main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Ce avem noi cu Jar-Jar Binks

Discussion in 'Archive: Romania' started by Doona101, Dec 11, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    George Lucas a fost acuzat in nenumarate randuri ca alegerea actorului de culoare Ahmed Best (total necunoscut publicului) dublata si de accentul jamaican folosit in film, este o dovada de rasism . S-a spus ca rolul in cauza face aluzie clara la populatia din insule si la modul lor de viata. Well, am avut ocazia de a petrece o saptamana in Republica Dominicana (mi s-a parut mai safe acolo decat in Jamaica desi accesul in zonele turistice este restrictionat de persoane inarmate) si vreau sa va spun ca intreaga insula arata ca o asezare gungan. Oameni nu muncesc, nu fac nimic, just enjoy the sun all day long. Canta toata ziua la umbra unui palmier si asteapta sa le cada in gura vreo banana, mango sau ce-o mai creste pe acolo. Ce credeti, da Lucas dovada de rasism?
     
  2. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    cum a spus si Roguesquad, Jar Jar e un idiot!
     
  3. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    FrienlyPiranha, exista un topic despre misoginismul si rasismul in Star Wars, il gasesti aici:

    http://boards.theforce.net/Romania/b10647/17430543/?9
     
  4. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eu cred ca e mai degraba vorba de invidie decat rasism. :)
    Si oricum, gunganii pana la urma au fost pana la urma the good guys.
     
  5. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    VEEEEEEEEEEEEEERY GOOOOOD GUUUYYYSSSSSSSSSSSSS! Alas... :(
     
  6. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Trebuie sa recunosc, poate ca au ajutat si ei, dar "Ambasadorul" trimis de ei (respectiv JarJar Binks) e un personaj cel putin enervant.
     
  7. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Bine ca nu mai apare Jar Jar si in Episodul 3...
    Totusi gunganul a avut un rol destul de important in desfasurarea actiunii din TPM (e destul de stresanta chestia asta dar n-avem ce sa-i facem), nu cred ca mai are rost sa amintesc ca prin el Padme a ajuns sa ceara gunganilor sa faca pe ratele cu vanatorii droizi...
    Raman de parere ca aparitia lui Jar Jar in AOTC este complet inutila.



     
  8. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    De unde stii ca nu mai apare Jar Jar in Episodul III?
    Ar trebui sa-l vedem cum moare.
     
  9. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Mara e sadica azi, si ii dau dreptate!!!

    [face_devil] ;)
     
  10. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Sper sa aiba parte de o moarte inceataaaa si dureroasaaa...

    MUAHAHAHAHAHA
     
  11. kowak_criminal

    kowak_criminal Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 22, 2005
    Ok, Jar Jar Binks e haios dar numai el mai lipsea dupa (sau inainte de?) ewoksii care sareau prin copaci, strigand ca Tarzan.
    Ce ma deranjeaza cel mai mult insa este prostia lui Lucas. Cum a putut sa-i treaca prin cap ca pe o inalta functie administrativo-diplomatica poate fi numit un personaj care nici macar nu-si poate purta singur de grija? Jesus! Ca doar n-om fi in piesele lui Caragiale...
     
  12. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Meussa nu are nimic cu el.
    El are cu noi ... ca exista !!!

    A avut pile la Lucas de-a ajuns "diplomat" ... deci si pe la ei functioneaza sistemul !!!
     
  13. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Pai oricum Senatul Republicii era corupt, asa ca de ce sa nu functioneze. Pana la urma ar fi comic sa aflam ca Senatul a fost dizolvat de Palpatine din cauza lui JarJar.
     
  14. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Hehe ... dizolvarea Senatului are loc abia in Ep4-ANH.
    Desi se spunea ca in editia DVD va exista o secventa cu Palpatine dizolvand Senatul, totusi aceasta scena nu a existat ci doar o prelungire a dialogului dintre Grand Moff Tarkin si Consiliul Death Star, prin care Tarkin le spunea imperialilor ca asa si pe dincolo, despre ce tocmai a facut Palpatine etc.

    Insa spre ca ati remarcat cu totii (in noul trailer al Ep3) CUM ANUME a fost dizolvat Senatul de catre Palpatine : prin aruncarea lojelor senatorilor dupa Yoda !!! (cu ajutorul Fortei)

    LOOL !
     
  15. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Nu cred ca asta e procedura standard pentru dizolvarea senatului...

    *rasfoiesc Constitutia Galactica, Editie revizuita*

    Senat...Senat... nu, nu asta e procedura.
     
  16. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    voi ce aveti cu Jar Jar? ;)
     
  17. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Eu nu am nimic cu Jar Jar. Este un personaj din universul SW si nimic mai mult.
    Asta nu inseamna ca imi place. Dar nici de Gigi Becali nu imi place, dar este o certitudine ca exista astfel de caractere. Si ca sa fie analogia completa, si Gigi Becali a candidat la presedentia unei anume tari care se lauda cu coeficientul mediu de inteligenta foarte ridicat. :D

    Daca nu imi place ceva legat de acest subiect, este faptul ca George Lucas a cedat in fata influentei parerii publicului larg. Trebuia sa fie consecvent si sa avem macar cateva secvente cu gungani si in continuare...
     
  18. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOo!![face_shame_on_you] ]-} NOOOOOOOOOOOOOO![face_sick] Multumescu-ti Doamne ca Lucas a cedat!!![face_laugh]
     
  19. raziel2004

    raziel2004 Jedi Master star 3

    Registered:
    Nov 16, 2004
    Eu nu-l suport din cauza limbajului si prostiei lui.

    As vrea sa il vad pe Darth Vader cum il strange de gat si cu lightsaber-ul in mana taindu-i o ureche.Daca tipa ii taie o mana,dupa aia cealalta mana,trece la picioare unul cate unul,a doua ureche si daca mai rezista sa ii taie limba.Daca tot mai tipe sa il puna pe Palpatine sa ii dea niste Force Lightning si sa il tortureze 2 saptamani.[face_devil]

    Scuze dar am revazut unele scene din TPM azi si Jar-Jar era in ele.
     
  20. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Auzi... eu zic sa ii faca Lucas un film, SW 3.5 Razbunarea lui Jar Jar si sa ii dea astuia puteri de Jedi, o sabie rosie ca magma si sa il treaca de Partea Intunecata a Fortei si sa vina sa hacuiasca totii fanii Sw carora nu le-a placut de el... (sa faca exceptie la femei si copii :D )
    [image=http://gwiezdne-wojny.pl/grafika/fanart/vampyrus/gunganjedi_2.jpg]
    [image=http://www.starwars-universe.com/images/humour/jedi_rieur/revenge.jpg]
     
Thread Status:
Not open for further replies.