main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

ce tip de sabie laser v-ar placea sa aveti?

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, Dec 14, 2004.

?

ce tip de sabie laser v-ar placea sa aveti?

Poll closed Mar 25, 2012.
  1. simpla si buna (ca a oricarui Jedi)

    12 vote(s)
    52.2%
  2. curbata (ca a lui Dooku)

    1 vote(s)
    4.3%
  3. dubla (ca Maul)

    8 vote(s)
    34.8%
  4. sunt asa de bun, ca-mi trebuie 2 sau chiar 3

    2 vote(s)
    8.7%
Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    S-au primit sabiile pe starwars.ro?
     
  2. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Uitati-va la asta:

    [image=http://img83.exs.cx/img83/5269/1427a2vf.jpg]
     
  3. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    topic deschis ;)
     
  4. LJA

    LJA Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jun 5, 2005
    Mereu mi-au placut sabile duble. Sunt foarte bune in lupta si mereu poti sa le faci simple si asa ai si 2 sabii.
     
  5. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Chiar eram curios daca sabia lui Maul se putea face pe din doua si daca nu ar fi fost taiata in lupta. Am instalat Jedi Academy si voi alege sa joc cu sabie dubla (ultima data acum vreun an am jucat cu 2 sabii - acolo unde puteai alege sabiile)
     
  6. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    la lupta cu sabia
     
  7. Lady_Cora

    Lady_Cora Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Sep 20, 2005
    Cred ca una dubla mi-ar placea. Si cu lame aurii, ca a Bastilei, din Kotor I! :D
     
  8. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    "Simpla si buna". Cea a lui Obi-Wan din Trilogia Originala mi se pare cea mai manevrabila, comparativ cu cea a lui Vader, Windu sau Dooku care de abia le tii in mana.
     
  9. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Cred ca cea a lui Vader e cea mai incomoda. Are niste striatii longitudinale pe maner pe langa acel buton enorm de la mijloc. Anti-ergonomica.
     
  10. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Eu zic ca a lui Dooku sau cele doua hilturi ale lui Asajj sunt cele mai manevrabile :D
     
  11. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Intamplarea face ca am studiat armele si evolutia lor in timp, diferentele conceptuale intre diferitele civilizatii care au existat de-a lungul timpului, etc. Nu a existat niciodata o sabie care sa aiba manerul curbat si lama dreapta. Lamele drepte caracterizeaza traditia europeana (de la vikingi, celtici, romani, cele medievale - templieri, toledo, etc. si pana la cele de cavalerie care aveau o totusi o anumita curbura), cele usor curbate aproape insesizabil - japoneze (cele ale samurailor - katana, caci sabiile ninja erau drepte) iar cele semnificativ curbate au o intindere mai larga, din Nordul Africii, Arabia, Middle East, India pana in China si Mongolia. La cele japoneze curbura urmareste aceeasi forma generala generata de lama. In conceptia lor arma este o prelungire a mainii, de aceea foarte multe din miscarile tipice caracteristice luptei cu sabia sau oricare alta arma provin din karateul traditional sau Tai Chi daca ne referim la varianta chineza. Cea din urma categorie aveau atat manere cu aceeasi orientare cat si cu un punct de inflexiune, de schimbare a curburii. Era foarte specific acelor oameni sa agite in aer sabia in timpul luptei, forma respectiva avantajand miscarea de rotatie. In plus, intreaga lor estetica (arhitectura, ornamente sau vestimentatie) era bazata pe linii curbe. Pana si incaltamintea era curbata catre varf. Intorcandu-ma la sabia lui Dooku, curbura manerului nu are nici o justificare. Pun aceasta incercare ciudata pe seama plictiselii designerilor lui Lucas sau teava din care au tot taiat s-a terminat si au trebuit sa foloseasca si coturile.
     
  12. oberon_dane

    oberon_dane Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2005
    2 BLUE ONES :p
     
  13. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Sabia lui Dooku exista sub forma unui tip de floreta. Nu mai tin minte cum se numeste insa am o carte de Angelo Pellegrini "Scrima cu floreta" si acolo e prezentata si o astfel de floreta.

    Repet e o floreta, iar lupta cu floreta e diferita de lupta cu sabia. Se executa multe fandari si se lupta in general din incheietura mainii. E un stil care implica alte grupe de muschi, dar poate fi la fel de periculos executat de catre un maestru.
     
  14. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Vorbeam despre utilitate ? Mie doar mi-ar place... si atat :D Ca sunt utile sau nu, ca se folosesc la floreta spada sau scrima... asta sunt detalii din lumea reala despre care parca nu vorbeam :D
     
  15. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Manevrabilitatea de care vorbeai se raporteaza direct la perceperea ta deci este lumea reala. Nu cred ca vorbeam de cat practica ar fi acea sabie pentru Yoda cu cele trei degete ale lui, ci pentru Dooku care e cat se poate de uman.
     
  16. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Oky... totusi santem off-topic :D
    Asa ca... manevrabila sau ne, practica sau nefolositoare, me mi-ar place un hilt curbat (eventual cele doua ale lui Asajj care se unesc:D) si atat.
    App. FP, tu nu ai zis ce sabie ai dori ?
     
  17. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Nu cred ca suntem off-topic. Daca nu aici atunci unde? Discutam de sabii doar. Sa fiu sincer si pe mine m-a atras sabia lui Dooku la inceput, fiindca era diferita insa asta a durat pana am avut ocazia s-o tin in mana (sa n-aud glume pe tema asta). Daca vrei s-o apuci cu ambele maini, automat una va fi sub un anumit unghi si nu in prelungirea liniei mediane. Nu stiu, dar mie mi se pare aiurea.
     
  18. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Si eu am tinut in mana sabia lui Dooku (de fapt era a lui Trayus), si FriendlyPiranha are dreptate. Era cam incomoda. Dar imi place cand o tii cu curbura indreptata in jos: e ca un pistol! :)
    Dar poate ca Dooku avea o tehnica mai speciala de lupta, si cine stie din ce motiv, manerul curbat se poate sa-l fi ajutat cumva. N-o fi fost el chiar degeaba asa.
     
  19. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Dooku folosea Form II, care presupune tehnici care sunt posibile numai folosind acel tip de sabie.
     
  20. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Oricum... folosea doar o singura mana in mod obisnuit :D in plus.. avea o eleganta apriorica iar forme-ul si hiltul rar folosite (in acea epoca) nu faceau decat sa contureze aceasta caracteristica a Lordului.
    Eu nu l-am tinut in mana (hiltul lui Dooku) decat pe cel al lui Trayus, si la ala se baga lama integral, asa ca este ca una normala, dreapta, si are o prelungire curbata.
     
  21. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Aici voiam sa ajung: Dooku lupta cu sabia sa exact ca si cu o floreta, din incheietura mainii, cu miscari precise.
     
  22. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Ciudat este faptul ca Asajj foloseste acelasi gen de hilturi (oferite in dar de Dooku) doar ca doua, iar stilul ei este ceva mai... atletic, nu se bazeaza pe lovituri scurte, precise, din incheietura etc. (ca Dooku)
     
  23. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Iar floretele sunt drepte decand lumea si pamantul. Unde exact ai ajuns, ca nu-mi dau seama? :)
     
  24. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Nu-mi place sa ma citez de unul singur, insa aici am ajuns. ;) E vorba de o floreta cu manerul curbat asemanator cu cel al lui Dooku
     
  25. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    @Sergiu: Corect. Cred ca ai mentionat ceva mai devreme de existenta unei astfel de sabii/bumerang. Regret faptul ca te-am adus in deplorabila si injositoarea situatie de a te repeta ;), dar crezi ca-mi poti face damblaua de a-mi arata si mie o poza cu ea? Si nu te mai supara. E doar pura curiozitate. :)
     
Thread Status:
Not open for further replies.