main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Care joc PC va l-atzi jucat shi va place?

Discussion in 'Archive: Romania' started by DARK_ANAKIN_11, Nov 20, 2004.

?

Care joc PC va l-atzi jucat shi va place?

Poll closed Mar 25, 2012.
  1. Marine Sharpshooter 2: Jungle Warfare

    0 vote(s)
    0.0%
  2. Call of Duty

    5.9%
  3. Call of Duty: United Offensive

    0 vote(s)
    0.0%
  4. Conflict: Vietnam

    0 vote(s)
    0.0%
  5. Medal of Honor: Allied Assault

    5.9%
  6. Seria FIFA

    5.9%
  7. Seria NBA

    0 vote(s)
    0.0%
  8. Jedi Knight 2: Jedi Outcast

    5.9%
  9. Jedi Knight 3: Jedi Academy

    17.6%
  10. Knights Of The Old Republic

    58.8%
Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Daca tot suntem la capitolul jocuri non-SW, vreau sa amintesc si eu de trei din jocurile pe care le indragesc foarte mult.
    Primele doua jocuri sunt din paleozoic. Este vorba de Warcraft 2 - un joc care mi-a cucerit inima de cand l-am vazut prima oara... din '95 si pana acum si probabil pt. restul vietii acest joc a fost, este si va fi number one in my heart.
    [face_love]
    Al doilea este si el foarte cunoscut, cand l-am vazut prima oara, m-a fascinat ideea jocului in sine, varietatea de monstri care o aveai la dispozitie si coloristica - Heroes of Might and Magic.
    Al treilea este mai recent si il joc mai tot timpul... Medieval Total War... nimic nu se compara cu situatia in care sa poti stapani intreaga Europa, prin intermediul unor armate imense de la plajele insoritei Portugalii pana la muntii Urali, Asia Mica si Orientul Apropiat...
    :)

    In alta ordine de idei, cine ce jocuri mai prefera ?
     
  2. Nekrataal

    Nekrataal Jedi Youngling

    Registered:
    Nov 14, 2005
    Fable? Remarcabil.
    Si eu l-am jucat cu multa placere,este liniar dar asta nu-l face mai putzin jucabil, din cauza ca este foarte scurt. Poate prea scurt. Am remas profund dezamagit de cat de repede l-am terminat. Si sfarsitul jocului este putzin cam jalnic: "monstul" final moare foarte repede fara sa itzi poata pune vre-o problema. Asta fiind inca un punc slab al jocului: usurintza cu care castigi confruntarile. Din pacate echipamentele si sabiile sunt foarte putzine ( Diablo II e zeu pe langa Fable).Pana si in Morrowind(pe care l-am jucat cu multa placere) ai parte de mai multe armuri/arme etc.
    Insa Fable aduce niste elemnte destul de interesant: pescuitul (nu am mai jocat nici un rpg in care sa pescuiesc),sapatul in morminte (o chestie destul de interesanta dar nu intzeleg cum de se intampla sa dezgropi un cadavru si sa iei un tatuaj de pe el....), sutatul in pui (da atzi citit bine - gasesti gaini in orase pe care le iei la suturi, exista si un joc in orasul tau natal de dat in pui unde castigi multzi bani), potzi sa cumpri case sa le inchiriezi si chiar sa le decorezi mai frumos(pacat k pana la terminarea jocului nu reusesti sa scotzi banii investitzi in case din chirie). Alte chestii inteersante: poti sa te casatoresti, sai faci pe altzii sa se indragosteasca de tine(chiar si pe barbatzi), sa te duci la bordel sa faci sex (asta nu am facuto in joc- poate daca o sa-l mai reaiua vreodata....).
    Ceva interesant este faptul ca oamenii de pe strada te striga dupa titlul pe care-l ai. La inceput esti cunoscut sub obscurul numel de "chiken chaser" si asa striga lumea dupa tine pe strada. Apoi cand strangi faima si devii cunoscut itzi cumperi un titlu mai ornorabil (de exemplu: Avatar, Eliberator sau Maleficus) si vei observa o schimbare radicala a comportamentului lor fatza de tine: te aplauda, de ovatzioneaza, se indragostesc de tine (in special femeile,dar am vazut si barbatzi cu care nici nu vorbisem avand o inimioara imensa rosie desupra capului- semn ca s-au indragostit deja de tine).
    Ceva extraordinar de agasant in joc a fost faptul ca desi jocu itzi raporteaza ca ai jucat 50 de zile de joc personajul tau are varsta de 60-70 de ani(penibil...), plus ca desi tu inaintezi in varsta (incepi de mic copil), celelalte personaje raman mereu la fel!! Tzie tzi se schimba infatzisarea dar ele raman exact la fel! Foarte penibil....
    Alta chestie interesanta desi nu este o idee noua: potzi sa alegi de partea cui sa fii: a raului sau a binelui(facand fapte rele sau bune). Insa am descoperit ceva ciudat: daca esti rau si faci crime si te duci apoi la templu binelui si platesti bani lumea va "uita" de raul facut si te considera iar un erou. La fel exista si un templu al raului (unde nu m-am dus).
    Questurile sunt simple... chiar foarte simple.... daca dai cu sabia in stanga si in dreapte nu se poate sa nu rezolvi questul.
    Portziunile de viatza si de mana sunt mana cereasca: daca teai echipat cu cateva zeci sau chiar sute este imposibil sa mai mori(bagi la portziuni de viatza in tine in nestire).
    Alt aspect placut au fost vrajile: unele sunt chiar foarte misto si ai impresia k vin din universul star wars: de ex: force push (impingi adversarii cu puterea mintzii), sau time stop (cred k asha ii zicea): te misti mult mai repede decat inamicii (ceva gen matrix),potzi sa te tauezi(in acest fel devii mai atragator sau mai infricosator).
    Hartile din pacate sunt extrem de micutze: desi jocul se desfajoara pe o indindere acceptabila, de fiecare data cand intri intr-o noua regiune se incarca o alt abucata de harte,asta nu ar fi fost un lucru rau daca o bucata de harta nu ar fi
     
  3. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Acum am facut rost de Need For Speed Most Wanted. Intr-adevar, un urmas demn al lui Underground 2.
     
  4. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Marpha... vrea si eu (sper sa il scot week-endu asta de pe net. )
     
  5. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Sunt foarte pretentios la jocuri. Cred ca in viata mea nu am jucat mai mult de 20 de jocuri PC, am prieteni care au jucat sute.

    Ce joc eu de obicei sau ce am jucat mai demult:

    - Quake 2 si Quake 2 Ground Zero
    - Quake 3 Arena si Team Arena
    - Quake 4
    - Doom 3 si Ressurection of Evil
    - C&C Red Alert 2 si Yuri's Revenge
    - C&C Generals si Zero Hour
    - SW Jedi Outcast si Jedi Academy
    - SW Shadows of the Empire
    - Midtown Maddness 1 si 2 (nu mai merg pe noul PC :( )
    - Krush, Kill & Destroy (primul meu strategy game)
    - Carnivores 2 & 3
    - Serious Sam

     
  6. Lady_Cora

    Lady_Cora Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Sep 20, 2005
    Lady_Cora imi pare bine ca itzi plac rpg-urile(genul meu de sufle). Stii cumva daca a aparut Gothic 3? Am jucat Gothic 1 si 2 (intradevar jocuri foarte placute) si astept cu nerabdare partea a treia. Daca mai gasesti rpg-uri care sa merite atentzia te rog sa-mi dai de veste, eu nu prea mai am timp sa le incerc pe banda cum o faceam in trecut...

    Nu stiu daca Gothic 3 a aparut. Acum ceva timp, obisnuiam sa imi cumpar revista Level lunar, ca sa nu pierd nici o noutate intr-ale jocurilor. In ultima vreme, nu prea am mai luat-o, din lipsa de timp, in general.

    Nu prea am mai auzit de vreun RPG bun, asa ca, pentru a mai omori timpul, m-am axat pe MMORPG-uri (astea jucate in Multiplayer, cu taxa). Chestii de genul WoW si Guild Wars (dar nici unul nu m-a captivat).
     
  7. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Gothic 3 e programat sa apara... dar cel putin pe la anul. am vazut filme si are o grafica D ! E ! M ! E ! N ! T ! I ! A ! L ! A !
    Sper sa imi schimb placa pana la anul... si sa ma pot juca si eu :D
     
  8. Lady_Cora

    Lady_Cora Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Sep 20, 2005
    Dar ce fel de configuratie ai, Tezeule, de nu iti prea merg jocurile? o_O

    Am inchis campania Galactic Civil War de pe Battlefront pentru a sasea oara.... plictiseala mare! [face_tired] Inca sunt furioasa ca BF 2 nu-mi merge.
     
  9. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    N ! F ! S ! M ! W ! Asta e J ! O ! C ! U' !
    Super, chiar daca va plac sau nu masinile, trebuie sa il incercati. E mishto. Aseara am stat pe el de am uitat de mine (numai in Gothic si in GTA si in KotOR si in NFS U (si 2) mai uitam de mine ca in NFS MW... trebuie incercat, pentru ca se merita daraveti grija pentru ca aveti nevoie de imagini, cu CDuri nu merge...)
     
  10. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Astea sunt jocurile PC pe care le am in original:

    [image=http://img214.imageshack.us/img214/662/pcgamessergiu018mh.jpg]

    [image=http://img214.imageshack.us/img214/7715/pcgamessergiu029zd.jpg]

     
  11. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Chess Master 10 [face_peace]
     
  12. jombistarkiller

    jombistarkiller Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Apr 24, 2005
    Am terminat si eu Fahrenheit(sau indigo prophecy) si trebuie sa spun ca m-ia placut mult,e ceva nou,n-am mai jucat asa ceva.
     
  13. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Am mai jucat Serious Sam Second Encounters, dar momentan am revenit la Trainz 2006.
     
  14. jombistarkiller

    jombistarkiller Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Apr 24, 2005
    Ah,si sa nu uitam seria Metal gear care original s-a lansat p playstation dar cum exista si pentru PC.Pentru acea serie "RESPECT SHABA"
     
  15. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Eu azi m-am plictisit de moarte, asa ca am jucat Solitaire. [face_shhh]
    Si o tura de Minesweeper (varianta aia mare si grea [face_mischief] :p).
     
  16. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Waw... si ai jucat noul mod de Minesweeper ? E super... :D
     
  17. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    [face_worried] Cred ca stiti ca am jucat Serious Sam 2. Insa nu se compara cu Serious Sam First Encounter si Serious Sam Second Encounter. Serious Sam 2 parca e facut de tampiti. Grafica e buna, umorul la fel, dar chiar si la optiunea Tourist vin balaurii aia pe tine si te rup de n-ai aer. Cum o fi la Hard sau la Serious?:eek: Si multe alte probleme. Cand unii dau de bani incep sa faca prostii. E valabil si la jocurile PC...
     
  18. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Am descoperit un jocu nu tocmai nou (2000), dar foarte interesant. Se numeste "The Longest Journey" si il recomand calduros mai ales iubitorilor de jocuri de genul Adventure/Quest.
     
  19. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Voi incerca sa-l gasesc pe undeva...Nu am mai jucat un quest bun din timpul liceului, perioada in care Lucas Arts ne rasfatau cu titluri de genul Monkey Island, Sam&Max, Day Of The Tentacle, Indiana Jones, Grim Fandango etc. Those were the days... Recent am incercat "Agatha's Christie: And Then There Were None" si am ajuns la concluzia ca: "nu le mai fac astia ca pe vremuri" :D.
     
  20. RC1138

    RC1138 Jedi Youngling

    Registered:
    Nov 27, 2005
    Ca rpg cel mai frumos a fost Kotor II ca shooter Repubic Commando oricum am jucat si seria Batle front I si II si de abia astept sa joc Empire at War care va fii un RTS.
     
  21. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    A sosit coletul cu Command & Conquer series:


    [image=http://img3.imageshack.us/img3/2949/im0042266xi.jpg]
     
  22. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    rpg rules
    acuma joc diablo 2 de prin a saptea nu l-am jucat ce amintiri placute
     
  23. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    ce naspa e gramatica asta care trebuie sa pui semne de punctuatie intre propozitii cica e greu sa iti urmareasca cineva ideile care tu le scrii fara sa te obosesti sa le separi iar sunt offtopic
     
  24. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    domnule inginer gramatica nu are nici o legatura cu punctuatia dar sunt de acord cu tine ca trebuie sa separam propozitiile ca sa inteleaga toata lumea despre ce vorbim si eu sunt off topic dar nu m-am putut abtine

    Recent am (re)descoperit jocul Doom 3, si de data asta am trecut de primul nivel! (Go me!)
     
  25. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Daca tot suntem offtopic, atunci:

    PUNCTUATIE, punctuatii, s.f. Sistem de semne grafice conventionale care au rolul de a marca propozitiile, frazele, pauzele, intonatia, întreruperea sirului vorbirii etc., mod de a folosi aceste semne; ramura a gramaticii care indica folosirea corecta a acestor semne. [Pr.: -tu-a-. ? Var.: (înv.) punctuatiúne s.f.] ? Din fr. punctuation (dupa punct).

    Sursa: DEX '98

    :-B
     
Thread Status:
Not open for further replies.