main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Romania Ce s-ar fi intamplat cu noi daca SW nu ar exista?

Discussion in 'Europe Discussion' started by sergiurusu, Nov 30, 2004.

  1. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Ce s-ar fi intamplat cu noi daca SW nu ar exista? Adica nenea Lucas nu l-ar fi creat. Am fi ales altceva ca sa-i fim fani? Am fi creat noi insine un univers gen SW?
     
  2. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Uhm, eu refuz sa raspund la intrebare asta. Adica, nici nuj vreau sa ma gandesc. :(
     
  3. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eu nu refuz ;) . Daca nu ar fi fost Star Wars (desi chiar nu prea vreau sa ma gindesc la posibilitatea asta) cred ca as fi fost fan Dune , care dupa parerea mea este un univers complex si interesant.
     
  4. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    probabil as fi invatat klingoniana pe de rost pana acum. :D
     
  5. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Hmm...cred ca nu am fi acum aici si aceasta intrebare nu ar mai fi pusa...dar daca nu ar fi existat, da sunt de acord cu tine ComicDiva, as fi invatat si eu klingoniana pe de rost lol(si eu :) )

    Mik'alung ala luj :p
     
  6. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    E destul de posibil sa fi devenit fan Lord of the Rings sau Star Trek.
     
  7. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  8. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Doona , ai mare dreptate . Eu am un exemplu in acest sens in familie . Tatal meu citeste SF fara nici o problema si are 50 de ani :) . Sa nu mai zic de Star Wars ...
     
  9. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  10. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    @Doona: Si eu cred la fel (oamenii au nevoie de fantasy si sci-fi si tot ceea ce tine de imaginatie ca sa te ajute sa evadezi), daca nu era SW s-ar fi inventat altceva sau am fi mers noi spre altceva.



    Vezi, Sergiu, oamenii au nevoie de fantasy. Si cînd ma gîndesc ca am auzit parerea ca SF-ul este o lectura de liceu, ca pe urma "te maturizezi". Pfui. De fapt nu vor ceilalti sa recunoasca faptul ca îi depaseste sa gîndeasca la niste lucruri care nu sînt concrete sau care nu au reprezentare pe Pamînt.
    Da, si eu as fi fost si oricum ramîn fan Dune, LOTR, Fundatia lui Asimov (aia e cam pentru robotei) si înca mai sînt atîtea de descoperit...

     
  11. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Inainte de SW, imi placea foarte mult SPIDERMAN...
    Era perioada in care rula in cinematografe SPIDERMAN-ul vechi (3 serii) cu Nicholas Hammond in rolul principal (...pe alocuri filme mai bune ca cele de acum...)

    Imi desenam singur afise cu el, incepusem sa sar ca apucatul, ma aruncam de pe garduri si ziduri ... veneam julit acasa, cu calcaiele zvacnind dureros ...
    Mde, eram si eu copil ...

    Daca nu ar fi fost SW, probabil as fi progresat in aceasta pasiune.
    Care pasiune pentru Spidey mi-a ramas si pina in zilele actuale ...
     
  12. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    damn it tavi... si de cate ori am mers la intalniri cu vechiul club si erai acolo si nu aveam pe mine tricoul cu spiderman.
    :)
     
  13. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    fetele nu pot purta tricouri cu Spidey, e ilegal, [face_devil] cum ar fi s-o vezi pe Pam Anderson sau pe autohtona Luciu cu ochii lui Spidey [face_hypnotized] iesind in relief :D [face_laugh]
     
  14. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Tavi: Mi-ar placea la nebunie sa te vad sarind de pe ziduri si garduri...

    Sergiu: Pai tu de unde stii cat de in relief ies ochii lui Spiderman pe ComicDiva? Poate are un tricou cu poza pe spate, iar pe fata scrie doar mare, cu rosu: SPIDERMAN. Sau poate il poarta cu spatele in fata. N-avem de unde sa stim.

    Ca sa revenim la chestiuni mai serioase si ca sa raspund si eu la intrebarea acestui topic, la care marturisesc ca m-am gandit foarte mult, eu cred ca Luke StarCristal are cea mai mare dreptate: daca SW nu ar exista, noi n-am fi aici si aceasta intrebare nu ar fi pusa.
    Mie mi-e greu sa-mi imaginez viata fara Star Wars. Nu stiu daca m-ar fi pasionat altceva daca nu ar fi existat. In nici un caz Star Trek!
    Judecand la rece (eu sunt o cerebrala de felul meu), cred ca nu s-ar fi intamplat ABSOLUT NIMIC. Nu ar exista, si gata. Haideti sa facem un simplu calcul matematic: pe site-ul de unde venim cu totii, exista in jur de 300 de membri, dintre care nu stiu daca un sfert erau activi pe forum. Dar sa presupunem ca toti cei 300 sunt fani SW, altfel nu s-ar fi inregistrat. Si poate pe langa acesti 300 sa mai existe inca 300 din "garda veche", care sa presupunem ca nu stiu sa lucreze pe calculator, sau nu stiu de existenta unui forum SW, sau nu se dau niciodata pe internet, ce vreti voi. Asta inseamna 600 de fani SW. Cu indulgenta, hai sa spunem 1000, sau chiar 2000, daca doriti. Bineinteles ca sunt o multime de oameni carora le place SW, cozile la Ep.I si II au demonstrat acest lucru, dar ei nu pot fi numiti in nici un caz fani SW.
    Imaginati-va, oameni buni, 1000 de fani SW intr-o tara cu 22 de milioane de locuitori! Pai nu suntem noi in cazul asta niste ciudatenii abominabile?
    Daca nu ar exista SW, cred ca am trai si noi ca restul de 22 de milioane. Dimineata la serviciu ne-am incepe ritualul zilnic bandu-ne cafeaua si citind ziarul, in loc sa ne spunem: Hai sa intru pe forum, sa vad ce-au mai aberat prietenii mei.
    Si spuneti voi, nu ar fi pacat?
     
  15. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Star Wars si muzica sunt pt. mine un mod de deconectare de la lumea asta stressanta. Asta ma ajuta sa ma relaxez dupa ce am o zi grea. Insa nu e doar atat!
     
  16. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Daca nu ar fi existat SW, probabil ca as fi fost si eu fan Dune.
     
  17. BobaChris12

    BobaChris12 Former RSA star 9 VIP - Former Mod/RSA

    Registered:
    Aug 30, 2002
  18. jombistarkiller

    jombistarkiller Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Apr 24, 2005
    Am gasi nou ceva[face_thinking]
     
  19. Ionut_cel_Intelept

    Ionut_cel_Intelept Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Mar 4, 2007
    Probabil ca as fi ramas in continuare ahtiat numai si numai dupa fotbal.
     
  20. Jedi_Umi

    Jedi_Umi Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 19, 2006
    daca star wars nu ar fi existat atunci cineva l-ar fi inventat.
     
  21. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    si noi ne-am fi intalnit altfel :D
     
  22. Sven_Starcrown

    Sven_Starcrown Jedi Youngling star 4

    Registered:
    Mar 10, 2009
    Nimic.

    Sunt Goraq dar am un nick nou.
     
  23. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
  24. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Tot.

    Sunt Milena si am acelasi id. :D
     
  25. Sven_Starcrown

    Sven_Starcrown Jedi Youngling star 4

    Registered:
    Mar 10, 2009
    I used the same nick in other forums for years and i got fed up with it.