main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

ArtooDetooooo. De ce?

Discussion in 'Archive: Romania' started by CyberFaust, Jun 1, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Deci, stateam io si cugetam cititd pe cracked despre cei mai enervanti roboti ever. Si dau peste artoo-ul nostru cel de toate zilele, care este.
    Si chair ma intrebam, ce dracu face un R2 unit, exactly?
    I mean, sta pe nava si face ce, repara toate chestiile intr-o raza de un metru de locul unde sta? Orice altceva, adica daca s-ar misca pe acolo ca sa repare, pe o nava de marimea unui X-Wing pur si simplu ar dezechilibra totul.
    in rest....chiar nu stiu. Adica, de ce dracu are jet-urile alea pe picioare, si de ce nu poate vorbii, de ce arata ca un tomberon si de ce are un compartiment unde poate pastra sabii laser?
    Sunt destul de putine lucruri care le inteleg la o unitate artoo if i think about it.
    Ma gandeam ca paote stiti voi mai multe si ma lamuriti. Artoo, does he really have a point?
     
  2. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Intrebarea mea este... de ce nu?
     
  3. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    r2 avea rolu de a repara chestii era un fel de inginer...
     
  4. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Droid astromec: droid care sta undeva la bordul unei nave, si daca se strica ceva, intreaba, in binar "Have you tried turning it off and on again?"
     
  5. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Deci, da. Cam atata poate sa faca really.
     
  6. JadenKorr

    JadenKorr Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jan 1, 2005
    unitatile r2 erau foarte rare in galaxie,vrajitorii ingineri regali de pe naboo au creat doar cateva specimene,unul dintre ele fiind robotelul nostru R2 D2.Era un produs minune,robotelul dand dovada si de altceva ceea ce-l deosebea de ceilalti droizi - un fel de gandire proprie.Experienta dobandita in contactul frecvent cu oamenii i-au dezvoltat aceasta capacitate avand intuitia excelenta.Deci R2 al nostru nu era doar un simplu droid,ci un droid mai special.Faptul ca putea ascunde sabii in cupola,putea lupta,reprezinta imbunatatirile aduse de Anakin in timpul Clone War dupa ce l-a primit cadou de la Padme;droidul avea programe si subprograme la care nu va ganditi.

    Avem doar 4 droizi astfel in istorie.
    T3M4 si R2D2 droizi astromeci si HK47 droid asasin creat de Revan si C3PO droid de protocol creat de Anakin.Insa toti 4 au capacitatea de a "gandi".
     
  7. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    nu i-am subestimat inteligenta.
    Si imi pare rau, dar nu sunt de acord cu tine in legatura cu povestea lui artoo si cum a fost creat de vrajitori de pe naboo. Astromeci au existat de-a lungul istoriei in cam aceeasi forma ca si artoo-ul nostru, dar nici unul dintre ei nu prea putea sa isi faca treaba foarte bine. Decat daca intamplator tot universul e facut sa ii acolodeze (vezi kotor).
    In rest sunt foarte limitati.
     
  8. Ionut_cel_Intelept

    Ionut_cel_Intelept Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Mar 4, 2007
    Totusi, eu am o alta intrebare, care are si nu are legatura cu topicul. De ce lui R2 nu a avut parte de un memory wipe la sfarsitul episodului III?
     
  9. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Unitatile astromec aveau capacitatea de a interfata cu navele special adaptate pentru acest lucru, in sensul ca puteau comunica direct cu nava la un nivel mult mai profund decat putea orice fiinta biologica. De fapt functia unei unitati astromech la bordul unui XWing era de creier al computerului navei. Acesta stabilea ce sisteme au nevoie de reparatii, ce se poate repara, si ce trebuie routat prin sisteme auxiliare.
     
  10. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    nu stiu de ce la sfarsitul episodului 3 nu i-a facut memory wipe, dar in cartile facute dupa trilogia veche zice ca unitatilor r2 li se stergea memoria o data la cateva luni, singura exceptie era r2-d2, care la cererea lui luke nu se facea operatiunea asta pt ca se atasase preamult de el.
     
  11. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    artoo nu e singura exceptie, mai avem droizi din kotor, etc.
    Oricum cred ca putem deduce ca daca nu le faic memory wipe-uri periodice sunt mult mai inteligenti si mau cool. :D
    Deci de ce sa le faci memory wipe?

    Adica nah...decat cand ii cumperi, daca ii cumperi second, etc.
     
  12. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    ca sa nu se ataseze de pilot. e simplu. Da' de ce din kotor pana in ep1 nu s-a adus nici o imbunatatire majora astromecilor, a? ca sunt curios si io.. ca o trecut multi ani.. ah si care e varsta lui R2?
     
  13. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Pai nah, in kotor tot au incercat ei sa faca totul mai antic ca si tehnilogie dar let's face it e aproape exact acelasi lucru. Nu cred ca un imperiu intergalactic ar evolua asa de incet considerand ca au avut basically cateva milenii de pace. Ar avea timp sa experiment si sa dezvolte...stuff.
    Unitatile Artoo ar fi in general chestia asta. Singura diferenta e ca in filme sutn rotunzi si in kotor sunt mai patratosi si au capul separat de corp. Chestia e ca mie personal artoo-urile din kotor mi se par mai versatili si mai folositori. Oricum, in ce priveste inteligenta artificiala nu par a avea imbunatatiri in atata timp.

    Poate voi stitit mai bine si imi raspundeti (ca stiti si cartile): In universul star wars a avut loc vreo revolta a droizilor? In stilul butlerian jihad din dune sau ca in terminator?
     
  14. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Parerea mea e ca unitatile R2 erau suficient de avansate, fara sa mai fie nevoiie de imbunatatiri. Plus ca daca ar fi sa o luam pe a' buna, se aduceau imbunatatiri. Sa nu uitam de seria R5, singurii astromeci care puteau opera E-Wing-urile. E clar ca aveau ceva in plus fata de un R4 sau R2
     
  15. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Da nu cred ca aveau ceva special decat poate alt fel de mufa, USB 5.0 :D
     
  16. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Mie mi se pare absurd ca in kotor robotii erau avansati si puteau vorbi si alte alea exact ca si in ep 1. Adica 4000 de ani si robotii au ramas cam la fel? si rasele de altfel. Da' cred ca asta e subiect de alt topic. In 4000 de ani se pot intampla multe adica aici pe pamant in cateva sute de ani aspectul oamenilor s-a schimbat destul de vizibil, iar in kotor nici o schimbare...
     
  17. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
    Well the astromech droids got fatter? T3 e slab in comparatie cu R2 :p

     
  18. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Cum s-a schimbat mai aspectul oamenilor? In afara de faptul ca oamenii erau mai scunzi in Evul Mediu decat acum? :)

    Eu asa ma gandesc, atat fiintele biologice cat si tehnologia evolueaza in functie de nevoi. In Star Wars speciile umanoide aveau tehnologie care sa faca totul pentru ele prin urmare, nu mai era nevoie sa evolueze intr-o anumita directie sau alta. Erau top of the galactic food chain. Cat priveste tehnologia, cam aceleasi reguli se aplica. Datorita faptului ca este o galaxie foarte mare, e nevoie de timp pana cand o descoperire tehnologica sa ajunga la toata lumea. Si pana se sincronizeaza toate poate sa treaca foarte mult timp. Ca uite, mai existau si specii gen Ewoks care nu cunosteau tehnologia.

    La o adica totul poate fi rationalizat pe principiul: "galaxia este prea mare ca sa se schimbe prea mult in 4000 de ani"
     
  19. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Your tehnique is flawed.
    Proof is the existence of the iPhone. We don't NEEd it...da totusi, exista pentru ca e cool. Coolness pushes tehnology further, not people.
     
  20. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Well obviously, altfel jedi ar fi tras cu tunuri like any sane person. :)
     
  21. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    nu stiu ce sa zic... oare tehnologia nu a evoluat pt ca probabil a trebuit sa ajute planetele care erau mai involuate(sper ca am zis corect [face_worried])
     
  22. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Sub dezvoltate. :D

    Si da, cand ajungi la un organism atat de complex si de mare precum Republica, schimbarile au loc la un ritm mult mai incet. Adica de exemplu de ce thenologia clonarii era asa de dezvoltate pe Kamino si in rest nu prea? Kamino era o societate izolata, d-aia. In parte voiau sa pastreze si un monopol dar uite ca doar pentru ca exista o tehnologie super avansata in galaxie, nu inseamna ca toata lumea avea acces la ea.
     
  23. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Tehnologia, la fel ca si viata, nu evolueaza decat fie impinsa de la spate, fie din pura inertie.
     
  24. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Deci citeam amu prima carte din trilogia lu nenea solo si acolo e un artoo care poate sa vorbeasca. It doesn't take much doar niste hardware in plus (dupa ce vad prin kotor la sales-people, e hardware ieftin too) si era foarte capabil de galactic basic.
    De ce nu vine astain pachet cu unitatile artoo normale? Ca airbag-urile la masini?
    I mean, most cars din ziua de azi au o optiune la vanzare un un gps care vorbeste, chair daca nu foarte bine. De ce nu si artoo-urile?
     
  25. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Pentru ca nu au nevoie? :D

    Ca si articolele din IEEE: "Hmm... people can actually understand it. It's no good!"
     
Thread Status:
Not open for further replies.