main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Star Wars w prasie

Discussion in 'Archive: Poland' started by Jag__Fel, Jun 2, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Jag__Fel

    Jag__Fel Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Feb 8, 2004
    Tak sobie siedze i czytam rozne rzeczy (patrz gazety, linki od Navara, linki od Adiena i wielu z was) i dochodze do wniosku iz nikt na tym forum nie mowi co sie pisze o SW w roznych gazetach i necie. Zgoda czasami Chimpo i Fizyk cos tam nasmaruja. Dla mnie jednak to jest za malo. Postanowilem wiec nadrobic to.

    Tak rano siedzialem i meczylem ostatni numer CD-ACTION. Mojej ukochanej gazety komputerzanej. Wtem patrze taki artykul:

    STAR WARS: KNIGHTS OF THE OLD REPUBLIC PL

    Dozylem. Sam jeszcze w to nie do konca wierze, ale wszelkie znaki na niebie i ziemi mowia, ze tak wlasnie jest. Dozylem czasow, w ktorych polonizacja nie tylko nie powoduje szyderczego smiechu lub zgrzytu zebami, nie tylko nie przeszkadzaja, ale naprawde pomagaja cieszyc sie gra!!!

    Teraz wlasciwy artykul:

    NIE JEST to byc moze rzecz nowa-wspolpracownicy niejednokrotnie wspominali, ze nie trzeba juz wstydzic sie spolszczen, jednka nie wierzylem w to az do tej pory. Scislej:do chwili, gdy zaraz po sobie mialem okazje grac w polska wersje dwoch najwiekszych role-playing ostatnich miesiecy Swiatynia Pierwotnego Zla oraz (boski, The Best, niezroznany, nie majacy sobie rownych) Knights of the Old Republic!!!! (Fanfary dla Kotor'a)

    Recenzje polskiej wersji Swiatyni Pierwotnego Zla miesliscie okazje przeczytac w porzednim numerze CDA. W skrocie CD-Projekt moze poszczycic sie wydaniem lepszym niz oryginalne. Polskiego KOTOR-a jednak sie balem. Wydawca gry-LEM-nie ma specjalnego doswiadczenia w lokalizowaniu gier role-playing-bez watpienia najbardziej wymagajacych, jesli chodzi o sprawnosc samego tlumaczenia, np.spojnosc jezyka i charakter calosci. Stawka zas byla tym wyzsza, ze mowa przeciez o grze role-playing roku jakis 50 najwiekszych tytulow branzowych calego swiata! Nie dosc na tym- od jakosci polonizacji zalezaly losy gier Star Wars w Polsce! Gdyby tlumaczenie okazalo sie porazka na miare polskiego Splinter Cella- polskich Fanow Star Wars czekalyby dlugie wylacznie angielskojezyczne lata.

    Na szczescie, i wierze swiecie w to, co mowie- na szczescie test ten LEM zaliczyl po mistrzowsku i KOTOR PL smialo mierzyc sie moze z orginalem!! Kotor w wersji polskiej wydany zostal od razu w wersji 1.03- a wiec z ostatnim dostepnym patchem. Spolszczenie Kotor-a jest wprawdzie wylacznie kinowe (tj. kwestia mowione sa orginalne), jednak jakosc tlumaczenia napisow (jakies,drobiazgi, 3 mln znakow) jest niamal bezbledna. Warto przy tym podkreslic, ze tlumacze z LEM-a, swiadomi specyfikacji starwarsowego zargonu, zwrocili sie z prosba o konsultacje do dwoch(!) niezaleznych zespolow specjalistow-tworcow StarWars.pl i (fanfary)GWIEZDNE WOJNY.pl(wiwaty).Jednoczesnie nad caloscia czuwali ludzie, ktorych jedynym zadaniem bylo przerabianie poprawnych, acz dziwacznych brzmiacych, fanowskich konstrukcji na poprawna polszczyzne. Dziekli temu tlumaczenie jest zarazem i wiernem irzecz niemal niemozliwa- piekne!

    Bledow stricte jezykowych w KOTOR-ZE PL w zasadzie nie ma. Jedynym wychwyconym (co ulatwily, przypominam pozostawienia angielskich kwestii mowionych) bylo przetlumaczenie "how appropriate gift" na "jak potrzebny", zamiast "jak stosowany, odpowiedni".Równiez "pochloniety soba" lepeije by brzmialo jako "egocentryczna". Zdarzylo sie wreszcie kilka literowek, niemniej w ostatecznym rozrachunku to zaledwie ziarnko pisku na calym Tatooine!

    Warto tez wreszcie zauwazyc, ze Star Wars KOTOR PL-4 plyty plus polska czarno-biala instrukcja(w pudelku DVD gry mieszcza sie swobodnie wszystko), sprzedawany jest w nizszej niz w orginalna cenie 139 zlotych (w czesci sklepow taniej o 30 zloty). Zatem, Panie, Panowie, potencjalni Rycerze Starej Republiki!!! Galaktyka Was Potrzebuje, a granice, ktore dotad nie pozwalaly wam wziac czynnego udzialu w wojnie z Darthem Malakiem, wlasnie padly! Do dziela! I niech Moc bedzie z wami |CDA|

    Knights of the Old Republic PL smialo mierzyc sie moze z orginalem.


    Wiec artykul jakby nie patrzec dowodzi jedenj zasadniczej rzeczy. Juz dawno powino
     
  2. Mefistofeles

    Mefistofeles Jedi Master star 4

    Registered:
    Jun 29, 2003
    hmm...bardzo czesto sa wzmianki o sadze w Nowej Fantastyce. Ostatnio przy okazji artykulu o Federacjach i wladzy w s-f. Nie bylo to jednak nic rewelacyjnego, ot jeden akapit.
    Kiedys (nie wiem, jak jest teraz) w pismie Science Fiction co miesiac byla stala rubryka o SW - na strone, czasem 2. Nie zagladalem jednak do tego pisma jakis czas i nie wiem, czy aby sie to nie zmienilo.
     
  3. Falcon1300

    Falcon1300 Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 20, 2003
    W SF dzialu sw juz jakis czas nie ma - a napewno w majowym numerze, ktory wlasnie czytam :)
     
  4. Chimpo_the_Sith

    Chimpo_the_Sith Jedi Knight star 5

    Registered:
    Mar 15, 2003
    Chyba juz kiedys podobny topic byl ;) No ale tym razem sie zlituje i go nie skasuje ;) :p

     
  5. Kaczor

    Kaczor Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Dec 20, 2003
    Bylo (jest?) kiedys pisemko SFera ze stalym dzialem Star Wars. Mam nadzieje ze pojawia sie kolejne numery... A co do artykulu w CD-Action to bardzo sie ciesze ze dane mi bylo poznac ekipe tlumaczaca, ba bylem tez na uroczystosci rozdania KOTOR-ow tymze :D
     
  6. Ricky_Skywalker

    Ricky_Skywalker Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Jun 30, 2003
    W majowym numerze, na plycie, nie chwalac sie, jest moje opowiadanko. Bodajze w dziale "Swiat Filmu" :D
     
  7. Darth_Fizyk

    Darth_Fizyk Jedi Knight star 5

    Registered:
    Jul 10, 2003
    Ricky... jakie opowiadanko? :D Pochwal sie :)
    Kaczor, dobrze masz... ja znam tylko 3/4 ekipy i to tylko przez neta :p
     
  8. Alassea

    Alassea Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Aug 2, 2003
  9. Jag__Fel

    Jag__Fel Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Feb 8, 2004
    Wiec poki bede zagladal na FFP bede pisal artykuly tego i innego typu. :D

    Chimpo dzieki ci za ten szlachetny gest :D :p
     
  10. Darth_Fizyk

    Darth_Fizyk Jedi Knight star 5

    Registered:
    Jul 10, 2003
    Hmmm... Jag, a zamierzasz przestac? :eek:
     
  11. Vong_Ginaal

    Vong_Ginaal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 9, 2003
    A nie tak dawno w MTV by³ program o religii Jedi - ile to ludu w Australii i UK podczas spisu powszechnego religie Jedi wybralo.

    A jesli chodzi o prase, to przed kazdym LSFSW w lubelskim dodatku do Wyborczej jest info o spotkaniu :)
     
  12. Chimpo_the_Sith

    Chimpo_the_Sith Jedi Knight star 5

    Registered:
    Mar 15, 2003
    :eek: No to niezle uklady tam macie, ze nawet w Gazecie daja info ;)
     
  13. Jag__Fel

    Jag__Fel Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Feb 8, 2004
    No patrzcie a w Wawie nie :p
     
  14. Ricky_Skywalker

    Ricky_Skywalker Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Jun 30, 2003
    Fizyk - "To znowu on. Opowiesc Bosska" - to to samo, które jest na Bastionie :)
     
  15. Darth_Fizyk

    Darth_Fizyk Jedi Knight star 5

    Registered:
    Jul 10, 2003
    Aaaa... widzialem, ale jeszcze nie przeczytalem :(
     
  16. Xi-an

    Xi-an Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Sep 24, 2003
    Dzis w Wyborczej rzucilo mi sie w oczy nazwisko Lucas, zaraz poszukam dokladniej. ;)
    Gazeta
     
  17. Vong_Ginaal

    Vong_Ginaal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 9, 2003
    Chimpo, to ludzie z Cytadeli Syriusza maja uklad - oni nas "goszcza" - udostepniaja sale, naglasniaja w prasie a ostatnio nawet nagrode ufundowali dla zwyciezcy. :)
     
  18. Jag__Fel

    Jag__Fel Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Feb 8, 2004
    A to nawet fajnie :D Tylko pytanie jak bedzie tym razem :p
     
  19. Darth_Fizyk

    Darth_Fizyk Jedi Knight star 5

    Registered:
    Jul 10, 2003
    Jag, o ten artykul pytasz? to jest dalej ta sama historia ;) Nawet Kostrzyn ten sam ;)
     
  20. Jag__Fel

    Jag__Fel Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Feb 8, 2004
    Hmmmm....
     
  21. Loru

    Loru Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Jan 6, 2004
    Ostatnio w ktorejs gazecie z programem TV:
    Steven Spielberg (58), rezyser m.in. Gwiezdych Wojen i E.T. .... ---- no comments
     
  22. Jag__Fel

    Jag__Fel Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Feb 8, 2004
    UWAGA UWAGA :D

    Sa 3 nowe tytuly SW [face_dancing]

    SW: Reoublic Commando-jest to Ghost Recon tylko w swiecie Star Wars :D o_O (wiecej nie wiem dowiem sie wkrotce)

    SW Galaxis "Jump to Lilghtspeed"-to rozszezenie netowej gry wszystkim dobrze znanej. Maja byc 4 nowe postacie (patrz nowe umiejetnosni) Czyli pilot czyli za tym sie kryje najwieksza nowosc walka mysliwska (podobno 15 statkow [face_batting] ) no poza tym taki ziutek co dorabia czesci itd. Ogolem sie zapowiada kupa fun i wogole. Kto gral w to cacko wie o czym mowie [face_money_eyes]

    No i trzeci tytul to KOTOR 2-ogolem jest duzo spekulacji. Poprawiona grafika, duzo szczegolow, porawiona grafika, nowe postacie, poprawiona grafika i nowa fabula. Fabuly jeszcze wam nie zdradze (i tak niektorzy ja znaja) ale juz wkrotce. Napisze jeszcze ladnego dlugie posta w zwiazku z tym :D Poki co ide dalej poglebiac wiedze :D

    Artykul by Jag__Fel :D ;)
     
  23. Chimpo_the_Sith

    Chimpo_the_Sith Jedi Knight star 5

    Registered:
    Mar 15, 2003
    No Republic Commando to jest to na co czekalem :D Kocham gry typu Ghost Recon a ta pokocham jeszcze bardziej :D
     
  24. Jag__Fel

    Jag__Fel Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Feb 8, 2004
    Jak wyzej :p
     
  25. Jag__Fel

    Jag__Fel Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Feb 8, 2004
    Sluchajta ludu FFP. Zostalem z rana brutalnie poderwany z lozka przez znajomych, ktorzy ku mojej rozpaczy wyjezdzali ( a tak fajnie sie z nimi pilo ). No obudzili mnie przed 9 rano. Rozumiecie przed 9 :_| rano. Zdrada powiadam zdrada :_| No ale nie ma tego zlego, wstalem wczesniej i wlaczylem zwyczajowo kompa. Zrobilem herbatke i zasiadlem zeby surfowac :p


    Zagralem sobie partyjke z kumplem w FS (FreeSpace 2) i patrze Thon przetworzyl oczy. No to nie wiele myslac i jeszcze mniej mogac przywitalem sie. Po wymianie grzecznosci Thon pokazal mi oto taka rzecz:

    http://www.starwars.3net.pl/modules.php?name=Galeria&file=displayimage&album=topn&cat=17&pos=8


    Mnie osobiscie podoba³a siê ta ok³adeczka. Wiêc info na TOR ;) Ok³adeczki s¹ naturalnie poprawione przez Thona i wygladaja wcale okazale. Patrzcie i podziwiajcie prace kolegi. ;)

    Jag__Fel
     
Thread Status:
Not open for further replies.