main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Vreti sa avem site-ul nostru?

Discussion in 'Archive: Romania' started by MaraStardreamer, Oct 13, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Abonamentul lunar se refera, cel mai probabil, la serviciile de hosting.
     
  2. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Da, la hosting ma refeream. Si cred ca cel mai bine ar fi ca numele sa se termine in .ro. fanforce.ro e liber, si ar fi un nume bun, zic eu.

    Sa inregistrezi un domeniu costa 61 USD aici: http://www.rotld.ro/
    Dar nu au servicii de hosting. Pachetul complet il ofera http://rohost.com/index.php , la un pret acceptabil, dar nu stiu care varianta ar fi mai buna (habar n-am daca 100 MB spatiu este suficient pentru ce vrem noi sa facem sau nu). Iar chestia cu traficul ma baga complet in ceata. 20 de conturi mi se par mai mult decat suficiente, pentru ca nu suntem mai multi membri activi pe forum, si oricum, nu toata lumea va primi dreptul de a putea introduce si modifica informatiile pe site.
    Sincer nu ma pricep deloc la chestiile astea, sper ca arapila sa-si puna odata net cat mai curand, ca sa ma poata ajuta. El s-a oferit sa gazduiasca site-ul pe serverul lui definitiv, dar well, din cate mi-a zis, daca stinge calculatorul, nu merge nici site-ul. Si daca ii pica netul, ce se intampla? :D
    As vrea totusi sa avem un site care sa functioneze non-stop, asa ca as prefera sa-l hostam undeva, ca sa fim siguri ca nu exista nici un fel de probleme.

    Dar pe de alta parte, nici nu vreau sa facem nimic INAINTE de a fi gata site-ul. Habar n-am cat se va lungi toata povestea, si in ce ritm vom reusi sa strangem informatiile (daca vom reusi pana la urma), asa ca nu are rost sa platim de acum pentru ceva ce va fi gata abia peste trei luni, sau poate chiar mai tarziu...
     
  3. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Daca Arapila accepta hostingul, eu ma ofer sa-i upgradez resursele serverului, astfel incat sa fie suficient de stabil.
     
  4. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Asta va trebui sa vorbiti voi doi.
    M-a sunat azi dimineata arapila (era ora 10, eu inca dormeam (deci nu era in deplinatatea facultatilor mele mintale, sinu inteleg cum se pot trezi unii oameni asa de dimineata!), cu vestea buna ca site-ul e aproape gata si cu cea proasta ca inca nu si-a gasit alta gazda, deci nu are net. I-am spus sa-si miste fundul pana la un net cafe sa ne arate si noua niste poze, dupa care am adormit la loc. Nu stiu daca a mai spus ceva :D

    In alta ordine de idei, vreau sa va cer parerea asupra unei chestiuni (cu Rogue m-am certat destul pe tema asta). E vorba de prezentarile membrilor. Rogue zice sa facem doua sectiuni, una cu membri activi si una cu membri inactivi. Eu nu sunt de acord cu aceasta imparteala si vreau sa ii punem pe toti la un loc. Voua cum vi se pare mai bine?

    S-au perindat multi membri de-a lungul timpului pe forum si lista e destul de lunga (aveti aici lista completa, in ordinea inscrierii pe forum. Eu zic ca, in loc sa impartim lumea in doua grupe, mai bine ii punem doar pe cei care au stat pe forum o perioada mai mare si au avut ceva de spus la momentul respectiv, indiferent daca mai sunt sau nu activi in momentul de fata. Nu mi se pare frumos fata de ei sa facem o astfel de impartire.

    Cam asta e sugestia mea. Pe de alta parte, va rog sa-mi trimiteti pozele si prezentarile (daca vreti sa mai schimbati sau sa adaugati ceva la ele). Daca nu o faceti, sa nu va aud cu "de ce mi-ai pus poza asta si nu pe ailalta, ati inteles? :D

    Sergiu Rusu
    AK-610
    Luke StarCristal
    Roguesquad
    ComicDiva
    Mara Stardreamer
    Aranna
    Doona101
    Dark Anakin11
    Octavian Paun
    Vanatorul
    SV Andrei

    Erethorn
    Darth Alex
    Cobu

    Spiridush
    Imothep
    LukeSkywalker1989
    Silverandgold
    Arapila
    Darth Trayus

    DeadPathetic
    FriendlyPiranha
    MacKenzie
    Kowak Criminal
    Constantinescu
    Jombistarkiller
    Strika Amaru
    Quigonjin92
    ATTezeu

    Claude ICE-C
    Rudywetzer
    The Last Sith
    LJA
    Vic Astro
    Raziel2004
    Chantal
    Depa's Padawan
    Katana
    TheOneChosen

    Spaat
    MaraJade4S
    DarthLordNihilus
    EmperorLordSidious
    Obi Wan 92
    Raith Krace
    Filip GeorgeCosma
    Lady Cora
    DarkBebe
    Milena Syan
    Oberon Dane
    Nekrataal
    DarthSithValek
    Maxx Forte

    RC1138
    Grym
    Darth Sithette
    Tago Jedi
    Jedi Wanderrer
    The Prophet
    CyberFaust
    Darth Flame
    Vladek
    Valo
    AniriRevan
     
  5. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Mai Mara de ce-l faci pe Arapila tontoloi?[face_laugh][face_laugh]


    Nu cred ca o separare a membrilor activi sau inactivi este alegerea cea mai buna. Unii membri mai pleaca apoi se reintorc, iar pe de alta parte e posibil ca membri activi azi sa nu mai fie activi maine cu toate ca poate au adus o contributie mare in cadrul forumului.

    Legat de fotografii asta este cea pe care as vrea sa fie pusa pe site:

    [image=http://img172.imageshack.us/img172/7428/sergiurusu01rh7.jpg]


     
  6. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    Pai in urma acestor randuri nu prea mai am ce spune...

    Pe de alta parte daca e sa imparti in 2 grupuri asta inseamna munca in plus in cazul in care cum spune si Jkno unii revin sau altii "pleaca"...

     
  7. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Nici mie nu mi se pare fair play o impartire in membri activi/inactivi. Toti suntem membri la fel de importanti pentru TFNR, chiar daca unii sunt mai activi decat ceilalti. Cam asta e si spiritul TFNR, nu?

    Asadar o singura categorie de membri este suficienta. Acolo cred eu ca ar trebui sa apara cel mult cei care au completat "formularul" de prezentare din topicul "Aici se fac prezentarile". Ceilalti au inca sansa sa se prezinte cum trebuie ;) . Si mai cred ca cel mai corect ar fi ca toti membri sa primeasca un mesaj privat in legatura cu prezentarea lor pe site-ul TFNR. In momentul in care ne-am inscris pe acest forum nu se specifica nimic de un site aferent, normal. Poate nu toata lumea vrea sa apara pe site-ul nostru, din varii motive. Cel mai corect ar fi sa li se ceara acordul tuturor. Parerea mea :)
     
  8. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Am vrut sa zic "nu eram in deplinatatea facultatilor mele mintale". Despre mine vorbeam, nu despre arapila :D


    Cat despre aparitia membrilor pe site, probabil ca asa ar fi cel mai corect, dar eu una nu prea vad motivul pentru care nu ar vrea sa apara pe site. Adica, ar fi acelasi lucru ca si a activa pe forum. Nu vom da nume reale si nu vor aparea decat pozele care au fost puse si pe forum. De vreme ce sunt membri TFNR si s-au prezentat singuri aici, nu vad de ce nu ar fi de acord sa apara acelasi lucru si pe site.
    Cat despre membrii care nu mai activeaza, eu zic ca le este indiferent daca vor aparea sau nu pe site.
    Dar daca voi considerati ca asa ar fi mai bine, si daca cineva se ofera sa trimita aceste pm-uri, eu una nu am nimic impotriva.
    Desi ma indoiesc ca le vor citi, de vreme ce nu mai intra pe forum.
     
  9. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    In sfarsit, avem ceva concret.
    Pentru cei care cunosc ziarul lui arapila, seamana destul dem ult.
    Nu bagati in seama chestia cu "Star Rats", e o gluma. :D
    Dar parerile si sugestiile sunt binevenite.

    [image=http://img78.imageshack.us/img78/8062/new1wt7.jpg]

    [image=http://img46.imageshack.us/img46/2899/new3re0.jpg]

    [image=http://img46.imageshack.us/img46/9650/new4hk2.jpg]

    [image=http://img117.imageshack.us/img117/7451/new5bc2.jpg]

    [image=http://img117.imageshack.us/img117/4748/new6bq5.jpg]

    [image=http://img504.imageshack.us/img504/8089/new7cj5.jpg]

     
  10. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    great :D
    i like the banner
     
  11. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ...face treaba buna...trebuie cinstit la greu omu=D= . Arata bine din cate vad si abia astept sa-l vad cand va fi gata si online ;) .
     
  12. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Nu prea am poze bune de pus de site. Sorry. Descrierea pentru mine e buna si aia de pe site-ul vechi.
     
  13. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Oameni buni, chiar am nevoie de feedback de la voi aici. Concret. As vrea sa avem un site pe placul tuturor.

    Haideti sa va spun cum va fi organizat.

    Sectiunea "Cine suntem" este impartita in 2: prezentarea membrilor si istoricul forumului, pe ani.

    Sectiunea "Star Wars" va contine noutati SW si informatii inedite SW.

    Sectiunea "Activitatile fanilor" va contine: Fan fiction (ramane sa stabilim daca vom pune doar ficurile SW sau si pe celelalte); Fan art; Colectii SW; alte actiuni pe care le-am facut, cum ar fi promovarea forumului sau calatoria lui Yoda.

    Galeria foto e ceea ce se vede. Am vazut ca arapila a incarcat deja mai multe ficuri si poze de pe ziarul lui, dar probabil nu vom lasa toate fotografiile, e in functie de cat loc va fi pe site.

    Cat despre prezentari, mai sunt cateva lucruri care trebuie stabilite:
    - ordinea in care vor aparea membrii: exista doua variante: in ordinea inscrierii pe forum sau in ordine alfabetica. Eu personal as prefera a doua varianta;
    - numele membrilor: am vazut ca arapila a trecut numele exact asa cum apar pe forum. Eu as uniformiza totul - fara nume scrise doar cu majuscule, nume "lipite" sau underscore. Acestea sunt doar artificii folosite pentru ca forumul nu permite altfel.
    - prezentarile as vrea sa fie facute la persoana a treia. Informatiile vor fi aceleasi ca pe forum (sau ce imi dati voi), dar sa fie scrise la persoana a treia, mi se pare mai bine.

    De asemenea, daca doriti alte sectiuni, sau daca vreti sa mai adaugam ceva, acum e momentul sa spuneti.

    Asa ca eu astept sugestii CONCRETE din partea voastra.
     
  14. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Intrebarile si raspunsurile mele legate de subiect. :)

    1. Site-ul va fi si in engleza?
    2. Despre ce fel de noutati si informatii inedite e vorba in sectiunea SW?
    3. Sectiunea cu activitatea fanilor poate fi una mare si complexa.
    4. Membrii ar trebui pusi in ordine alfabetica, nu in ordinea intrarii pe forum sau mai stiu eu cum.
    5. Numele membrilor cred eu ca ar trebui lasat cum apare pe forum. Stiu ca este doar un artificiu al forumului TFN ca permite nick-urilor sa apara doar cu diverse efecte (majuscule, _, - etc), dar poate ca e cea mai buna alegere pt. a nu exista confuzii.
     
  15. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Din cate mi-a zis Mara, site-ul va avea si o varianta in engleza, ce va fi facuta ulterior.
    In privinta nick-urilor, si eu sunt de parere ca ar trebui scrise unitar, normal, fara underscore si alte alea, ma deranjeaza estetic.
    De asemena, nu prea cred ca merge albastrul-petrol de pe fond cu butoanele (home, forum etc) ce bat intr-un albastru turcoaz. E o nepotrivire cromatica. Daca s-ar mai putea umbla nitel pe acolo. Plus ca daca scapa cate un accent rosu din cand in cand, ar arata perfect (mai ales ca simbolistic, vor aparea si culorile jedi, sith).
     
  16. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    activitatile fanilor.....probabil va fi o rubrica mare, we do loads of ****
    in legatura cu ordinea membrilor cel mai bine ar fi in ordine alfabetica
    si, site-ul arata cam prea oficios pt gustul meu, si duce lipsa de noanta de gri care a cam devenit o semnatura pt bucata asta de tf.n

    si totusi cat loc vom avea disponibil pt site?
    eu as vrea si o sectie de download :D
    interesant ar fi la membri sa avem fiecare un loc pe care sa il umplem cu porcari :D
     
  17. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Sergiu:
    1. Vom face site-ul si in limba engleza, dar in viitor. Pentru inceput va fi doar in romana. Decat sa lucram in acelasi timp la amandoua si sa le facem de mantuiala, mai bine le facem pe rand.
    2. Vor fi doua rubrici acolo: o rubrica de stiri, cu noutati SW, luate de pe site-urile oficiale si nu numai, si traduse, si una de curiozitati si alte lucruri interesante SW. Oricum, nu vom pune accent foarte mare pe asta, dat fiind ca vor fi informatii pe care le cam gasesti oriunde pe net. E doar ca sa adunam la un loc tot ceea ce ne place in mod deosebit (de exemplu wallpapers, poze, etc)
    3. Si eu sper ca aceasta rubrica va fi complexa, dar pentru asta avem nevoie si de ajutorul vostru. Exista 2 variante: sau fiecare membru va avea rubrica lui, in care sa posteze tot ce-i apartine: ficuri, poze prelucrate, colectii, sau vor fi rubrici specializate: fan fiction, colectii, art, etc. Ramane de discutat. De asemenea, trebuie sa hotaram daca vom pune doar ficurile SW sau si pe cele non-SW.
    4. De acord.
    5. Aici nu mai sunt de acord. Nu cred ca tu ai prefera sa apari ca sergiurusu, in loc de Sergiu Rusu, sa zicem. Sau sa luam exemplul Depei: username-ul ei este Depa_sPadawan, fiindca nu a avut o alta optiune. In mod normal s-ar fi inregistrat ca Depa?s Padawan, si asa ar trebui sa apara pe site, dupa parerea mea. Cat despre confuzii, nu au cum sa apara. Cu cine ma va confunda lumea, daca imi scriu cele doua nume despartite, asa cum e normal sa fie?

    Chantal:
    Am discutat deja cu arapila problema culorilor, amandoi am cazut de acord ca sunt prea tari. Se va mai lucra la ele. Despre rosu, nu stiu ce sa zic. Totul ar fi mult mai usor daca ar avea si arapila net, dar eu comunic prin telefon cu el, si e mai greu. Sper sa se remedieze cat de curand situatia.

    Cyber:
    Nu cred ca va exista o sectiune de download. Sunt convinsa ca ai tu de unde sa-ti downloadezi lucrurile care te intereseaza, nu stai dupa site-ul TFNR pentru asta... Si cred ca ar fi mai sanatos oricum sa nu existe asa ceva.

    Cat despre ?porcarii?... stii tu cum se zice: ?la tine acasa? :D

    Inca nu stiu cat loc vom avea pe site, asta cred ca arapila ne va putea spune mai incolo. Depinde de cantitatea de informatie pe care o vom avea in final. Atunci cand vom sti exact, vom putea alege si tipul de abonament care sa ne convina.
     
  18. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    porcarii trebuia citit stuff :D
     
  19. valo

    valo Jedi Master star 1

    Registered:
    Aug 24, 2006
    Daca nu o sectiune de download, atunci o sectiune cu link-uri catre site-uri care au cate ceva interesant legat de Star Wars. Exemplu: am un mic soft mic numit Celestia care simuleaza sistemul nostru solar si o mica parte din galaxie. Recent am gasit niste add-on-uri SW care se integreaza in Celestia astfel incat, printre nenumaratele stele apare Tatooine, Endor, Death Star (2), cate un Star Destroyer etc. Exemplele pot continua. Cel putin mie mi-ar placea sa gasesc pe un site cu specific SW o concentratie de link-uri catre astfel de locatii. You get my point (?).
     
  20. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Yeah, I got it. Daca te uiti la prima poza pe care am postat-o, vei vedea ca exista deja o sectiune de link-uri. Acolo vom pune site-urile oficiale, ca sw.com., TFN, cele romanesti (sw.ro, TFR, jedi.ro), precum si alte linkuri la site-uri interesante recomandate de voi. Tot ce trebuie sa faceti este sa va postati aici preferintele.
     
  21. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    Ar fi frumos ca pe site sa se gaseasca o rubrica cu poze cu personajele din film si explicatii despre actori si eventual poze cu ei in alte ipostaze inafara de SW. Poate si un scurt istoric al actiunii din cele 6 filme...
    Poate intra si persoane care au vazut doar o parte din filme si sunt interesate sa mai afle cate ceva de pe un site romanesc...
     
  22. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Nu resping ideea. Teoretic se poate face asa ceva. Dar va implica destul de multa munca - si voluntari sunt cam putini deocamdata :) .Putem pune orice informatii SW doriti, mai ales daca pregatiti si materialele.
    Dar ideea de baza este sa nu incarcam foarte mult site-ul cu informatii generale SW, care pot fi gasite foarte usor oriunde pe net. Va fi un site al comunitatii noastre, in care sa scriem despre noi si despre munca noastra/distractiile noastre, iar scopul principal este ca un nou venit sa ne cunoasca mai usor decat daca intra direct pe forum, unde se poate simti un pic pierdut printre atatea topicuri, si sa fie tentat sa ni se alature.
     
  23. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Nu e cazul, Tago. Deja exista asa ceva facut pe Theforce.ro. In plus ar fi o cantitate imensa de munca.
     
  24. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    De asemenea, odata site-ul creat, ar trebui pus in motoarele de cautare sa poata fi gasit usor la prima cautare, nu pe pagina 20 in Google, de exemplu. Astfel fanii ne pot gasi mult mai usor
     
  25. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Easier said than done, Sergiu.
     
Thread Status:
Not open for further replies.