main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Planeta Noastra,incotro?

Discussion in 'Archive: Romania' started by JadenKorr, Mar 19, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. JadenKorr

    JadenKorr Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jan 1, 2005
    Pe zi ce trece planeta noastra se deterioreaza.Ghetarii se topesc in ritm alert,Amazonul incepe sa sece,coralii mor din cauza temperaturii prea mari.Si se vede ca mai nimanui nu-i pasa de asta.

    Cea mai buna solutie e un dezastru natural care sa ne linisteasca.Un asteroid sau supervulcan.

    Poate asa cum s-a facut petitie pentru taxa auto,asa ar trebui sa facem si pentru Casa Noastra o petitie.In mod limpede planeta e mai importanta decat taxa auto.
     
  2. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    cui crezi ca ii pasa de planeta asta? noi ca oameni simplii nu prea avem ce face, pt ca sunt interese mult prea mari. la subiectul asta am multe de zis... da' acuma mi lene :D
     
  3. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Nu cred ca e vorba de nepasare. Am impresia ca se da prea mare importanta chestiei asteia cu incalzirea globala. Planeta noastra e in continua schimbare de milioane de ani, e o evolutie fireasca, si nu cred ca se va ajunge prea curand la o catastrofa ecologica. Iar cand se va pune eventual problema, sunt sigura ca omenirea va fi pregatita si vor exista solutii concrete. Pana atunci toata lumea bate apa in piua pe tema asta. Nu inteleg de ce trebuie sa traim intr-un stres continuu ca acusi vom face bum :D
     
  4. JadenKorr

    JadenKorr Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jan 1, 2005
    Este adevarat ca schimbari au mai fost in trecut.Dar niciuna provocata de om.Cand se intampla din cauze naturale,e ceva firesc,natura face si desface.Cand se intampla din pricina omului atunci avem o problema serioasa.
     
  5. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Omenirea face parte din natura. Efectele umanitatii, desi nedorite/neplacute uneori, sunt naturale in esenta.
     
  6. JadenKorr

    JadenKorr Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jan 1, 2005
    Defrisarile,poluarea raurilor,emisiile de co2 care sant provocate de om nu mai sant naturale Vic.De pilda,emisiile naturale de co2 in atmosfera erau preluate de verdeata si de algele din oceane care il foloseau pentru constructia carapacei,si asta la conditiile naturale.Cum verdeata planetei s-a subtiat,emisiile de co2 sant de n ori mai mari(si asta din cauza omului) surplusul ramane in atmosfera si asta este cauza incalzirii globale.Am vazut un documentar care ar trebui sa-l vada toata lumea,v-ar schimba punctul de vedere.

    Omul este din natura,corect.sant decat 2 metode naturale care ar putea cauza incalzire globala - un supervulcan sau un asteroid.Si ar mai fi una - schimbarea polilor magnetici.


    Poate ca nimanui nu-i pasa.Noi putem face Bum Mara,dar e vorba de urmasii nostri.Nu cred ca am vrea sa umble pe afara in costume de cosmonauti,sau sa traiasca in orase de sticla.
     
  7. Ionut_cel_Intelept

    Ionut_cel_Intelept Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Mar 4, 2007
    Oi fi eu mai ignorant din fire, dar eu nu cred in incalzirea globala.

    Eu as vrea sa traiesc intr-un oras de sticla. Oricum, ar fi mai frumos decat Bucurestiul.
     
  8. JadenKorr

    JadenKorr Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jan 1, 2005
    Mai vorbim dupa vreo 3 luni.Sa nu zici ca ti-e cald. :)
     
  9. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    3 luni? azi au fost 26 de grade in cluj...
     
  10. Ionut_cel_Intelept

    Ionut_cel_Intelept Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Mar 4, 2007
    Sunt slab, rezist la caldura. Frigul nu-l suport... desi, incalzirea globala inseamna la un moment dat si ceva frig.
     
Thread Status:
Not open for further replies.