main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Chiar nu te invatau NIMIC despre the dark side la Academia Jedi?

Discussion in 'Archive: Romania' started by ComicDiva, Jun 9, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Cand Palpatine si Anakin vorbesc la mare scena cu bubbles-opera, Anakin are o privire d-asta de caprioara cand Palpy vorbeste despre marele sith lord nu stiu care...

    Banuiala mea este pe padawani chiar nu-i invatau NIMIC despre the dark side. In afara de don't. Si nimic despre sith, in afara de Kill em, or they will steal your lunch money!

    Cum ar fi cu istoria sith? cu felul lor de a gandi? Chiar daca sa presupunem ca in momentul noii trilogii, se presupunea ca sith erau morti de mult, desi incepand cu episodul I asta nu mai era cazul, totusi razboaiele jedi-sith reprezinta o parte importanta a istoriei ordinului.

    Deci padawanii invatau si ei ceva despre istoria sith? sau subiectul era 100% tabu?

    PS: We can have some fun with this. Ce-i invatau pe padawani despre sith la academia jedi?

    You will still be the pretty one.
    Easy to spot. The only idiots who would wear black in a desert.
    etc


     
  2. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Cred ca intr-adevar nu-i invatau foarte multe la Academie. Probabil se gandeau ca ar fi fost o greseala ca un padawan sa afle atat de multe despre partea intunecata, avand in vedere ca "the dark side is an easy path to follow". Viata unui Jedi era si asa destul de grea si plina de frustrari, ar fi fost doar o problema in plus care sa le dea dureri de cap. Pe de alta parte, sa nu uitam ca toata lumea credea ca sith-ii au disparut demult. Si cred ca nici macar maestrii mari ca Mace Windu nu stiau foarte multe despre asta. Poate doar Yoda, care era mai batran. Si probabil ca nu se ghidau dupa principiul "Este mai bine sa cunosti raul pentru a-l putea invinge", fiindca pur si simplu nu mai considerau ca este o amenintare reala. Nu uitati cat de socati au fost maestrii cand au aflat ca Sith-ii s-au ridicat din nou la putere.
     
  3. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Uite, aici cred ca e o grava eroare, pentru ca daca ignori o problema nu inseamna ca ea o sa dispara. Adevarata problema nu este sith, ci partea intunecata. Cred ca mult mai eficace ar fi fost sa predea lectii de genul: "uite, astia sunt sith, ei au trecut de partea intunecata, si uite ce s-a intamplat cu ei" decat mentalitatea "dark side? Care dark side?" :)

    Yoda macar cu Luke i-a explicat din prima cum e cu dark side, pe de alta parte nu prea avea de ales.
     
  4. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    It's highly probable the all Padawans learned Galactic history, but the periods when the Sith dominated were conveniently left out. Perhaps, after they eventually matured and became capable of distinguishing the light side from the dark, they would be allowed to access the restricted information about the Sith.
    Padawans were left ignorant of these matters, for their own protection as well as for the protection of other apprentices. When they became Jedi, they were probably informed of the Sith.


    @Diva, a spune unui copil de 5-10 ani "Hey, look, these guys used the dark side and they could spray lightning and move planets and manipulate minds" nu e o strategie prea buna. Inevitabil, padawanii ar fi pus intrebari. Cel putin o parte dintre ei ar fi fost dispusi sa riste totul pentru a vedea cum e.
    Doar copiilor cu cat li se spune mai mult "nu fa aia", cu atat se vor incapatana sa faca.
     
  5. Jedi_Umi

    Jedi_Umi Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 19, 2006
    Poate ca daca era materie obligatorie Jacen nu calca cu atata acuratete pe urmele bunicutului Darth.
     
  6. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Deci unu' la mana, atunci cand ignori un lucru ajunge sa dispara (o teorie dintr-o religie din "Mana dreapta a intunericului" in care "ignorarea" era intr-o forma de sfintenie). Vorbim acum despre realitatea obiectiva si cea subiectiva dar deja intram in detalii...
    Doi la mana, eu zic ca ideea ca Jedi nu stiau de Sith a fost pusa in poveste asa, de skepsis. E doar logic sa inveti pe cineva un lucru negativ iar apoi sa-i spui ce e rau la respectivul lucru si cum poate fi combatut, altfel aceeasi greseala poate fi repetata odata cu trecerea timpului.
    Desigur, si acest lucru are o parte pozitiva deoarece daca nu apare decat aceeasi problema, este mai lesne de combatut decat o problema mereu noua. Dar daca acea problema veche sufera schimbari si se aplica asupra ei o rezolvare invechita...

    P.S. Da, am repetat la dogmatica.
     
  7. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
     
  8. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    cazul lui anakin era special pentru ca anakin era special

    @Milena: Noi vorbim despre padawani aici, nu despre invatacei. PADAWANI! adica dupa ce they are proven worthy to learn more, si cand au fost dati unui maestru. Caz in care deja s-au dvedit demni de incredere. Si aici intra si invataturi despre darkside, anakin trebuia sa invete mai mult despre asta, asa cum si eu am fost fortat sa...invat...matematica. :D tactica de DON'T!! nu prea ajuta aici.
    And as far as galactic history is concerned nu pot spune sigur daca le era predata pentru ca sunt avantaje on both sides.
     
  9. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    De aici rezulta o singura concluzie: Anakin copia pe rupte!
     
  10. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    deci da!
    dar de la cine?
     
  11. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Din carte... de ce crezi ca-i trebuia accesul in Bibleoteca Jedi, ca nu mai avea de unde copia.
     
  12. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Varsta maxima la care un Apprentice putea sa devina Padawan era 14 ani.
    By that age he/she proved had potential. But apprentices were never faced with real-life situations. Only at the side of their masters did they roam the galaxy and learn of what a dark and dready place it really was for some. Only then did the real tests begin.
    The idea is that you can't put a kid that's been living all his life within the safe walls of the Jedi temple face-to-face with a notion such as a Sith Lord. Ever occur to you they might not even infer the right meaning of "war" or "pain" or "suffering" or "desperation"?
    Look at ourselves, for instance: we haven't been through danger. We take it too lightly, I believe. So it would happen with an unexperienced Padawan.

    Well, who knows, maybe it was the duty of each master to teach his/her padawan of the Sith when he/she decided it's the right time.

    @Diva
    Tocmai: Anakin a stiut de Sith mai mult decat oricare alt Padawan. A vazut unul in actiune, omorand un Jedi care devenise, in scurt timp, figura paterna a lui Anakin. Uita-te la rezultate!
     
  13. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    nu da vina pe obi!
    anakin nu era cel mai destept din academia aia, de fapt, poll-urile spun ca saracul era corigent la mate :D
    and i have proof! :D
    [image=http://www.thebestpageintheuniverse.net/images/ep3_tot1.gif]
     
  14. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Mie mi-a povestit Dooku la o bere, inainte de ep.3, inainte sa-l omoare Anakin, ca a trecut la o singura ora de IOJ (Istoria Ordinului Jedi) si nu l-a lasat corigent doar pentru ca a intervenit Palpatine in favoarea lui.
     
  15. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    deci nu, era beat. Pe vremea aia palpy era omul de serviciu de pe korriban :D
     
  16. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Nu-i adevarat domne', vorbesti prostii. Iti spun eu ca pe vremea aia Palpatine era muncitor cu ziua la o noua aripa din Templul Jedi de pe Coruscant iar Dooku nu era beat ca nu-si incepuse berea. Stiu sigur ca tocmai terminasem de facut posta o Maria-Ioana.
     
  17. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    deci te mintea atunci. Toata luema stie ca templul jedi nu are aripi, doar picioare.
     
  18. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Cum sa n-aiba mai aripi?. N-ai vazut si tu ca in Episodul 0.32(6) zbura templu desupra Senatului si s-au suparat senatorii ca au aruncat Jedii mucuri de tigara in curtea Senatului?
    Sau in Episodul 3.42 a zburat de frica cand a inceput Palpatine la betie sa traga cu blasterul prin aer?
     
  19. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    ba da, dar a crescut si au cazut acu are picioare, si padawani care nu invata la IOJ sunt pusi sa ii taie unghiile
     
  20. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Deci NU sigur, pentru ca stiu ca de aia au lasat soareci sub templul Jedi, desi fugea Aayla dupa ei, crezand ca-s comestibili, ca sa manance unghiile Templului si sa-i mai scoata din bataturi.
    Mi-a spus mie Windu cand m-am dus sa-l intreb de cum face sa-si pastreze chelia stralucitoare mereu.
     
  21. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    deci cum o face asa stralucitoare?
    [image=http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/576860/2/istockphoto_576860_bald_man_1.jpg]
     
  22. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Nu nu, ca asa fac si eu. Mi-a zis ca cica o da cu ulei de motor hiperspatial si cu bantha pupu!!! Dar eu am zis ca n-am motor hiperspatial si pana la bantha ca sa pupu nu ma duc. Asa mi-a zis sa ma duc sa vorbesc cu coifarul lui Vader dar nu l-am gasit acasa si nevasta-sa mi-a spus ca-i plecat in delegatie...
     
  23. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    dar cum era nevasta-sa, era sexy? era stralucitoare? :D
     
  24. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    [image=http://www.baldhalloffame.com/images/__victoria%20silverstead%2001.jpg]

    Poti sa mai zici ceva? Poza e facuta la piscina de pe Templul Jedi, in timp ce zbura peste astroport... nevasta-sa se uita ca tocmai se izbise o nava de Templu si se facuse tandari.
     
  25. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    deci e clar, condurea obi-wan beat muci iar!

    e culmea culmea ca nu are si el mana robotica.

    bai, dar nu se vinde bantha poo-poo la farmaciile alea de vegetarieni si chestii? sau la homeopatie?
     
Thread Status:
Not open for further replies.