main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

The Activist Thread

Discussion in 'Archive: Romania' started by Chantal, Sep 20, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Deoarece cu totii avem domenii de interes, lucruri care ne plac, lucruri care ne revolta si lucruri fata de care ne exprimam parerea, in cercuri mai mult sau mai putin publice.
    Fiindca toti credem in ceva.
    Si toti avem o voce.
    Sa o folosim.

    As vrea sa incep cu traditia infioratoare/sportul (pentru unii) ce se numeste Corrida si are loc in tari precum Spania, Portugalia, Franta, Mexic etc. Un obicei barbar ce inca este permis de cadrul legislativ international si al Uniunii Europene. Un macel inutil, dar care genereaza profituri imense. Insa nimic nu justifica imaginile ingrozitoare si cruzimea torturii publice a unei victime preselectate ce nu are nici o sansa, in 99% din cazuri (uneori, soarta se mai razbuna, si cate un taur mai reuseste sa raspunda cu aceeasi moneda).

    Pentru cultura dvs:
    http://www.youtube.com/watch?v=J2S0n6a_wFk&mode=related&search=

    Campanie anti-corrida, care nu este nici arta, nici cultura, ci crima:
    http://www.youtube.com/watch?v=qZhRedJVFK8
     
  2. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    am si eu unul fain :D

    http://www.youtube.com/watch?v=Deo_rAcz8vw
    this one made me laugh!
     
  3. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    La cererea lui Cyber, am repostat mesajul:

    "Definitia activismului: Save the plankton, kill the whales! [face_laugh] "
     
  4. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Funny, but not completely accurate. Cand vine vorba de chestii gen PETA sunt de acord ca oameni ori sunt prosti, ori e ceva publicity stunt. Dar sunt si cauze cu ceva urme de dreptate pe acolo, just can't think of any, i'll get back to you :D
     
  5. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    La cererea lui Cyber, am repostat mesajul:

    "Astept cu nerabdare."
     
  6. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Definitia prostiei: n-avem nimic interesant de spus, hai sa postam aiurea pe unde ne frige neuronul.
     
  7. MaraJade4S

    MaraJade4S Jedi Master star 2

    Registered:
    Feb 27, 2005
    You're probably laugh at me, but I'll say it anyway. We must fight to save the planet!

    Putem sa facem si noi cate ceva. Asa ca reciclati hartia. :D [face_peace]
     
  8. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Deci seriously...

    Stop coridelor? Anti-carne? Duds, sunt probleme grave pe pamantul asta. Oamenii mor de foame, mor pentru ca nu au medicamentele necesare, atmosfera e fukt up (si Cyber poate sa comunice mai multe pe tema asta decat mine). Sunt specii pe cale de disparitie... si cuiva ii pasa de niste tauri? SERIOUSLY!!!

    P.S. Si eu sunt de acord cu reciclarea hartiei. L-am convins pe tata sa dea hartia de la firma la care lucreaza la reciclat. Am si link pt. site-ul romanesc dar nu-l gasesc in momentul asta. Si mai sunt de acord cu donatul sangelui... sa nu zica cineva ca merg sa donez sange ca mai apoi sa fie VANDUT celor care au nevoie. Una ca una dar important e sa aiba ce sa cumpere...
     
  9. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Tezeu, te-ai uitat la filmuletele alea? Da, ar trebui sa ne pese de tauri, pentru ca ceea ce se intampla cu ei este o cruzime absolut gratuita, menita doar sa produca "placere" privitorilor. Nu are absolut nici o legatura cu oamenii care mor de foame si alte probleme grave ale mapamondului.

    Dar ai si tu dreptatea ta. Am fost si eu idealista in tinerete si nu am pus cativa ani buni gura pe carne, dar intre timp mi-am "revenit", odata cu varsta iti mai pierzi din idealuri si vise, mai ales cand stii ca puiul pe care nu-l mananci nu face ca mai putini pui sa fie sacrificati. Si da, azi as fi in stare sa tai un milion de pui ca sa satur un milion de copii flamanzi cu ei.

    Fara legatura cu subiectul si apropo de filmuletul pe care l-a pus Cyber, credeti ca e in regula sa postati comentarii personale pe YouTube de pe ID-ul FanForceRomania? Daca vreti sa ziceti ceva care sa sustina punctul de vedere al unei singure persoane, cred ca ati putea face efortul sa va delogati. Parerea mea...



     
  10. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Atata vreme cat taurul este proprietate privata, omul are voie sa faca ce vrea cu el. Daca nu-ti place nu te uita si mai ales, nu-i judecat pe oamenii care o fac. Fiecare are problemele lui psihice pe care si le rezolva in moduri mai mult sau mai putin asemanatoare.
    Daca omul nu mai are dreptul la proprietae privata atunci hai sa interzicem boxul sau rugbyul. Va uitati cata violenta? Hai sa interzicem si jocurile video... ati vazut cat sange pe cm. patrat de pixel?

    Multumesc, sunt de aceeasi parere :D

    Si eu am zis la fel. Uni mai uita :D
     
  11. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Imi pare rau daca te-am jignit cu postul meu. Promit sa nu mai postez nimic. Incercam doar sa subliniez o parere personala despre activism. Din nou scuze.
     
  12. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    So what'll it be: freedom of speech or unconditional approval?


    Hope you're not serious. Seriously. :)



    Back on topic:
    The films Chantal posted are to be taken very seriously, but not in the way we're tempted to interpret them. It's not "let's stop eating meat", it's "let's stop killing animals pointlessly".
    People NEED protein. Namely the protein meat alone provides - and don't start talking about the "mushroom substitute", because it just doesn't work for everyone and it's certainly not adequate for long term consumption.
    Of course, it's also worth noting that people DO NOT NEED to eat enormous quantities of porc, beef, checken, fish etc. as many actually do.
    The main sources of nutriment for a normal human being are fruit and vegetables. Grain comes next. Excess of meat causes all those nasty things mentioned in Cyber's video. So what normal people could do is just limit their meat intake to the recommened quantity. I'm pretty sure that would limit the animal slaughter by half.

    People DO NOT NEED to wear leather or fur. We have other fabrics we can use.
    People DO NOT NEED cosmetic products that are animal tested.
    People DO NOT NEED to see animals killed just for show.
    People DO NOT NEED rhino horns as aphrodisiacs or elephant tusks as ornaments.
    People DO NOT NEED siberian tiger rugs.

    What people DO NEED is a balanced way of life.
    And as long as there are 7 billions of us, each giving a damn only about him/her self, there is no way in this lifetime of the next that we will be able to achieve that.
     
  13. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Mara, sry dar credeam ca eram logat pe ID-ul meu, mi-am dat seama prea tarziu.

    @Chantal: Sper ca nu te referi la post-ul meu, eu dadeam exemple de lucruri duse la extrema, si cauze tampite. Legat de corride sunt de acurd. Hell yes, ar trebui oprite, nu sunt cu nimic mai bune decat luptele de cocosi sau de caini, si alea sunt ilegale, din punct de vedere moral, IMHO, toate astea sunt gresite.
    However, fiind ecolog nu RSPCA chantal, te rog sa ma intelegi ca dupa mine, sunt probleme mai mari care ar trebui sa aiba prioritate. Si asta include orice dezechilibru cauzat de factori antropici in orice mediu de pe planeta asta.
    Hai cu noi in Ocna Mures sa vezi lacul ala :D

     
  14. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Cine face baie in lacul ala, ii dau 1L de palinca... doar sa mai aiba gura cu care sa o bea.
     
  15. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    My point exactly.
     
  16. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    -EDIT-

    Random rantings, move along, nothin' to see here.

    -End EDIT-
     
  17. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    former member you say? Touchy touchy.





    Here's a better cause, ca am zis ca iti dau, desi acuma nu se vede, ca nu ai avut decenta sa iti lasi mesajele, ca sa se niteleaga ceva din discutie dar ma rog.

    www.rosiamontana.org
     
  18. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Stiati ca toreadorii nu au curaj sa lupte impotriva unei vaci? Nu e o gluma. Vaca i-ar lovi pe ei in loc de capa. Omul a evoluat extraordinar din punct de vedere tehnologic, insa deloc din punct de vedere spiritual...
     
  19. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Click pe www.protv.ro - aveti in dreapta un banner intitulat "Stop torturarii animalelor".
    Au fost niste imagini difuzate pe post care mie personal mi-au stricat intreaga seara, in care niste nemernici omoara o pisica cu un sadism incredibil. Respectivele imagini pot fi si vizionate dar va avertizez ca nu sunt tocmai prea placute.
    Aveti acolo si o petitie de semnat.


     
  20. Ionut_cel_Intelept

    Ionut_cel_Intelept Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Mar 4, 2007
    [face_thinking] E vreo diferenta intre toreadori si aia care au omorat o pisica?
    Inteleg. Joci fotbal cu o pisica... dar da-i o minge pe care sa ti-o paseze cu botul, nu folosi pisica pe post minge. Eu am gasit pe youtube un clip cu doi prosti care dadeau socuri electrice unei vaci. Nici mie nu-mi sunt foarte dragi animalele, dar nu ma apuc sa le dau cu securea-n cap.
     
  21. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Da... traditia :D
     
  22. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Am vazut stirea respectiva si confirma faptul oamenii sunt mai rai ca animalele manate de instinct. Noi suntem condusi de ura, placerea de a chinui sadism...
     
  23. Ionut_cel_Intelept

    Ionut_cel_Intelept Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Mar 4, 2007
    Cica vor sa bage si la noi politia animalelor.
     
  24. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Degeaba.
     
  25. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    STOP ANIMAL CRUELTY!

    Imagini greu de vizionat, insa eu consider ca acest exercitiu este necesar: daca tot nu facem nimic (sau mai nimic, atata timp cat astfel de practici inca exista, inseamna ca restul oamenilor sunt complici prin lipsa de reactie si/sau incurajarea industriei care le sustine).

    http://totallycrap.com/magazine/comments/horrible_animal_skining

    Stiu ca pentru unii astea sunt o pierdere de timp, pentru ca exista lucruri mai bune de facut, si probabil ca sunt, dar mie imi e rusine cu rasa umana. Watch it because this is who we are.

    WARNING: Very gruesome images!

    I feel broken.
     
Thread Status:
Not open for further replies.