ca fiecare intelege anumite aspecte in felul lui[face_peace]
     
  12. MaraJade4S

    MaraJade4S Jedi Master star 2

    Registered:
    Feb 27, 2005
    Hai sa ma bag si eu in discutie :D

    Mi se pare ca toate creaturile aparute pana acum in universul SW se potrivesc de minune, mai ales daca ne gandim ca viata poate lua forme dintre cele mai ciudate. Intr-un univers populat, sansele ca doua civilizatii sa fie asemanatoare si compatibile fizic mi s-ar parea mai degraba reduse. De aceea, multitudinea de specii dintre cele mai ciudate si diverse creeaza un univers veridic.
    S-a mentionat intr-un documentar despre spatiu, odata,:-B, ca n-am putea sa ne imaginam cum arata de fapt un extraterestru: toate modelele create in filme sunt realizate pe baza a ceea ce cunoastem despre mediul nostru inconjurator, si ca ne-ar fi foarte greu sa ne imaginam ceva despre care nu avem nici o experienta senzoriala anterioara.

    Cat despre ysalamiri, mi se pare ca se incadreaza perfect intr-un univers dominat de Forta. Avem si pe Pamanat numeroase exemple de creaturi adaptate la cele mai ciudate conditii de mediu. Evolutia i-a determinat pe ysalamiri sa respinga Forta pentru a putea supravietui ca specie.

    Iar despre speciile care ar putea fi Jedi... [face_thinking], eu zic sa ne pastram un open mind. Se tot vorbea despre "the will of the Force" - asta ar insemna ca Forta poate interveni pentru realizarea anumitor conjuncturi (cum a fost nasterea lui Anakin). Daca un Jedi hutt sau ewok ar fi cel mai potrivit pentru ducerea la bun sfarsit a unui anumit destin, presupun ca am avea si un astfel de Jedi. Nu cred ca ar trebui sa discreditam anumite specii pe baza a ceea ce apreciem noi, subiectiv, ca ar fi cele mai potrivite trasaturi pentru a fi Jedi.
     
  13. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ...pai ca nu le-am recunoaste pe unele e una insa in conditii asemanatoare ca pe Terra s-ar dezvolta specii relativ asemanatoare cu cele de aici...tot la o emisiune am vazut:D ...

    Si cred ca aspectul cu ewokii este urmatorul...pune un cimpanzeu sa conduca o institutie[face_laugh] ...bine ca e cam deplasat exemplul dar pur si simplu erau specii care nu puteau percepe anumite aspecte...iar ysalamirii[face_thinking] ...spui tu ca se adaptau sa respinga forta ca sa supravietuiasca...uite ca nu toate creaturile ii vanau dupa "forta" ca vornskrii...deci e cam fortat exemplul...

    Si sa nu uitam un aspect...desi in multe cazuri apar filme dupa anumite romane de succes...aici este invers, intai au fost filmele, apoi cartile... se potrivesc in anumite aspecte insa in altele sunt diferite total;)
     
  14. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    Totusi cu ce e mai sus ai pus punctul pe "i"[face_peace] ...pana la urma putem accepta fantezii continuare altor fantezii...e frumos si e ceva nemaipomenit chiar daca uneori nu se potrivesc chiar la fix...
    SW este:[:D] !
     
  15. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Fara sa fiu xenofob, pur si simplu nu sunt de acord cu ideea de hutt jedi. Universul SW nu poate fi schimbat de cate ori un autor ramane fara idei. Iar autorul Planet of Twilight cam asta face: ignora detaliile pe care altii inaintea sa le-au adus despre specia hutt si transforma "miraculos" un hutt in Jedi. Relativ la paragraful de mai sus, imaginati-va un Jedi pe care un Maestru il antreneaza "la domociliu", pentru ca micutul sa poata sa se intoarca la mama lui de cate ori e obosit, singur sau speriat... Nu mai vorbesc despre capacitatile fizice ale unui hutt, oricat de musculos ar fi corpul sau.
     
  16. MaraJade4S

    MaraJade4S Jedi Master star 2

    Registered:
    Feb 27, 2005
    Am ratat emisiunea asta.:p Scopul principal al evolutiei este sa devenim mai performanti, mai bine adaptati la mediu. Am vazut numeroase documentare despre spatiu in care se vorbea si despre faptul ca universul este atat de bogat "unexpected things". Cercetatorii au avut ani de-a randul anumite pareri si ipoteze despre conditiile de pe satelitii din sistemul nostru solar, dar cand au ajuns acolo au descoperit lucruri mult mai ciudate decat se asteptau.
    Ma refeream la faptul ca si pe pamant exista specii destul de dezvoltate, cu o structura sociala foarte bine pusa la punct. Delfinii si balenele de exemplu au chiar un limbaj al lor. Nu sunt considerate fiinte inteligente asemenea noua pentru ca nu indeplinesc criteriile necesare conform standardelor noastre, care sunt subiective.



    ...iar ysalamirii[face_thinking] ...spui tu ca se adaptau sa respinga forta ca sa supravietuiasca...uite ca nu toate creaturile ii vanau dupa "forta" ca vornskrii...deci e cam fortat exemplul...

    Pe Myrkr, singuri inamici naturali ai ysalamirilor erau vornskrii... de aceea mi se pare logic ca evolutia a gasit o modalitate de a-i apara de acel pradator natural. Ysalamiri nu aveau alta modalitate de aparare: cataratul nu le era de nici un folos, si oricum se misca prea greoi.
    In plus, daca e sa ascultam ce spune fizica, orice actiune are si o reactiune.

     
  17. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Nimeni nu spune ca hutt-ul ar fi trebuit antrenat imediat dupa nastere.
    Indivizii din alte specii n-au nevoie de ingrijire si atentie? Doar e lucru bine stiut ca bebelusii pot sa deprinda filozofiile Jedi din maternitate, si ce sa mai zic ca pot sa faca si acrobatii de neimaginat. :rolleyes:
    De fapt, singura diferenta e perioada de ingrijire, care la un hutt e destul de mare.
     
  18. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ...da-mi voie sa te contrazic cu doua aspecte...
    1. Ysalamirii erau imobilizati de craci cu ghearele, care erau un fel de radacini cu care se hraneau...iar VRONSKRII erau animale feroce doatate nu numai cu forta...eliminam partea asta...aveau o vedere nemaipomenita, miros si auz...deci puteau foarte bine sa sesizeze prada aproape imobila de pe diverse craci...mai ales ca erau destui ysalamiri...si puteau astia sa respinga cat vor forta ca tot erau foarte usor reperati...cum erau culesi si de oameni...care nu-i reperau cu forta...
    2. Fizica asa cum o stim noi nu-si are rostul in SW...adica poate poti tu sa construiesti o sabie laser si, mai mult sa-mi explici cum se pot ciocni doua sabii de "lumina";)

    Totusi dupa cum am spus accept lucrurile astea si imi plac...ma mai contrazic doar de dragul discutiei...:p
     
  19. MaraJade4S

    MaraJade4S Jedi Master star 2

    Registered:
    Feb 27, 2005
    Deocamdata nu suntem destul de avansati ca sa intelegem tehnologia construirii sabiilor. [face_laugh]

    Dar cum aflu ceva, te anunt, promit. ;) ca si eu vreau sa-mi construiesc o sabie adevarata. :D
     
  20. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ...treaba de fapt sta cam asa...SW e un univers minunat, pe care "nu putem" sa-l supunem judecatilor noastre...eu am facut-o doar de dragul "contrazicerii"...de fapt tocmai "o minte deschisa" de care aminteai tu este punctul cheie... valorile pe care le transmite filmul sunt mult mai importante dupa parerea mea ca efectele speciale sau fantezia creerii de specii intergalactice...valori ca prietenie, adevar, vitejie, cutezanta, speranta, dragoste, stele, convietuire indiferent de "specie"...bine si lumina...
    Asadar, daca cineva vine cu o poveste fantastica bazata totusi pe elemete SW, mai solide sau mai putin solide...o putem accepta cu bratele deschise, pentru ca asta e vointa FORTEI;) ...de fapt alegem ceea ce vrem, sau respingem ceea ce nu vrem, avem liberul arbitru de a trai SW asa cum dorim, unii mai intens, alti ma "practic"...dar MINUNAT...
     
  21. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Din lipsa de timp o sa ma limitez la o singura remarca:

    Gungans are too stupid to become Jedi.
     
  22. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Mosule, vreau sa te intreb si eu o chestie care ma chinuie. Crezi ca o sa ai si tu timp vreodata? Ca de cand te stiu eu tot n-ai. :confused:
     
  23. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Oricum, faza cu "gunganii sunt prea prosti sa fie Jedi" nu mi se pare ok.

    Consiliul NU era alcatuit din rocket scientists.

    Btw, sunt convinsa ca nu toti gunganii erau ca Jar-Jar.
     
  24. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Probabil cand o sa ies la pensie. :D
     
Thread Status:
Not open for further replies.