main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

stiati ca in SW calatoreau in timp?

Discussion in 'Archive: Romania' started by arapila, Feb 3, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    In sw calatoreau in timp dar ne este prezentat in mod indirect...

    Poi cu cat calatoresti cu o viteza apropiata de viteza luminii timpul se dilata(sau cam asa ceva nu?) => cand mergeau cu viteza luminii nu imbatraneau.

    Am drepatate sau nu? Aceasta e doar o teorie de'a mea...
     
  2. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Anumite legi ale fizicii nu se aplica in universul SW.
    Calatoria in hiperspatiu e una din aceste non-conformitati.
    SV Andrei, daca tin eu bine minte a mai amintit una, propagarea sunetului in spatiu.
    In realitate aceasta chestie nu se poate, iar in universul SW sunetele de la propulsiile si armamentul navelor se aud " loud and clear ".
     
  3. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
    In legatura cu treaba asta, am si eu o nelamurire: in timpul in care Han si Leia calatoreau inpre Bespin, Luke era pe Dagobah in plina initiere, care a durat atit cit a durat calatoria amicilor sai. Asta inseamna ca a durat citeva zile? Sau ca ei nu au folosit calatoria hiperluminica? Dar asta ar insemna ca au calatorit timp de ani buni.
     
  4. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Sunt de acord cu raspunsul lui ROGUESQUAD la problema pusa de Arapila.

    In Universul SW si in Galaxia lui Lucas, viteza luminica sau super-luminica nu este altceva, tehnic vorbind decit o "viteza groaznic de mare" (...cam ca in SpaceBalls :) )

    Nu se aplica treaba cu calatoria in timp...

    Nici nu s-ar fi putut altfel, hehe, ganditi-va ca Han "fug" din fata Star Destroyerelor cu viteza hiper-luminica, iar Vader ii tot cauta pe urma prin Galaxie...
    Ce-ar fi fost ca intr-un tarziu sa dea de ei, pe o planeta oarecare, Han+Leia+Chewie+Luke la fel de tineri, iar Vader un batrinel sprijinindu-se cu o mana in baston si cu cealalata chinuindu-se sa-si ridice sabia de lumina deasupra capului...
     
  5. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    aha deci vreti sa ziceti ca fizica nu prea este aplicata in universul SW... interesant nu m-am gandit la asta, dar o sa mai meditez
     
  6. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Exact. Chiar Lucas spune ca in universul SW, anumite legi ale fizicii nu se aplica. (intr-un interviu, parca). Nici chiar in universul Star Trek, legea asta a fizicii pare ca a disparut.
     
  7. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Legile fizicii, asa cum le stim noi (sau ma rog, se presupune ca le stim, avand in vedere ca fizica a fost o materie la care aproape ca am ramas corigenta, alaturi de chimie si matematica), functioneaza pe Pamant. Probabil ca si ei au o fizica a lor, cu legi care se aplica in universul lor, si care sunt mult diferite de ale noastre.
     
  8. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Teoretic, legile fizicii sunt universal valabile, conform lui Einstein. Dar intr-adevar, altfel nu se explica. Probabil universurile aflate pe hartie sau pelicula cinematografica au legile lor.
     
  9. Darth-Alex

    Darth-Alex Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Dec 8, 2004
    e foarte posibil sa fi calatorit prin gauri de vierme, acele bucle spatio-temporale, intuite si pomenite chiar de einstein, iar hiperspatiul sa nu fie decat acest lucru. se stie ca notiunile spatiu/timp sunt strans legate intre ele, iar hiperspatiul sa nu fie un spatiu asa cum il percepem noi, fiind de o alta natura decat cel cu care suntem familiarizati, imi inchipui ca nici timpul nu se comporta in conformitate cu legile fizicii cunoscute de noi... timpul este o succesiune de momente, asa il percepem noi, iar momentele se petrec evident intr-un spatiu, iar daca spatiul nu exista, nici timpul nu poate exista, nu exista reper... or something...
     
  10. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Ce stia Einstein ce-i aia Star Wars.....
     
  11. Darth-Alex

    Darth-Alex Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Dec 8, 2004
    legat de propagarea sunetelor navelor din SW in spatiu, din cate stiu Lucas a explicat acest lucru, el a dorit sa dea mai multa "culoare" filmului, altfel am fi vizionat un film mut...
     
  12. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Sunt de acord cu tine Darth Alex, daca Lucas ar fi facut bataliile spatiale fara sunet, filmul nu ar fi avut nici un fel de farmec.
    Si daca tot vorbeam de bataliile spatiale...
    Din cate stiam, in realitate, in spatiu, laserul nu are culoare, nu e nici rosu, nici verde, asa cum erau descarcarile de energie ale navelor spatiale din SW.
    Daca ne apucam sa despicam firul in patru, vom gasi multe chestii din SW non-conforme cu realitatea...
    De aceea, SW e cel mai frumos basm modern.
     
  13. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    apropo de calatorit in timp in SW aici puteti gasi un articol interesant http://www.theforce.net/swtc/hyperspace.html
     
  14. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    @Roguesqad

    Sunt de acord cu tine, dar profa de romana mi-a dat un 2 pentru ca am zis chestia asta...
     
  15. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    De aceea, SW e cel mai frumos basm modern...

    @Roguesuad: Sunt de acord cu tine, dar profa de romana mi-a dat un 2 pentru ca am zis chestia asta...



    Mama, da ce profesoara fan SW ai tu!!!! KOOOOL :D
     
  16. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Glumeam doar :D Dar asa ar face...
     
  17. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Totusi... vorbind despre calatoria in timp.
    Pe cand navigam pe net, in cautarea mea disperata pentru noi skinuri la Jedi Knight, am dat peste niste Sith, ce formasera o factiune separata de SITHii razboinici si, dupa ce se autoexilasera pe o planeta departe de lumea cunoscuta, descoperisera o modalitate de a calatri in timp cu ajutorul Fortei (logic). MErsera inapoi si ucisesera MULTI JEDI.. etc. :D
     
  18. darkbebe

    darkbebe Jedi Youngling

    Registered:
    Jun 4, 2005
    ROGUESQUAD daca e s-o luam asa nici sabiile laser nu pot exista pt ca o raza laser este infinita, lungimea ei neputand fi limitata . Plus ca razele ar fi trecut una prin cealalta si nu s-ar fi ciocnit(lucru care indica prezenta unui camp magnetic sau ceva de genul
     
  19. Raith_Krace

    Raith_Krace Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Sep 2, 2005
    Eu din cate tin minte scrie ca totul se petrece intr-o galaxiei indepartata....
    Bun cine poate sa spuna daca in acea galaxie legile noastre pot fi aplicate in totalitate? Poate ca acolo totul e invers si unele lucruri se pot intampla. De aceea e SF nu?
     
Thread Status:
Not open for further replies.