Särskrivningar är mycket onda och ska bekämpas med alla medel vi har, helst garotter och giljotiner. Eller så kan vi avrätta dem ad bestium, som de gjorde i Rom.
Var på nationsmöte igår vilket var ett rätt stort sömnpiller tills de skulle dela ut lite stipendier och jag fick ett på 1800 kronor helt oväntat, mycket trevlig överraskning
Det var inte illa det Leto. Grattis Enji... nu skall vi inte vara såna.. Varför skall man ha giljotiner eller andra saker som dödar.. Är det inte roligre att plåga? Tänkte mig något likt scenen från "A Clockwork Orange" där han tvingas att titta på filmsekvenser han inte vill se. Tänk dig det med Star *CENSUR* (du vet nog vad jag menar)... Evil Vargman over and out...
Eller varför inte tvingas höra Carrie Fishers sång från Holiday Special 24h i sträck i evighet? Idag fika med moster. Mostrar är bra.
NOOOOOOOOOOOOOOOOO! emilsson snodde inlägg 11380 från mig! Jag som satt här och väntade på att nån skulle göra 11379... så började jag fiffla med hemsidan till FF Europe-mötet och glömde totalt bort det. Nåja. *grejar vidare med hemsidan*
Grattis emilsson till post 11380 ! Jag ville också ta den, men jag vaknade inte riktigt av min väckarklocka i morse ... .. Jag drömde mycket istället
Hehe, självklart... greppade den inom en timme efter att de kommit upp. Väldigt dåligt utbud på julikoner i år, dock... hoppas det kommer fler snart. Men Leto bara MÅSTE ha den här: [image=http://www1.theforce.net/jc/icons/Holiday/destiny.gif] Ooh, såg att det kommit upp fler ikoner nu när jag var in och kollade.
Måste ha den ja Köpt mina två första julklappar idag, slipsnål till papppa och mini-voodoo kit till syrran som en kul grej.
Sankta Lucia skänk mej en tia. tian var trasig, Lucian var knasig. Nu ska vi lussa. Redan i kväll. Men jag ska inte vara med i kväll för jag har inget linne.
Min julklappsinhandling ligger ungefär på: Mamma - färdig Pappa - ingen aning, eftersom jag skulle ge honom en film, men den ges bara ut på DVD i Sverige och jag hinner inte beställa en VHS från Tyskland Syster 1 - ingen aning Syster 2 - ännu mindre aning Svåger - ingen aning Svågerns dotter - vet vad jag ska köpa iallafall Systerson - Har tyg, väntar just på mönstret. Ska sy en dinousariedräkt Systerdöttrar x2 - ska också sys Moster - vet vad hon vill, blir dyraste presenten som vanligt Morbror - färdig
Jag vet vad Ajje, (Förlåt; JediPrincess_Annelie) ska få i julklapp av en viss syster... Va påväg att skriva det här men sen kom jag på att det kanske inte var så lämpligt. I övrigt ligger jag back när det gäller julklappar. Har tänkt ut en del, men mycket återstår. Den sista julhandlingen sker för moi inte förrän 22 dec. Tidigaste som både jag och JP_A kan. Imorgon info om individuella val i trean. What to choose, what to choose!
nu är kullerstenen tillbaka! jag föll nästan av hästen idag. vi hade stigläderna korsade över sadeln och stod som jockeys halva lektionen. så skulle vi rida omkring så, och min häst får fnatt och börjar bocka som en tok. jag flög upp i luften, landade på hästens hals och satt knappt kvar. men det var på något sätt kul nu ska jag sammanställa ett sånghäfte till vårat luciatåg. jag ska vara snögubbe
"De är farliga i båda ändar och obekväma på mitten" - Oscar Wilde om hästar Han sa det förstås inte på svenska, men jag har aldrig sett citatet på engelska nånstans. Vi ska rida på gympan till våren. Hästar är trevliga djur, dock lite oförutsägbara och tidvis skräckinjagande. Hästar ser små ut på TV, men i verkligheten är dem inte det. Jag träffade en häst en gång. Den ställde sig med sitt ansikte precis vid mitt, så jag sa hej. Då skrek den (vissa hävdar att den gnäggade, vilket inte stämmer) och jag blev så rädd att jag ramlade omkull.
Det där med att landa på halsen och klänga sig kvar har jag gjort en gång... på framridningen till en hopptävling. Var lite pinsamt eftersom vi hade publik... Hade dock varit ännu värre om jag hade ramlat av då det hade regnat som sjutton den dagen och banan var ganska blöt, och jag höll på att ramla av mitt i en vattenpöl... så jag höll i mig och lyckades på nåt sätt komma tillbaka i sadeln. Jag har slut på kola! Måste göra mer... Förresten ska alla komma på FF Europe-mötet nästa år.