main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Romania Cantina (discutii libere)

Discussion in 'Europe Discussion' started by AK-610, Nov 4, 2004.

  1. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Cred ca deschideau trapa de acces si...

    Serios vorbind, universul Star Wars e intr-adevar minunat. Un univers in care nu ai niciodata nevoie la baie. Te poti uita la tembelizor incontinuu, fara sa mai faci "pauze". Asta da viata!
     
  2. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    nu se poate fara baie, iti dai seama cum ar mirosi wookie? :D
     
  3. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Sunt curios, toaleta de pe Falon era impartita in Humans si Wookies?
     
  4. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  5. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Nu cred ca era necesar sa se spele, ca nu razbatea nimic de sub armura lui! Sau poate ca baga furtunul de la dus sub guler si-i iesea apa pe la calcaie. Pe cap nu era nevoie sa se spele, ca oricum n-avea par.
     
  6. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    mi-l inchipui pe Vader facand reclama la pasta de dinti Colgate sau chiar Aquafresh in 3 culori... :^) :D
     
  7. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    pe ce meleaguri va invartiti, prin ce galaxii va plimbati cu navele si nu va mai vedem pe forum?
     
  8. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Am cateva intrebari pe care voiam sa le postez de mai mult.
    1.Credeti ca s-a reusit readucerea unui Sith de partea luminoasa a Fortei?
    2.De ce nu aveau voie Jedi-i sa aiba copii?
    3.Cum se face ca Luke in ROTJ putea sa vorbeasca cu Obi Wan desi acesta era plecat dintre cei vii?
    4.Cum a gasit Darth Maul nava reginei Amidala pe Tatooine?
     
  9. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Ce cred eu:

    1. Anakin/Vader este exemplul cel mai concludent, dupa parerea mea. El a reusit sa revina de Partea Luminoasa a Fortei cu ajutorul lui Luke.
    In Expanded Universe, atat Luke (in Dark Empire), cat si Kyp Durron (in Jedi Academy Trilogy) si Jaina Solo (in Dark Journey) au reusit sa revina dupa ce fusesera atrasi de Partea Intunecata. E adevarat ca nici unul din ei nu poate fi numit Sith, dar ar fi putut sa devina, daca nu s-ar fi intors. Poate ca exista exemple si din perioada pre-filme, dar nu sunt eu prea bine pusa la punct cu ea, asa ca nu le cunosc.

    2. Cred ca atasamentul era interzis in Vechiul Ordin Jedi, deoarece existenta unei familii i-ar fi distras pe Jedi de la misiunea lor de pastratori ai pacii si dreptatii. Ca sa nu vorbim de faptul ca acest lucru i-ar fi facut mai vulnerabili si mai usor de santajat. Copiii "force-sensitive" erau luati de la cele mai fragede varstei din sanul familiei, rupand definitiv orice legatura cu aceasta. Sa luam din nou exemplul lui Anakin. Moartea mamei sale a fost unul din elementele-cheie care l-au dus cu pasi repezi spre partea intunecata. Oricum acest lucru a fost schimbat de Luke Skywalker odata cu Renasterea Ordinului Jedi. Luke, Kam Solusar, Corran Horn, ca sa enumar doar cativa dintre cavalerii Noului Ordin, erau casatoriti si aveau copii.

    3. Cavalerii Jedi al caror corp disparea in momentul mortii, se puteau materializa si vorbi cu cei vii. Ei nu erau morti in adevaratul sens al cuvantului, ci deveneau una cu Forta. Nu se stie deocamdata de ce unii dispareau (Ob-Wan, Yoda), iar altii nu (Qui-Gon). Este unul din marile mistere, care va fi dezvaluit (asa cum au promis cei de la Lucasfilm) in Episodul III.

    4. Nu e singura situatie de acest gen. Si Anakin a aterizat unde trebuia pe Geonosis, la fel ca si cei doi droizi in ANH. Tatooine n-o fi fost ea o planeta foarte mare, dar nici chiar atat de mica pentru ca R2 si C-3PO sa ajunga exact unde trebuie. La fel si in cazul lui Luke cand a ajuns pe Dagobah, la cativa pasi de casa lui Yoda.
    Hai sa zicem ca este "voia Fortei". Nu putem urmari timp de ceasuri intregi cautarea unui anumit loc de catre personaje, ca s-ar termina filmul. Oricum, in orice film, fiecare ajunge acolo unde trebuie!
     
  10. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Nu stiu ce sa zic,Mara dar eu sunt de parere ca Vader nu a revenit la partea luminoasa a Fortei.El a dorit sa ia locul lui Palpatine si impreuna cu fiul lui sa conduca Imperiul.De aceea l-a aruncat in putul acela pe Palpatine.Acesta este punctul meu de vedere,poate ma insel...
     
  11. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Un argument foarte interesant RogueSquad!!! Insa cred ca Vader a vrut totusi sa-si ajute fiul care era pe cale de a fi ucis de Palpatine; atunci o licarire de lumine din LightSide l-a ajutat sa vada adevarul...
     
  12. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Probabil ca Darth Vader planuia sa preia conducerea Imperiului de ceva timp inainte sa stie ca are un fiu. Nu vad ce l-a determinat sa-si schimbe brusc planurile. Doar o simpla licarire a Fortei? Hmm...
     
  13. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Daca aveti cartea "Razboiul Stelelor" cititi cam de la pagina 432 ... As da eu niste citate dar sunt prea lenes ...
    O sa dau un citat totusi : "Ignorind durerea , ignorind rusinea si slabiciunea ce-l cuprinsese , ignorind zgomotul asurzitor din capul lui , se concentra total asupra acestei unice vointe , vointa de-a invinge raul intruchipat de Imparat."
    Trageti voi concluziile ...


    P.S. Unde este Vanatorul ??????????????????
     
  14. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Sper ca absenta lui sa insemne ca pregateste din greu DVD-urile, sa le avem inainte de Craciun. Nu-i asa, Vanatorule? Spune ca-i asa...

    Eu vin la sfarsitul saptamanii viitoare la Bucuresti, nici nu va trebui sa stai la coada la posta ca sa mi le trimiti. Ne-am putea intalni sa mi le dai. Le faci pana atunci, nu?

    Eu ma intreb pe unde o fi Aranna, ca n-am mai vazut-o de multisor pe aici.
     
  15. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ce ziceti de asta ? Nu e chiar SW Galaxies , dar e gratuit !
    http://www.swcombine.com/

    Ai dreptate ... nici Aranna nu a mai postat de ceva timp ...
     
  16. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    De ce aveau voie Cavalerii Jedi ai Noului Ordin sa aiba copii?
     
  17. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Daca va mai amintiti, Sergiu a postat mai de mult, pe jedi.ro un thread care se referea numarul Cavalerilor Jedi ucisi in batalia din amfiteatrul de pe Geonosis.
    El spunea ca numarul celor ucisi se ridica in jurul cifrei de 200(sper sa nu ma insel).
    Reactia celorlalti(inclusiv a mea) a fost de respingere a cifrei de 200.
    Azi am mai citit si eu cate ceva prin databank-ul de pe starwars.com si se pare ca in batalia de pe Geonosis au murit intr-adevar aproape 200 de Cavaleri Jedi(cam 180-190).
    In concluzie Sergiu a avut dreptate...
    Sad...
     
  18. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Ia uitati-va unde-i duce mintea pe unii... Stie cineva sa faca origami?

    http://www.happymagpie.com/bborigami.html
     
  19. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Roguesquad, iti pui prea multe probleme existentiale... Cavalerii Jedi ai Noului Ordin aveau copii fiindca asa voia muschii lor. Nu mai era cine sa le-o interzica. Sau Luke Skywalker nu cunostea aceasta prevedere a Vechiului Ordin (sa nu uitam ca toate arhivele Jedi au fost distruse in timpul Imperiului si nu se cunosteau regulile dupa care au trait vechii Jedi), iar perioada lui de ucenicie a fost prea scurta ca sa le afle pe toate. O alta varianta ar fi ca pur si simplu a ignorat aceste lucruri, dorind ca regulile Noului Ordin Jedi sa fie mai permisive si mai umane.
     
  20. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Fiti atenti ce informatii am gasit pe cand cautam pe net informatii in legatura cu lucrurile putin cunoscute despre Star Wars?

    Coca Cola era la origine de culoare verde?
    G
    Poti sa faci o vaca sa urce treptele, dar nu o poti face sa le si coboare?
    G
    Alfabetul hawaiian are 12 litere?
    G
    Suma pe care a economisit-o American Airlines in 1987 prin eliminarea unei masline din fiecare salata servita la clasa I a fost de 40.000 $?
    G
    Orasul cu cele mai multe Rolls-Royce-uri pe cap de locuitor este Hong Kong?
    G
    Statul american cu cel mai mare procent de oameni care merg pe jos la serviciu este Alaska?
    G
    Procentul de barbati americani care spun ca s-ar casatori cu aceeasi femeie daca ar putea sa se intoarca in timp este de 80%?
    G
    Procentul de femei americane care spun ca s-ar casatori cu acelasi barbat este de 50%?
    G
    Oamenii inteligenti au mai mult zinc si cupru in parul lor?
    G
    Cei mai tineri parinti din lume aveau 8 si 9 ani si au trait la inceputul secolului XX in China?
    G
    Primul roman scris cu ajutorul masinii de scris a fost ?Tom Sawyer??
    G
    Macaitul unei rate nu are ecou, si nimeni nu stie de ce?
    G
    Singurul cuvant de 15 litere din limba engleza in care nu se repeta nici o litera este ?uncopyrightable?
    G
    Biblioteca principala a Universitatii Indiana se scufunda in fiecare an cu un inch pentru ca atunci cand a fost construita nu s-a luat in calcul greutatea cartilor care urmau sa existe in cladire?
    G
    Fiecare rege din pachetul de carti de joc reprezinta un mare rege din istorie: trefla-Regele David, inima neagra ? Alexandru cel Mare, inima rosie ? Charlemagne, romb ? Iulius Cezar.
    G
    111,111,111 x 111,111,111 = 12,345,678,987,654,321
    G
    Daca calul unei statui care reprezinta o persoana calare are ambele picioare din fata ridicate, acea persoana a murit pe campul de lupta; daca are un singur picior ridicat, persoana a murit in urma unor rani primite in lupta; daca animalul are toate patru picioarele pe pamant, persoana in cauza a avut o moarte naturala.
    G
    Pentagonul din Arlington, Virginia are de doua ori mai multe bai decat este necesar. Cand a fost construita cladirea, in 1940, statul Virginia avea inca legi segregationiste care pretindeau toalete separate pentru albi si negri?
    G
    Numele Wendy a fost inventat pentru cartea ?Peter Pan??
     
  21. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    holy moly!!
     
  22. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    un nou tip de jedi-girl? ;)

    [image=http://img.hebus.com/2001/06/28/20010628074805_48798.jpg]
     
  23. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Mai merge cineva vineri la Star Wars party? Macar cei care stau in Bucuresti? Eu voi face efortul sa vin din Timisoara numai pentru asta si mi-ar placea sa ne cunoastem. Ce ziceti?
     
  24. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  25. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Pai, nu te impiedica nimeni sa mergi la serviciu cu taun-taun-ul!!!