main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

steaua mortii

Discussion in 'Archive: Romania' started by MacKenzie, Jun 2, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. MacKenzie

    MacKenzie Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 10, 2005
    Nu stiu daca ati observat, dar este ceva ciudat cu steaua mortii (unitatea de lupta mare cat o puna si care poate distruge planete intregi).
    Steaua mortii apare pentru prima oara ca planuri in episodul 2, iar la sfarsitul episodului 3, se vede cum Palpatine si Vader urmaresc construirea ei. Se poate zice ca la sfarsitul episodului 3, este construita circa un sfert din Steaua Mortii. Constructia dureaza 20 de ani (cum este demonstrat in episodul 4) iar la sfarsitul episodului 4 este aruncata in aer.
    Intrebarea mea, mai precis nelaqmurirea mea este urmatoarea. Daca pentru prima Stea a mortii au fost necesari 20 de ani, cum numai in 3 ani a fost posibil sa fie partial reconstruita si complet operativa cu tot declinul tehnologic al Imperiului?
    Se stie ca odata cu Anakin ce devine Vader are loc un declin tehnologic...dar sa reconstruiesti o statie spatiala in 20 de ani si pe urma s-o refaci in numai 3, mi se pare putin tasa de par.
     
  2. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Din nou fac referire la faptul ca Palpatine putea sa manipuleze mintile supusilor sai. As stated in trilogia lui Zahn. Sa le manipuleze in asa fel incat sa lucreze cat mai eficient. Este conceivable ca in acesti 20 de ani:
    1. Nu avea puterea necesara pentru un astfel de gigantic colossal mind trick.
    2. Nu a simtit nevoia sa termine rapid the Death Star deoarece era deja la putere.
    3. Vazand Steaua Mortii distrusa si-a concentrat puterea pentru a scapa de rebeliune si de Skywalker cat mai repede.
     
  3. QuiGonGin92

    QuiGonGin92 Jedi Master star 2

    Registered:
    May 13, 2005
    Intrebare:
    Cum au adus acel monstru in ghenele de gunoi din ia???
    A little baby at the finish of ep III?
     
  4. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    MacKenzie : citeste raspunsul meu catre SVAndrei (care are aceeasi intrebare ca si tine), de pe thread-ul "Cit de bine se imbina cele 2 trilogii".
     
Thread Status:
Not open for further replies.