main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

The nostalgic thread

Discussion in 'Archive: Romania' started by ComicDiva, Sep 30, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Un thread dedicat amintirilor... lucrurilor placute sau neplacute de care ne amintim si ne gandim: "God, I feel old".

    - Inghetata Polar. Era buna rau!
    - Desenele "Galtar and the golden lance" care se dadeau pe Cartoon Network in fiecare zi pe la 13-14.
    - Filmul Pretty Woman la care ma uitam cam odata pe saptamana inainte cand eram mica pentru ca il aveam pe caseta. Din fericire, odata ce m-am maturizat eu, so did my tastes.
    - Toate melodiile vechi ale trupei Roxette. They just define the 90's, don't they?
    - My blanky. :)
     
  2. TheOneChosen

    TheOneChosen Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Jul 3, 2005
    Amintiri neplacute nici nu vreau sa ma gandesc ca ma enervez, asa ca le pun doar pe cele placute(cateva care imi amintesc repede)
    .. hai sa iau in ordinea in care ai pus-o tu..
    .. ciocolata kiss.. cu banane si capsuni imi placea cel mai mult
    pirates of dark waters pe cartoon network:).
    sunt unele filme care cel mai mult te impresioneaza cand le vezi prima oara,daca nu da o amnezie puternica peste mine acest lucru nu se mai intampla in cazul filmului ghost de ex.
    Imi este dor sa ma plimb toata ziua pe afara cu 2,3 prieteni..pe jos sau cu bicicleta, nu conta, era bine ca eram pe afara si nu aveam nici o grija.
     
  3. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Imi amintesc cum ma jucam cu soldateii cu prietenii, apoi clasele primare unde m-am simtit excelent, batoanele de ciocolata de la magazinul Tic-tac (de langa mine - acum s-a desfiintat) care avea patiserie proprie, pisica mea birmaneza, Tzila, cea mai cuminte matza pe care am vazut-o vreodata (a murit acum vreo 6 ani)...
     
  4. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Motomartienii din primi ani de scoala
    Scooby Doo din clasele 1-4... calculatorul meu 586 la care intr-un tarziu i-am pus CDrom...ah ce viata lunga am avut :D
     
  5. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Si eu am avaut o matra Tzila car a murit cam tot acum 6 ani. Era neagara. Odata o uitat-o bunicamiu in cuptor..nu o murit din cauza asta. Cred ca ceva otrava...
    ce-mi placea si mie inghetata polar...:D
    Si ma uitam cu maicamea la Sailor Moon, Captain Planet si alte desene de care acum nici nu imi mai aduc aminte[face_worried]
    Nu suportam gradinita:))
     
  6. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    apropo de sailor moon... am pe cd... maaammaaa ce ma innebunea sora-mea cu desenele alea... defapt tot cartierul se uita la sailor moon... da.. vremuri faine...
     
  7. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Iuuuui....ai pe cd? Ce vrei la schimb?:eek: [face_batting]
     
  8. Lady_Cora

    Lady_Cora Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Sep 20, 2005
    Ah, Sailor Moon... brings back some fond memories! :D Imi amintesc ca imi doream sa gasesc o bagheta fermecata, cu care sa ma transform intr-o luptatoare si sa ii bat pe tipii rai! ;) Imi amintesc ca dintre ele, cel mai mult imi placea Sailor Uranus, mi se parea cea mai matura si cool! :cool:

    Ce imi mai amintesc? Pai, serialele Widfire si Ivanhoe de pe Cartoon... repere esentiale ale copilariei mele... si Pirates of the Dark Water, bine ca mi-ati amintit de el. Urmeaza pungile de pufarin (bagam in mine pana mi se facea rau!) si cu pufuleti, pentru care eram in stare sa ma iau la bataie si cu unii mai mari ca mine (bineinteles ca mereu eu eram cea care o incasa!)

    Restul sunt amintiri de la tara, unde mi-am petrecut majoritatea copilariei: ierni geroase de crapau pietrele, casa ingropata in nameti, troiene de zapada cat statul unui om, plimbarile prin padure, potecile secrete, viroaga fantanii, poiana la trei gropi, castanele perpelite la foc de lemne si alte chestti dintr-astea, care pentru majoritatea nu cred ca au vreun sens! [face_laugh]

     
  9. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
  10. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
  11. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Eu am o sursa foarte buna de filme care le are pe amandoua. Si multe altele pe deasupra. Dar nu cred ca trimite comenzi in strainatate. Chiar voiam sa-mi comand zilele astea "Toate panzele sus!"
    Le pot copia si pentru tine cand ajung, si pot comanda si Nea Marin, daca vrei. Dupa aceea ti le pot trimite prin posta. Sper sa ajunga intregi...
     
  12. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Da, Diva, acum iti place Batman, right? ;)


    M-am gandit si eu la toate lucrurile care mi-au incantat copilaria... si au fost atat de multe, dar astea sunt primele care mi-au venit in minte:

    - primul meu casetofon, primit in clasa a opta (aveam o singura caseta si ascultam la nesfarsit "Sunshine Reaggie", "Hello", "I Just Called to Say I Love You", "Big in Japan"...'
    - ratustele si cocoseii de zahar ars, in diverse culori, pe care le vindea o babuta in curtea scolii (cocoseii costau 1 leu, ratustele 3 lei, ca erau mai mari);
    - jocurile in parcul botanic cu cea mai buna prietena a mea (ne jucam de-a Omul Paianjen, Winnetou si Old Shatterhand, Luke si Vader, Taunul si Gemma, Robinson si Vineri, etc.)
    - tot legat de Winnetou, pusca mea cu "tinte de argint", care de fapt era o pusca de lemn, folosita la simularile de trageri, in care batusem cu mult spor pioneze cu ciocanul, si un cutit de lemn mesterit de unchiul meu;
    - colectia de servetele;
    - revistele gen Neckerman (salivam uitandu-ma la minunatiile de jucarii de acolo si visam sa am o papusa Barbie - mi-am indeplinit visul la 19 ani, dupa Revolutie; cam tarziu, dar oricum, mai bine mai tarziu decat niciodata...)
    - cowboy-ii si indienii de plastic, vorba lui FriendlyPiranha;
    - filmul "Mica sirena", primul meu film vazut la cinema, la 6 ani; plangeam asa de tare in drum spre casa pentru ca murise Mica Sirena... mama ma tot intreba ce am si eu ziceam ca ma doare dintele. Doar nu era sa recunosc ca plangeam fiindca murise Mica Sirena!



    Lucruri neplacute...
    Ar fi si astea cateva.
    In clasa a opta, cand trebuia sa invat pentru admiterea la liceu, eu ma preocupam mai mult de Star Wars si reviste "Cinema". Toata ziua decupam poze cu actori si actrite si le lipeam intr-un caiet. Mama s-a enervat cand am luat nota mica la teza la mate, si mi-a confiscat si caietul cu Star Wars, si pe cel cu actori. Mi le-a dat abia dupa admitere inapoi. Au fost cateva luni cumplite...
    Altceva nu imi amintesc in mod deosebit. Un regret ceva mai recent ar fi ca n-am apucat sa vad Parisul. Si probabil nici nu-l voi vedea vreodata. Decat sa-l vad la pensie, cand voi fi in baston, prefer sa nu-l vad deloc. :)
     
  13. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
  14. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Prima mea bicicleta Pegas, primul meu aparat foto Smena 8, Brifcor, apa Aurora, tenesi de Dragasani, roboti si nava spatiale din pachete goale de tigari, Gala Desenelor Animate, Pif ...
     
  15. darthsithvalek

    darthsithvalek Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Dec 22, 2005
    Trenuletul meu electric...familia mea pe atunci...apartamentul unde am stat...486 la 70Mhz :D...ce amintiri frumoase....mi-e dor de copilarie!!! si am 15 ani :-S.Vreau sa fiu mic! Ce bine era pe atunci pe la 5-6 ani...nu stiai ce e viata...
     
  16. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Bai... si eu vreau sa fiu mai mic, si sa beau laptic... Arapila stile !
     
  17. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Si acum, la 15 ani, stii? :)

    Brifcor... =P~
    Unde mai gasesti asa ceva in ziua de azi...
     
  18. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Aaa...Amintiri....

    Cartoon Network in general, in vremurile cand erau desene faine... Si eu mancam pufarin la greu... Primul calculator (ma rog...) un Commodore 64, se conecta la televizor, salvai datele pe CASETA.... Primul walkman, apoi un ceas cu radio (chiar, unde o fi ala?)... Apartamentul vechi... Saldateii si tancurile de plastic... Vechea bicicleta... Vremuri, ce mai...
     
  19. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Bine ca mi-ai adus aminte... trebuie sa imi umflu roata de la bicicleta :D
     
  20. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Mie mi-e dor de Catoon Network in engleza [face_worried] , de apartamentul unde stateam inainte :(, si mai ales de laptopul pe care-l aveam cand eram mai mica :_|.
     
  21. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    [:D] Lasa astea... Amintiri placute nu cultivi?
     
  22. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Perioada din generala cand chiar daca eram pe vreme lui Ceausescu, mancam la Tic-Tacul vechi langa Scoala Generala 11, cartofi prajiti la punga de 3 lei si gogosi. Apoi veneam acasa, faceam lectiile, citeam Jules Verne si ne jucam in curte. Ce vremuri...
     
  23. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    ciocolata kiss chosen one ai atins un nerv si faza aia imi lacrimeaza ochi cand ma gandesc la ea

    si ca ma jucam cu lego in timp ce m-a uitam la cartoon network


    good times by Jove good times


    ce dor mi-e de ciocolata aia
     
  24. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Da... Am uitat de ciocolata aia... Era delicioasa....=P~ Oare se mai gaseste asa ceva?
     
  25. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    baton de ciocolata facut de casa =P~
     
Thread Status:
Not open for further replies.