main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Let's talk about music here - sa vorbim despre muzica

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, Nov 28, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Ok haideti ca acest thread sa fie dedicat muzicii care va place...
     
  2. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Eu, Pau'Oc Moplo ... sunt fan galactic al superbei blonde (care tocmai a facut 44 de ani) KIM WILDE.
    In anii '80-90 avea o imagine care pentru mine reprezenta femeia perfecta !
    In plus, are melodii care imi zbirlesc pielea (dar de placere !!!); acest timp de emotie il mai intilnesc doar cind vizionez SW, sau doar la alte cateva melodii care nu ii apartin lui Kim.
    Are (...avea) o voce senzationala, iar figura ei, in aceeasi masura si inger, si demon, si pui de lele, si doamna pur-singe (e englezoaica !!) m-a facut sa visez in adolescenta.

    Regret foarte mult ca, in studentie, nu am putut merge la Concertul ei de la Polivalenta...
    A fost o conjunctura nefavorabila, si am ratat ce am asteptat o viata intreaga...
    Maybe some other time...

    Recent, desi credeam ca s-a retras din viata muzicala, a scos un clip (ANYPLACE, ANYTIME, ANYWHERE) pe care ea il canta superb, insa in tandem cu stramba aia de Nena (btw, Nena aia o sti sa mearga sau sa se miste si ea normal ??...)

    Imi mai place foarte mult SANDRA, Michael Cretu (+ENIGMA), INXS, Billy Idol , Fleetwood Mac ... in general muzica anilor '80-90.

    Despre SANDRA : imi place foarte mult cum canta. Arata superb si ca femeie, insa melodiile ei sunt extra (evident, o mare influenta o are Michael Cretu)

    Daca as fi mort si cineva mi-ar pune Billy Idol linga ureche (White Wedding, Craddle of Love, Flesh for Fantasy etc.) ... probabil ca m-as trezi ca sa dansez.
    Desi nu am fost punk-ist niciodata; insa muzica lui are capacitatea de a te trezi "de dincolo". Ascultati numai "I don't need a gun"...

    Fleetwood Mac ?! Ohoo ... "Everywhere", "Tango in the night" ...si cate si mai cate...

    In topul meu personal figureaza :
    1. Kim Wilde : You keep me hangin' on
    2. INXS : I need 'u tonight
    3. Billy Idol : Sweet sixteen

    Consider ca foarte putine formatii/artisti/piese de acum au valoarea celor din perioada amintita de mine.
    Cred ca muzica adevarata a murit atunci ....

     
  3. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Sunt fan al muzicii electronice/new age si a genurilor conexe: ambient, space music, instrumental, world/ethno, soundtrack, etc.

    Artisti favoriti (mai cunoscuti de voi):

    Vangelis
    Jean Michel Jarre
    Enya
    Mike Oldfield
    Loreena McKennitt
    Kraftwerk
    Tangerine Dream
    Enigma

    Artisti mai putin cunoscuti insa la fel de buni:

    Medwyn Goodall
    Asha Dennis Quinn
    Terry Oldfield (fratele lui Mike)
    Oliver Shanti
    Cusco
    Amethystium

    Colectia personala de CD-uri se ridica in jurul a 1500 de albume (doar originale, nu CD-R sau bootlegs).


     
  4. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    ok.. here I come... ze chick.
    Faceti loc pentru niste preferinte de adolescenta care mesteca guma si lipeste postere cu baieti pe tavan deasupra patului...














    hehehe
    I don't really do that you know.














    (e doar unul cu tobey maguire so shut up!)

    Anyway... Ascult cam orice ( in afara de manele) dar am o preferinta pentru alternative si soft rock. Formatia mea preferata din toate timpurile este Staind, insa in momentul de fata recunosc ca ascult foarte mult Coldplay, Keane, Travis, Remy Zero. Velvet Revolver rullz...
    Da, imi place Linkin Park. Previzibil, nu? Aici intra si Placebo.
    Am o iubire infinita pentru clasicii Depeche Mode, Rolling Stones, Nirvana si cred ca cea mai buna trupa din toate timpurile este Queen.
    Artisti solo preferati... hmm... Sting, Sarah Machlachan, Heather Nova.

    Cantece preferate... there are so maaaaaaaaany. Depinde foarte mult de mood-ul in care sunt insa ca tot am vazut pe aici INXS: Elegantly Wasted e un cantec super.
     
  5. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Daca ma intrebati cand aveam 8-9 ani ce trupa imi place cel mai mult va raspundeam Modern Talking.
    La 14-15 ani imi placea mult de tot Queen.
    In primii 2 ani de facultate am fost fan Limp Bizkit.
    Acum trupa preferata este METALLICA.
    De aceea,cel mai mare regret pe care il am este ca nu am fost fan Metallica in '99 cand au venit in Bucuresti sa concerteze.
    Rock-ul este genul meu preferat de muzica dar apreciez orice melodie care imi suna mie bine.
    In top 3 se gasesc urmatorii:
    1.Metallica
    2.AC/DC
    3.Guns 'n' Roses
    Sunt foarte multi artisti si foarte multe trupe pe care ii/le apreciez si de aceea,mai mult ca sigur o sa uit sa ii mentionez pe toti.
    Here we go : Motorhead, Iron Maiden, Ozzy, Judas Priests, Nirvana, Red Hot Chili Peppers, Alice in Chains, Pearl Jam, Jane's Addiction, Aerosmith, Bon Jovi, Iris, Scorpions, The Offspring, Korn, Marilyn Manson, Rammstein, Papa Roach, Oasis, Depeche Mode, Dire Straits si lista continua...


    P.S. Ah,sa nu-i uit : Chris Rea si Moby.

     
  6. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Nu ai fost la concertul din '99 ???? Nasol !!! A fost foarte ... TARE !!!
    Formatiile mele preferate :
    Incubus
    Korn
    Marilyn Manson
    Metallica
    Green Day
    Papa Roach
    Clawfinger
    System of a down
    etc., etc.,etc. ati prins ideea :) (daca ascult chestiile astea SIGUR nu o sa am calmul necesar pentru a deveni Jedi :) )
    Din zona non-rock : Beck , Radiohead , Sheryl Crow ,Beastie Boys , Prodigy ...
     
  7. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Am facut o mare GAFA !!!

    Am uitat sa specific ca, in topul meu personal, pe locul 1, ex-aequo cu KIM WILDE (You Keep Me Hangin' On) se afla HEART, cu "All I Wanna Do Is Make Love To You" ...

    ComicDiva : din prima serie enumerata de tine ... trebuie sa recunosc ca nu am auzit de niciunul !
    In schimb, imi pare bine sa vad ca celor mai mici le plac si clasicii (Depeche Mode, Rolling Stones, Queen etc.)

     
  8. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  9. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    In cazul meu lucrurile sunt destul de simple. Am fost, sunt si voi muri fan Michael Jackson.
    He rulled my world.
    Dar, dupa cum spuneati si voi, ascult cu placere orice fel de muzica imi pica in mana, de la manele pana la rock d'asta suparat. :D
    Comentarii? :)
     
  10. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Doona : ?."astia NOI? de care vorbim ?????
    Care astia NOI ?!
    Ca eu vorbeam de Rolling Stones, Depeche Mode, Queen, Kim Wilde, INXS, Sandra, Heart, Billy Idol ...
    Nu e niciunul nou ...
    Doar ComicDiva vorbea de chestii noi (ca e mai tinerica, nu e sequoia ca mine !) ... eu sunt classic, mamma, sunt classic ! (deci muzica anilor 80-90 rulz ptr. mine ! adica tocmai ce am scris mai sus)

    Vanatorul : ....hmmmmm ... Michael Jackson ....
    In periaoda liceului am fost cel mai TARE si mai MARE fan din liceu al sus-numitului negru-alb ...
    Era perioada in care Beat It, Billie Jean, Can you feel it (Jackson 5), Thriller etc erau "pe firmament"; pe urma au aparut Bad, Smooth Criminal, The way you make me feel ... etc ...
    Uhaaaa...BAD !! Imi placea atit de mult Michael incit am avut ambitia sa invat coregrafia videoclipului BAD ...si am invatat-o ! Am dat o reprezentatie MAXIMA (impreuna cu un alt coleg, Marius, care se auto-intitulase "Michael") la Majoratul Liceului ... Ce amintiri, ce urale, ce ropot de aplauze ... Pacat ca pe atunci nu existau (la noi) camerele video... Asemenea momente sunt unice ! Noroc ca aminitirile nu pot fi sterse, iar momentele de glorie ramin "acolo" toata viata.
    ...chiar si senzatia aceea de respiratie agitata, sacadata si obosita, dupa 5 minute de dans nebun in duet, cind la final faci o pirueta de 180 de grade (pe stanga), iti lasi mainile in lateral si tipi cu barbia usor ridicata si buzele strinse : "Who's BAD ?!"
     
  11. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Insa va place muzica Star Wars, nu? Chiar daca ascultati cele mai diverse genuri...

    Muzica pe care o ascult eu cadreaza perfect cu soundtrack-urile si cu coloanele sonore.

    Are cineva nevoie de muzica din Star wars pe un CD (nu mp3)? E vorba de o selectie originala Philips Label cu cele mai importante piese din SW. Am primit acest CD din SUA. Daca doreste cineva va pot face copie pe CD.
     
  12. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    ...hai ca o sa-mi fac abonament la tine !!! :)

    Poate ca ar fi bine sa faci o lista cu "subscription fees : monthly, quarterly, yearly + special for Tavi ! = daily"

    Vreau si eu muzica aia !

    Tre' sa-ti mai trimit CD-uri... Ma duc la posta saptamana asta

    Am vazut Clone Wars !!! GREAT !!! Sunt stereo !
    Si se termina exact cu aparitia "in scena" a lui Grievous ... adica de unde va incepe Ep. 3 !
     
  13. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Ma bukur ka-ti place Klone Wars. o sa-ti fak o kopie si dupa KD-ul cu muzika SW. Mama ce de "k"!! :D

    Ok cred ca si Doona va primi un CD cu muzica SW.
     
  14. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  15. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Copertile CD-ului The Music from Star Wars Saga:

    [image=http://img72.exs.cx/img72/9939/0b-Star_Wars_Saga_CD.jpg]

    [image=http://img72.exs.cx/img72/5628/77-Star_Wars_Saga_CD.jpg]

    Doar le listati si le aveti ca originalele
     
  16. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  17. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Iti mai vine un plic cu Clone Wars. ;)
     
  18. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Ok si acum o intrebare: mai rezistati la muzica de Craciun?

    Deja numai Jingle Bells am in cap, astfel ca am un cap cat al lui Jabba :)
     
  19. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Considera-te fericit! Eu am ascultat un disc cu muzica de Craciun tot anul, avand in vedere ca e preferatul lui fiu-meu si ni-l cere sa-l punem cel putin odata pe zi! Cred ca sunt singura persoana care ascuta muzica de Craciun din ianuarie pana in decembrie...
     
  20. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Pentru ca tot a venit vorba de colinde ... Cine are colindele interpretate de personaje din Star Wars :) ?
     
  21. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Exista colinde cantate de personaje din Star Wars?
     
  22. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Da ! E o colectie care se numeste "Christmas in the Stars" :)
     
  23. Darth-Alex

    Darth-Alex Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Dec 8, 2004
    nu-mi vine sa cred!!! eu sunt foarte pretentios la muzica si ma bucur tare sa vad ca aici sunt oameni care asculta muzica de-a mea... asta e inca un motiv de bucurie ca m-am inscris pe aici

    trupa mea de suflet este PEARL JAM, grungeri de prin Seattle. din acelasi curent muzical (Grunge - Seattle Sound) ii ador pe ALICE IN CHAINS, SOUNDGARDEN, STONE TEMPLE PILOTS, DINOSAUR JR, MAD SEASON (o trupa formata din Layne Staley de la Alice In Chains la voce + Mike Mc'Ready de la Pearl Jam la chitara), TEMPLE OF THE DOG (formata dintr-un amestec de membri ai trupelor Pearl Jam si Soundgarden), CANDLE BOX, BUSH, SILVERCHAIR, GODSMACK, HOLE, chiar si NIRVANA. Pe langa trupele de Grunge, mai sunt si alte trupe la fel de importante pt mine. FAITH NO MORE, JANE'S ADDICTION, A PERFECT CIRCLE, TOOL, 311, AUDIOSLAVE, RAGE AGAINS THE MACHINE, CLAWFINGER, COAL CHAMBER, DEFTONES, KORN, DIE KRUPPS, RAMMSTEIN, DOG EAT DOG, LIFE OF AGONY, SUICIDAL TENDENCIES, PLACEBO, PRIMUS, QUEENSRYCHE, RED HOT CHILLI PEPPERS, SENSER, SMASHING PUMPKINS, SONIC YOUTH, STAIND, SYSTEM OF A DOWN, THE GATHERING, THEATRE OF TRAGEDY, CELESTIAL SEASON, TYPE O'NEGATIVE, TRICKY, VELVET REVOLVER(membri trupei guns n roses, dar la voce cu Schott Weiland de la Stone Temple Pilots), HEATHER NOVA, HOOVERPHONIC, K'S CHOICE, iar dintre trupele romanest ar fi LUNA AMARA, care sunt bestiali, KUMM (va recomand sa ascultati trupa asta) si CELELALTE CUVINTE
    ar mai fi si multe alte trupe, dar cred ca ajung astea. sunt ahtiat dupa muzica buna, e o terapie extraordinara

    Darth Alex
     
  24. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Da ! E o colectie care se numeste "Christmas in the Stars

    Woow!! Suna interesant si sunt interesat! :D Canta si Jabba?
     
  25. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ha ha ha ! Nu mai stiu daca cinta Jabba desi parca ride un pic ca Mos Craciun (Ho, Ho , Ho) . Eu am avut doar citeva melodii acum citiva ani . Tin minte ca C3PO si R2D2 au o melodie . In rest nu mai stiu ... Acum incerc sa le descarc din reteaua imperiala ;) . Sper doar sa nu cinte cumva *gulp* Vader ! Iti dai seama in ce postura jenanta s-ar afla ...

    EDIT : E numai cu R2D2 si C3PO :( http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B0000033VG/002-0290133-7452817?v=glance

    Dar ce ziceti de sectiunea "Customers who viewed this album also viewed:" ? Nici nu stiam ca exista asa ceva :) .
    "Star Wars: Cocktails In The Cantina" albumul asta cred ca a fost inregistrat la noi in Cantina ;) . Incercati Imperial March (Darth Vader's Theme) :)
     
Thread Status:
Not open for further replies.