main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Un "Han Solo" pentru prequel-uri

Discussion in 'Archive: Romania' started by ComicDiva, Apr 26, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Unul din lucrurile care cred ca mi-au lipsit cel mai mult din prequel-uri a fost un personaj gen Han Solo. Inteleg ca Qui Gon Jinn si Mace Windu trebuiau sa fie "rebelii", ai mai altfel ca restul, iar Jar Jar Binks era the comic relief, deci anumite roluri indeplinite de han solo erau indeplinite de alte personaje.

    Dar tot boring erau. :) Cine ar fi putut sa fie the Han Solo of the prequels? Eu cred ca Bail Organa ar fi putut sa indeplineasca acest rol, daca George Lucas ar fi ales sa dezvolte putin mai mult personajul. Sa nu fie senator chiar de la inceput, sa isi castige aceste atributii.

    In Phantom Menace sa fie un fel de lider militar/politic dar d-ala asa charming in felul sau, care poate are legaturi mai puternice cu jedi si ii place lui de Anakin si mai glumeste cu el (nu va ganditi la pedofilie, bolnavilor)

    In Attack of the Clones sa fie unul dintre cei care se opun lui Palpatine, sa-l vedem ca vorbeste mai mult cu Amidala. Eventual chiar se duce pe Geonosis sa ajute.

    Si in Revenge of the Sith sa-l vedem mai mult pur si simplu.

    In felul acesta cred ca ar fi avut mult mai mult sense ca Organa sa o ia pe leia, in conditiile in care l-am fi vazut mai mult in trilogie si i-ar fi cunoscut mai bine pe Amidala si pe Anakin. In plus, stim ca el va muri, iar daca vedem ca tipul era chiar de treaba, atunci chiar ne pare rau de el. :( Also, daca ar fi capatat caracteristici Han Solice, atunci atractia leiei fata de Han Solo ar fi fost justificata (Sigmund Freud, eat your heart out!). :D
     
  2. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    a jar-jar qui-gon combo, han solo does not make
    dar chiar si daca nu bail organa, un "han solo" ar fi facut prequelurile mai faine
    bail ar fi fost un mersonaj fain, si chiar si doar pentru ca a crescut-o pe leia merita mai mult de cateva cadre
     
  3. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Si un actor mai bun decat Jimmy creepy looking Smitts
    :)
     
  4. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Uh... Si tocmai am vrut sa spun ca ceea ce ma atrage cel mai mult la Bail Organa este tocmai faptul ca rolul sau e interpretat de Jimmy Smits. M-am indragostit de el inca de pe vremea cand l-am vazut la sarbi in nu mai stiu ce serial despre avocati. Si a fost realmente o surpriza extrem de placuta sa-l vad jucand in Star Wars. He's not creepy, he's hot! [face_not_talking]

    Referitor la subiect, n-as putea spune ca sufar de lipsa unui Han Solo in prequel-uri. Nu contest ca ar fi fost poate mai interesant, dar acesta este unul din lucrurile care dovedesc ca trilogia originala este net superioara celei noi.

    Daca ar fi sa identific un personaj in PT care sa se apropie cat de cat de Han, pentru mine ar fi Qui-Gon. Pacat ca nu-l vedem decat in primul episod.
     
  5. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    cred ca amidala nu il mai lua pe anakin ci pe Bail Organa :p
     
  6. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    N-au pus un Han Solo in prequeluri pentru ca Han e, let's face it, unique.

    Next thing you know, you guys'll be asking for a NT Luke, and then for a NT Leia (in golden bikini, of course).
    It's something else, that's why it's called the *new* trilogy. We can't have replicas of characters in the old trilogy just because we liked them.

    Bail nu a fost gandit sa semene cu Han. Ar fi putut fi creat astfel, dar nu cred ca s-ar fi potrivit cu rolul lui de suveran pe Alderaan. Han era un rebel pana in maduva oaselor. Nici macar cand Leia ajuge in fruntea noii Republici, Han nu se implica in politica. Nici nu se punea problema sa conduca o planeta.
    Nu cred ca un Han-like human poate evolua spre un Bail Organa.

    Then again, they might have added some sugar, spice and everything nice into some other character to fill the gap. (but if you ask me what character that might be, I couldn't answer: they are all too serious to compare to Han).
     
  7. Jedi_Umi

    Jedi_Umi Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 19, 2006
    singurul personaj care seamna cu han solo e corran horn
    don`t you think so?

    [face_cowboy]

    evident nu apare in filme...daaaaar...
     
  8. Tanya_Akisha

    Tanya_Akisha Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 17, 2007
    nu stiu cat de bine ar fi fost daca Bail Organa ar fi semanat cu Han. i mean, eu cred ca tocmai de-aia s-a indragostit Leia de el, pentru ca era diferit de toti cei pe care-i cunoscuse pana atunci.
     
  9. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Eu zic c-ar fi bine sa fi semanat :D Sti cum e ideea aia, ca sotul seamana la caracter cu tatal ;)) si sotia cu mama... (desi Eodip nu exista in SW asa ca...)

    (Banc: Vine intr-o zi Eodip la poarta raiului si il vede pe Sfantu' Petre.
    Grecul ii zice sfantului: -Sfinte vreau si io in rai ca mm-am plictisit sa ma tot plimb asa prin neant.
    Sf. P: Nu se poate mai grecule ca pe tine te tine minte toata lumea.
    Grecul: Ia hai sa vedem.
    Se duc in Grecia Antica, toata lumea vorbea despre el.
    Se duc in Roma Antica la fel.
    Ajung ei in New York-ul de azi, intra intr-un bar la care un negru ii zice grecului: what's up mother ****
     
  10. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Oedip in romana, scumpete, sau Oedipus in engleza.
     
  11. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Asa, asa, cum zice Chantal, scumpa de ea :p
     
  12. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Nu zic sa fie un fel de copie a lui han Solo dar sa aiba cateva dintre calitatile acestuia. Un simt al umorului. Un talent sa iasa din incurcaturi, chestii pe care de altfel le are si Leia dupa parerea mea.
     
  13. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Poate asa o fi, vedem in serial :D
     
  14. Tanya_Akisha

    Tanya_Akisha Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 17, 2007
    Da, ideea nu e rea deloc. Bail Organa ar fi putut fi mult mai frumos dezvoltat. Sunt curioasa daca e a father figure, pt ca mie asa mi se pare
    Can't wait to see[face_love]
     
Thread Status:
Not open for further replies.