main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Star Wars vs Science

Discussion in 'Archive: Romania' started by CyberFaust, Oct 13, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    So, azi mi-am cumparat o carte faina cu scenariul de la ANH in ea. Prefata era un articol aparut in timp ce Star Wars era inca in productie, si explica ideea filmului si de ce e revolutionar. Include si un interviu cu George Lucas care, nefiind destul de bogat cat sa cumpere o bucata considerabila din Texas, povesteste chestii foarte interesante. Una dintre astea ma pus pe ganduri:
    ''Star Wars has more to do with disclaming science than anything else. There are very elaborate, Robe Goldberg explanations for things. It's a totally different calaxy and a totally different way of thinking. It's not based on science, which bogs you down, I don't want the movie to be about anything that would happen or be real. I wanted to tell a fantasy story.'' - G-man Lucas.
    Nah. Asa ca stau io si cuget....star wars a adus multi oameni la poli si la tehnologie, toti ne-am gandit cum am putea sa ne construim sabii laser cand eram mici, si la toti ni sa taiat macaroana cand am aflat ca fizica nu ne lasa. Totusi, star wars a ajuntat mult progresul tehnologic al rasei umane, atat el si star trek. Si chiar sunt in antiteza, star trek e foarte tehnology based pe cand star wars nu prea are tangente cu domeniul.
    Ce parere aveti despre lipsa unei tehnologii logice in star wars? Si despre evolutia pe care a cauzat-o neintentionat?
    Cum ar fi un star wars mai tehnology based (nu am mai avea sabii laser)?
     
  2. adriandreptate

    adriandreptate Jedi Youngling

    Registered:
    Sep 10, 2009
    Atunci intrebarea este daca Star Wars a ajutat mult la progresul tehnologic la rasei umane
    de ce, atunci am vorbi despre lipsa unei tehnologii logice in Star Wars ?

    Poate am putea spune comparativ ca Star Trek este mai tehnology based decat Star Wars
    insa asa cum ai citat din carte, acel fragment it's a totally different way of thinking
    o alta perspectiva, o perspectiva filosofico-spirituala.

    Star Wars este un mit modern inspirat din mai multe izvoare antice.
    De exemplu povestea nasterii miraculoase a lui Anakin Skywalker, aceasta conceptie a nasterii miraculoase
    o regasim in miturile antice.
    Iata ce spunea Iustin Martirul in jurul anului 150 en " Cand noi spunem ca Cuvantul, care este nascut din Dumnezeu, nu este rezultatul unei comuniuni
    sexuale, si ca El, Isus Cristos, invatatorul nostru, a fost crucificat si a murit, dupa care a inviat, si s-a ridicat la Ceruri, nu propunem nimic
    diferit de ceea ce credeti cu privire la fiii (Domnului) Jupiter."
    Intr-o alta scriere Iustin Martirul a mai spus " S-a nascut dintr-o fecioara, credeti acest lucru la fel cum credeti si despre zéul Perseus."

    http://www.bringyou.to/apologetics/JesusEvidenceCrucifiedSaviors.htm
     
  3. angellla29

    angellla29 Jedi Youngling

    Registered:
    Oct 24, 2006
    Dar eu am vazut un documentar pe Discovery numit "Star wars Science" in care foarte multi savanti s-au inspirat din film pentru a crea diverse lucruri sau tehnologii foarte pamantesti....Exemplu niste faruri pentru o masina au fost inspirate dupa celebrele Tie-Fighter...Hologramele spre exemplu, anumite tipuri de masini "pe perna de aer" foarte asemanatoare cu speederele din SW.Si multe alte chestii...

    http://www.youtube.com/watch?v=UAz4oUtC2xw

    Ceva interesant
     
Thread Status:
Not open for further replies.