main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Ce obiecte Star Wars gasiti acolo unde locuiti?

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, Jan 19, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Ce gasiti prin magazinele din orasele unde locuiti? Carti, jucarii, postere, DVD-uri? Care e pretul lor? Ati cumparat ceva de acolo?

    Haideti sa ne facem o impresie asupra fenomenului Star Wars din Romania si prin prisma obiectelor pe care le putem cumpara din magazinele de specialitate, din librarii, de pe talcioc sau, in anumite cazuri, chiar de la aprozar. ;)
     
  2. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    DVD-uri SW ?! Haida-de...
    Nu gasesti in Bucuresti...si credeti-ma ca am cautat cam peste tot ...

    ...in schimb gasesti carti, CD , jucarii ...
     
  3. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Faceti liste, spuneti ce si unde gasiti, preturi!
     
  4. ImOtHeP

    ImOtHeP Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 26, 2004
    Prin galatzi am cautat si nu am gasit mai nik :( !
     
  5. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Serge...cum naiba sa facem liste ?! Pai la cate magazine sunt in Bucuresti, si la cate articole SW gasim....ne-ar cam trebui ceva timp ...
     
  6. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Cred ca da, insa ar fi de ajutor sa vedem cam ce avem prin Romania in domeniul SW.

    De exemplu ieri in Timisoara cu Mara si SVAndrei am mers la un magazin unde aveau mici figurine bust fosforescente SW cu 20000 lei (mai aveau doar un Jar-Jar pe care l-am cules eu) si Ep.1 Queen Amidala si Padme Naberrie bootleg (pirat) cu cate 30000 lei. Si ziceau ca vor mai aduce in viitor.
     
  7. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Observez ca prin Romania nu se prea gasesc chestii SW. Un pic cam trist, nu? (In special ma everveaza lipsa Action Fleet de pe piata.)
     
  8. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Din pacate Action Fleet lipseste deja cam de pe orice piata, chiar si in SUA :(
     
  9. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Chiar nu se mai fabrica AF-uri?

    Hasbro face o greseala...
     
  10. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    toti fanii spun acest lucru insa Hasbro are dopuri in urechi. :(
     
  11. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Rogue m-a intrebat cam cat costa acea clone helmet a prietenului meu din Canada: 20 $ Canadieni (faceti voi calculele). Ceea ce e multisor, insa arata bine!

    [image=http://img174.exs.cx/img174/8233/150984150yurtxefs7zw.jpg]
     
  12. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001

    http://www.hollywoodcostumesandparty.com/cgi-bin/store/perlshop.cgi?action=ENTER&thispage=hollywood-starwars.htm&ORDER_ID=!ORDERID!
     
  13. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    In Timisoara nu se prea mai gasesc obiecte Star Wars (am avut eu grija sa le lichidez stocurile): cateva carti la libraria Diverta si cateva Lego-uri la preturi exorbitante (depasesc un milion). Deocamdata inca nu m-am avantat la Lego, inca n-am dat chiar asa de tare in mintea copiilor. Voi incepe sa le cumpar probabil cand vor mai creste kinderii, daca isi vor exprima doleantele in acest sens.
     
  14. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    In Arad s-au gasit la Ziridava unele action figures bootleg (pirat) si un Millennium Falcon de asemenea pirat,insa care arata ciudat si totodata cool ( avea 2 cabine de control de-o parte si de alta - una pentru Han, una pt Leia ?! ;) o_O :) ):

    [image=http://img173.exs.cx/img173/3232/110021752yemupaph4di.jpg]

    am avut in perioada The Phantom Menace o multime de figurine originale la preturi destul de micic insa cu venirea Ep.2 AOTC preturile au crescut demential. Totusi am luat Speederul lui Anakin (300000 lei), Reek Monster (250000 lei) si Slave 1 (400000 lei), sper ca nu am gresit preturile.

    Acum in schimb nu mai gasesti decat Lego SW la preturi de milioane... :(
     
  15. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    e la noi prin Bistrita nu prea am vazut nimic... acum cativa ani am vazut la un magazin din fata blocului niste figurine SW(Yoda, Luke, Vader, etc) umplute cu bomboane.... atat... aaaa da si am mai vazut casetle VHS la Hollywood M&F.


    Pacat ca nu prea exista obiecte sw... am tot cautat o sabie jedi si nu am gasit.. dar crred ca pana la urma osa imi fac una... :D
     
  16. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004

    Daca te inscrii pe starwars.ro, cei de acolo mai primesc inca saptamana asta comenzi pentru sabii si alte accesorii SW. Cele mai ieftine sabii costa 7,99 $, arata chiar binisor si mi se pare un pret bun. Eu mi-am comandat una rosie si una albastra.

    PS: Bine ai venit!
     
  17. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    off topic:

    fara suparare dar nu prea vreau sa am treaba cu starwars.ro desi sunt inregistrat...
     
  18. DARK_ANAKIN_11

    DARK_ANAKIN_11 Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 1, 2004
    ajutatzi-ma shi pe mine... sa fie acesta codul meu en detail? B0000AV7.01.LZZZZZZZZ
     
  19. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Trebuia sa pui un link, ca sa ne dam seama despre ce site si produs e vorba. Oricum, cred ca ai pierdut comanda asta, din cate am inteles, listele s-au inchis saptamana trecuta.
     
  20. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Sunt sigur ca se vor mai face comenzi in vitor, daca ai pierdut-o pe asta.

    Ceea ce nu s-a spus este ca la sabiile Hasbro electronice de $19 nu se trage lama complet in maner. Si asta nu arata prea bine din pacate. Iar efectele sonore si luminoase nu sunt chiar asa de interesante. De aceea eu am preferat una simpla de $9.

    Stit ca am postat un mesaj in engleza de la prieteneul meu canadian Edmund, exact despre aceste lucruri
     
  21. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
  22. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    si totusi este adevarat :) Toyguy atat a dat pe ea. Oricum faptul ca preturile sunt mai mari e clar. Toyguy m-a intrebat si pe mine daca vreau una insa am refuzat. Nu am nevoie de o casca de orice fel ar fi din mai multe motive:

    1. port ochelari (castile nu au fost prevazute pt cei care poarta ochelari ;)
    2. $10, $20, $50 etc. e mult pentru noi cei din Romania, mai ales pt o casca, si in plus daca nu ai nici costum...
    3. daca o iei de pe ebay (sau din magazin online) trebuie sa platesti transportul pana in Romania, care se incadreaza (asigurare + airmail) intre $15-40, depinde de obiect, de marimea cutiei pachetului etc. Astfel ca uneori transportul e mai scump decat obiectul (mi s-a intamplat de vreo 2 ori)
    4. sunt cazuri in care sellerul nu trimite in Europa si cu atat mai putin in Romania
     
  23. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Casca de clonetrooper mie mi se pare destul de bine facuta...
    La petrecerea clubului SW, de acum cateva luni, Doona a probat casca lui Jango Fett, dar ulterior mi-a povestit ca era de calitate foarte slaba, adica se indoia la o simpla atingere. Din cate am vazut eu in poze, casca respectiva avea o grosime de vreo cativa milimetri de aceea la o simpla atingere se indoia ca o foaie de plastic.
    Castile de care ai amintit FriendlyPiranha, sunt facute dintr-un material mai gros sau sunt simple foi de ceapa ?
    Si intrebarea nr.2... Daca ai vazut prin magazinele prin care ai umblat, costume de clonetrooper, stromtrooper , pilot rebel, costumul lui Boba Fett sau Jango Fett cat mai bine facute, la ce preturi se ridica ?
     
  24. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Asta este o alta problema. Exista nenumarate versiuni bootleg out there. Don Post este singura care ofera ceva cat de cat decent la preturi convenabile. Daca vreti calitate de prop (similara celei utilizate in film) atunci trebuie sa va orientati spre firme mult mai specializate (Rubie's, Ridell sau custom made) care pot ajunge pana la $800. Piesele de vestimentatie difera de asemenea in functie de acuratetea executiei. De exemplu partea care acopera pieptul lui Vader este $200-$300. Luand ca exemplu acelasi personaj pretul unui costum intreg poate urca pana la $2000. Inca o data, pretul furnizat de mine este in dolari canadieni. Va puteti uita pe urmatoarele link-uri si judecati singuri:
    http://web.ukonline.co.uk/bingo275/index.htm
    http://www.vegatransports.com.au/AustralianStarwars/Helmet.html
    Iar daca vreti sa muriti cu adevarat de invidie, take a look at this guy's collection:
    http://www.oohyeahzone.com/collection/
     
  25. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Jedi Costume Patterns

    Am primit de la Edmund din Canada un pattern (un fel de schita pentru croitor) dupa care iti poti face costum de Jedi ca in pozele de mai jos.

    Astfel ca trebuie sa gasim doar un croitor talentat si materiale si ne putem face costum de Jedi.

    Cunoaste cineva un croitor bun? Am cumparat aceste patterns prin Edmund si le pot trimite oricui stie pe cineva care ne poate ajuta.

    [image=http://img213.exs.cx/img213/5567/eb1b0xf.jpg]

    Ceva de gen:

    Great pattern for your Lord of the Rings or Star Wars Costume. You can use this pattern over and over for many different looks. Check out the beautiful, flowing robe with the tasselled hood in view B ~ perfect for the Medieval/Renaissance era. Patterns and instructions to make the hooded robe with or without the attached capelet, tunic, shoulder armor, and belt. Unisex pattern for the whole family! Misses, men and teens, chest size 30-48.

    [image=http://members.sparedollar.com/swstecker/5840fb[1].gif]

    [image=http://members.sparedollar.com/swstecker/5840][1].jpeg


    Cred ca voi lansa si un thread separat pe tema asta
     
Thread Status:
Not open for further replies.