main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

The Jeampa Annual Academy Awards ? first edition

Discussion in 'Archive: Romania' started by MaraStardreamer, Nov 14, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Vreau sa propun infiintarea premiilor anuale TFNR, sub patronajul mascotei forumului nostru, Jeampa. Avand in vedere ca se apropie sfarsitul anului, cred ca e momentul potrivit sa instituim obiceiul de a premia in fiecare an pe cei care s-au implicat in bunul mers al forumului nostru.

    Astea ar fi categoriile pe care le-as propune initial:

    1. Cel mai interesant topic al anului
    2. Cel mai impresionant debut al anului
    3. Cel mai interesant post
    4. Cel mai amuzant post
    5. Cea mai buna semnatura
    6. Cel mai bun avatar
    7. Cel mai activ membru al anului
    8. Premiul pentru cea mai buna idee a anului

    Astept de la voi sugestii si pentru alte categorii, dar sa ne limitam in final la maxim 15.
    Inca nu stiu ce premii se vor acorda. Fiecare castigator va primi in mod sigur o diploma. Cyber mi-a spus ca stie el un loc unde se fac chestii personalizate ?ieftine si bune?, asa ca la fiecare categorie s-ar putea sa adaugam cate ceva simbolic: o insigna, o medalie, un pix, o bricheta, o sapca, etc, toate personalizate cu imaginea prietenului nostru Jeampa gunoierul sau cu sigla TFNR, in functie de dimensiunea obiectului.

    Ramane sa stabilim cum se vor alege castigatorii. Eu m-am gandit ca fiecare sa posteze o lista cu propuneri pentru fiecare categorie, dar cum sunt convinsa ca din 15 propuneri e putin probabil sa fie doua la fel, iar daca facem poll-uri pentru fiecare nu vom ajunge nicaieri, deoarece fiecare isi va vota propunerea, cred ca cea mai buna solutie ar fi instituirea unei ?comisii? (suna cam urat, dar asta e), formata din 3 sau 5 membri, care sa aleaga de comun acord castigatorul la fiecare categorie.

    Asadar, astept parerile si sugestiile voastre cu privire la idee in general, la noi categorii si la modalitatea de alegere a castigatorilor.
    Eu zic ca va fi o activitate draguta cu care sa ne ocupam timpul in acest sfarsit de an. Mai am si alte idei, important e sa stati tunati. :)
     
  2. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Chiar ca vom incheia anul in forta. :)

    Eu cred ca fiecare ar trebui sa-si faca o lista cu voturile sale si o trimite prin pm unei persoane din comisii. sa fie confidential, iar cand se anunta castigatorul se pot publica si celalalte propuneri. :)
     
  3. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    propuneri de categorii

    Best spam
    Best Fanfic contest
    Most prolific writer
    Hottest post
    Most likely to succed
    Best male act... hold it. cred ca I'm confusing the awards show. :)
     
  4. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Great initiative.[face_dancing]
     
  5. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    da ideea in general pare interesanta si faina (desi, personal cred ca nu castig la nimic)

    alte categorii:
    cea mai buna cearta
    most creative use of a lightsaber
    most censored post
    wierdest post ever
    wierdest idea for a fan activity
    paintball winner
    most cunning plan award (in loc de cea mai buna idee a anului)
    most likely to go to heaven and most likely to burn in hell awards
     
  6. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eh, cred ca ar trebui modificate heaven si hell cu "Most likely to become one with the force" award si "most likely to end up a burned up limb-less corpse on mustafar... ouch btw" award.
     
  7. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Oricum ar suna, mi se pare o propunere interesanta si haioasa. :)
     
  8. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    Concursul este binevenit. Alta cireasa pe tort [face_dancing] !
     
  9. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Referitor la sugestiile de categorii de pana acum:

    Best spam - indiferent cat de haios suna, cred ca spam-ul nu ar trebui incurajat, si cu atat mai mult (sau mai putin) premiat :)
    Best Fanfic contest - well, nu vad pe cine am putea premia in acest caz: pe organizatorul concursului sau pe castigator (care oricum a primit un premiu)
    Most prolific writer - da, mi se pare ok
    Hottest post - Hmmm, NO! :D
    Most likely to succeed - nu stiu exact la ce te referi, sa premiem membrul de pe forum care are cele mai multe sanse de a reusi in viata, sau ce?
    cea mai buna cearta - la fel ca si la best spam
    most creative use of a lightsaber - sabiile nu pot fi folosite la prea multe lucruri... si sa ne apucam acum sa o facem, doar pentru concurs, well, nu cred...
    most censored post - nope :D
    wierdest post ever - vrei neaparat sa castigi un premiu, Cyber? :D
    wierdest idea for a fan activity - adica? Ce idei ciudate au fost pana acum?
    paintball winner - se stie deja cine a castigat (eu nu mai tin minte, dar asta nu are nici o importanta :D)
    most cunning plan award (in loc de cea mai buna idee a anului) - doar sa ii dam alta denumire?
    most likely to go to heaven and most likely to burn in hell awards - am spus deja, da, imi place ideea. Si o putem formula cum a spus Diva. Numai sa nu se inteleaga ca dorim moartea cuiva, fiindca nu e cazul. :) Nu ar fi mai bine Most Jedi-like behavior and Most Sith-like behavior, sau ceva in genul asta?

    Bineinteles, asta e doar parerea mea referitor la propunerile voastre. Sa vedem ce zic si ceilalti. Oricum, nu uitati ca va trebui sa ne limitam la maxim 15 categorii (12 ar fi ideal, zic eu).

    As mai propune inca o categorie: Cea mai reusita/haioasa fotografie de la intalnirile SW.
     
  10. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    sounds better this way :)

    si, nu cred ca am cele mai ciudate posturi. There are wierder things around here[face_whistling]
     
  11. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Really, Cyber? Like what??

    Suan bine. Sunt de acord cu structura curenta. I say let's du it!
     
  12. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Ideea e interesanta si distractiva! Let's have some fun![face_dancing]
     
  13. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Imi pare bine ca ideea va place si "a prins".

    Acum, sa ne organizam un pic :D

    Sunt de parere ca distractia trebuie sa primeze, doar asta e scopul pentru care ne aflam aici. De aceea, propun sa existe doua categorii principale, fiecare cu cateva subcategorii - prima mai serioasa (cel mai bun topic, cel mai bun post, cel mai bun scriitor, etc), iar a doua mai haioasa, cu ce doriti voi. La prima categorie se vor acorda premii si diplome, la cea de-a doua numai diplome si desigur, admiratia noastra a tuturor.

    Vreau sa va "avertizez" ca in acest an premiile nu vor fi foarte substantiale, dar pentru editia de anul viitor promit sa ma pregatesc din timp. Voi avea la dispozitie un an pentru treaba asta. :)

    Daca nu mai primesc si alte propuneri de categorii, deseara voi incerca, cu ajutorul vostru, sa stabilesc lista finala. Odata ce va fi postata, aveti timp pana la sfarsitul lunii noiembrie sa va hotarati asupra preferintelor personale pentru fiecare categorie.
    Ideea Divei mi se pare buna, ca listele sa fie trimise prin PM. Daca s-ar posta pe forum, nu ar exista surpriza si suspansul specifice marilor decernari de premii.
    Castigator la fiecare categorie va fi cel care aduna cele mai multe nominalizari. Daca nu vor exista doua propuneri la fel, va interveni comisia, care va alege. Pentru asta am nevoie de minim doi voluntari care sa faca parte din comisie alaturi de mine (de preferat persoane care au implinit 18 ani - de ceva mai mult timp, Cyber :D).
    La inceputul lunii decembrie vor fi postate toate nominalizarile si vor fi anuntati castigatorii, pentru ca premiile si diplomele sa poata ajunge la voi pana la sfarsitul anului.

    Astept pareri :)
     
  14. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Pai bine, si atunci daca exista o sectiune mai haioasa unde pot fi ce premieri vrea poporu, atunci de ce nu e si "best spam", "hottest post" etc.? Cause that is definitely fun.
    Alte asemenea: "silliest post" (in sensul cel mai benign si amuzant), "coolest sig", "bunny-est member" (haha, sunt curioasa ce nominalizari ar fi aici, asta depinzand bineinteles de ce intelege fiecare prin "bunny-est", eu rad deja!) etc.
     
  15. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Va spun SIGUR ca nu vor exista categoriile best spam, hottest post, sau cea mai buna cearta. Motivul l-am explicat deja. Da, ne place sa glumim, dar eu una nu incurajez lucrurile de genul asta. Si categoric nu le voi premia!
    Cat despre celelalte propuneri:
    silliest post - exista deja categoria "cel mai amuzant post". Nu are rost sa facem doua categorii avand aproximativ acelasi continut.
    Acelasi lucru e valabil si pentru semnatura: la categoria "Cea mai buna semnatura" puteti alege semnatura voastra preferata, indiferent care e motivul pentru care ati ales-o (fiindca e amuzanta, profunda, cool sau pur si simplu dumb :D)

    Si inca ceva: eu voi acorda premiile, dar am nevoie de ajutorul cuiva care se pricepe ca sa faca diplomele.
     
  16. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    'na seara....

    :p

    pai de ce nu merge cea mai buna cearta? vrei ca eu si fp sa nu castigam nimic? [face_laugh]

    ma ofer eu sa fac diplomele, daca nu sunteti impotriva, desigur :d
     
  17. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Am reusit in cele din urma sa incropesc 15 categorii mari si late, fara sa le mai separ in vreun fel:

    1. Cel mai interesant topic SW al anului
    2. Cel mai impresionant debut al anului
    3. Cel mai interesant post
    4. Cea mai buna semnatura
    5. Cel mai bun avatar
    6. Cel mai activ membru al anului
    7. Cel mai bun scriitor de fan ficuri
    8. Cea mai buna idee a anului
    9. Cel mai amuzant/ciudat topic
    10. Cel mai amuzant/ciudat post
    11. Best Jedi - "Most likely to become one with the Force" award
    12. Best Sith - "Most likely to end up a burned up limbless corpse on Mustafar... ouch btw" award
    13. Cel mai interesant poll
    14. Cel mai bun topic non - SW
    15. Cel mai interesant concurs


    Acum, cateva precizari si rugaminti de care va rog sa tineti seama:

    In primul rand, am nevoie de minim doi voluntari pentru comisie, si asta cat mai repede.

    In al doilea rand, am rugamintea sa imi trimiteti cu totii pana in 30 noiembrie un PM cu propunerile voastre pentru fiecare categorie, chiar daca acest lucru va va rapi un pic din timp. Am primit cateva "reclamatii" cum ca va dura prea mult sa cautam acul in carul cu fan... Vreau sa spun ca nu va pretind sa scobiti prin toate topicurile din anul 2006 in cautare de posturi interesante/amuzante/ciudate. Sunt sigura ca tuturor vi-a ramas intiparit in minte un post sau altul pe care il considerati deosebit, asa ca nu ar trebui sa fie chiar atat de greu. Eu zic ca treaba asta nu va lua mai mult de o ora per total, asa ca am rugamintea ca toti membrii activi ai forumului sa se implice. Cu cat vor exista mai multe propuneri, cu atat va fi mai interesant. Si as vrea sa va motivati desigur alegerile, pe cat posibil.
    In momentul in care vor fi stabiliti si ceilalti membri ai comisiei, va rog sa le trimiteti si lor PM-urile, pentru a nu exista nici un fel de discutii.

    In al treilea si in ultimul rand, rugamintea cea mai "dificila". De fapt, nu e o rugaminte, ci un punct din regulamentul concursului, deci nu e nimic de discutat pe marginea lui.
    M-am certat cu Milena timp de o ora pe subiectul asta si nu am de gand sa o mai fac cu altcineva. Avand in vederea calitatea mea de CR si de organizator al concursului, este cu desavarsire INTERZIS sa ma propuna cineva pentru oricare din categoriile mai sus mentionate.

    Have fun! :)


     
  18. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    La "cererea telespectatorilor" am mai adaugat trei categorii: Cel mai bun topic non-SW, Cel mai interesant poll si cel mai bun concurs (la care va fi premiat organizatorul concursului).

    In mod normal ar trebui sa nominalizam doar topicuri, posturi, poll-uri, concursuri, etc, din anul 2006, pentru ca ideea este ca premiile sa reflecte doar activitatea din anul care se incheie, in asa fel incat sa fie o stimulare, sa-i zicem, pentru fiecare membru ca in anul urmator sa fie mai activ, sa deschida topicuri noi si sa organizeze concursuri interesante. Dar avand in vedere ca este prima editie, voi accepta de data asta sa fie si topicuri sau poll-uri din 2005, daca este vreunul care va place in mod special. Conditia este insa sa se fi postat in el si in 2006.

    Pana acum s-au oferit sa faca parte din comisie Diva si Milena. Mai avem doua locuri libere.

    Si Cyber, daca nu te interesezi maine de chestiile alea, te tai de pe lista mea de propuneri :D
     
  19. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    ma scoti din propuneri, de unde, corpse on mustafar, go right ahead

    eu azi trimit propunerile mele promit :D
     
  20. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Nu, acolo o sa ramai pe loc, I promise. :D

    Anyway, peste tot pe unde am intrebat, si eu si Cyber, fac cam de la 1000 de obiecte personalizate in sus... sa avem premii pentru 100 de editii :p
    Asa ca am gasit o alta solutie draguta (adica Cyber a gasit-o), care sper sa fie pe placul vostru. E supriza, asa ca nu va spun (asta daca Cyber s-a abtinut pana acum sa-si puna status pe mess despre ce e vorba, caz in care a aflat toata lumea), dar chestia e ca va dura destul de mult procesul de producere in sine a obiectelor.

    Asa ca vreau sa va rog, in masura in care e posibil, sa-mi trimiteti listele cu propunerile voastre pana cel mai tarziu sambata seara, pentru ca duminica sa le "centralizam", iar luni sa putem demara actiunea.

    Ca sa raspund la doua intrebari ce mi s-au pus mai des:
    1. Cel mai bun debut inseamna cel mai bun membru nou inregistrat pe forum in 2006
    2. NU puteti nominaliza propria persoana la nici una din categorii!

    Thanks a lot! :)


    Edit: Am primit deja patru liste, ceea ce ma bucura (desigur, e posibil ca oamenii sa fi dorit doar sa scape de gura mea, dar oricum, rezultatul conteaza :D).
     
  21. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    A little update:

    Pana acum sunt in posesia a 8 liste cu propuneri, majoritatea complete (de la arapila, Tezeu, Milena, Chantal, Katana, Tago Jedi, Cyber si subsemnata). Si trebuie sa va anunt ca situatia se prezinta oarecum... varza. :)

    Totul e destul de clar (mai mult sau mai putin, avand in vedere ca sper sa primesc inca tot pe atatea propuneri) in ceea ce priveste cel mai activ membru al forumului, cel mai bun concurs, cea mai buna idee si best Sith. Avem lupte stranse la cel mai bun debut si best Jedi.
    In rest, Dumnezeu cu mila, fiecare a ales cam altceva, cu foarte putine exceptii.
    Comisie la apel, o sa avem ceva de munca... :)
     
  22. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Pai de aia e si juriu/comisie (cum s-o numi) ca sa aleaga acolo unde membrii forumului nu se pot decide... :p
     
  23. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Milena, scoaterea avatarului si a semnaturii ca sa nu castigi la respectivele categorii sounds pretty stupid to me.
    Oricum, ai mari sanse sa castigi cel putin la altele doua, so the resistance is futile :D
     
  24. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Dupa o noapte de Borg vs. Voyager fraza asta suna asa de falsa... totusi, nu cred ca e cinstit sa ne schimbam avatarul/semnatura in timpul desfasurarii voturilor.
     
  25. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Am inteles, sa traiti. :D
     
Thread Status:
Not open for further replies.