main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

POLITICA, SOCIETATE si nu numai...

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, Dec 18, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Si trebuie sa demonstram ca si noi putem fi la fel, omorandu-i la randul nostru?
     
  2. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ...uneori este dura pedeapsa capitala...dar sunt momente cand trebuie sa iei masuri radicale...NU RAZBUNI...PEDEPSESTI...SI APERI...
     
  3. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Si cum se decide cine merita si cine nu merita executat?
    Oare nu dupa legi absolut arbitrare?
     
  4. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    Daca e sa fim "ingaduitori" si vom umple puscariile cu asa zisii OAMENI ...ne vom da seama ca sunt atat de multe incat noi vom fi de fapt in libertatea puscariei dintre puscarii...
     
  5. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    Nu sunt arbitrare...umanitatea este una singura...adica daca unul omara in bataie un batran...dupa o lege arbitrara il condamini la moarte?...sa fim seriosi...FRICA...tine "ANIMALELE" LA DEPARTARE...daca leul nu s-ar fi temut de foc si de sulita, "omul" care l-ar fi intampinat cu incredere ca nu-i face nimic rau azi nu ar fi existat...daca CRIMINALII nu se tem de moarte si pedepse crancene...soacietatea noastra ar fi condamnata legii junglei...oare cum ar fi sa-ti dea unu in cap pentru CA POATE, doar ca sa-ti ia sa zicem mancarea din fata...TEAMA IL TINE IN LOC...teama de legi si PEDEPSE, iar cu cat sunt mai dure PEDEPSELE, animalele vor sta in "jungla" lor....
     
  6. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Pentru o singura omucidere nu se da pedeapsa capitala, in general. Se da inchisoare pe viata.
    Executia e rezervata pentru criminalii in serie.
    Asa ca intreb inca o data: dintre cei care omoara, care fura, care atenteaza la integritatea fizica sau psihica a altora, cine trebuie sa moara si cine merita sa traiasca? Unde se trage linia?
     
  7. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ...pai tocmai ca nu se trage linie...fiecare trebuie judecat in functie de gravitatea faptei...una e daca omori cu bestialitate, si una este un accident...una este daca furi o paine de foame...si una sa furi "milioane" sau bijuterii....si de ce sa fie in serie ceva ca sa fie pedepsit cu moartea...adica chiar nu inteleg de ce o bestie trebuie categorisita om.......deci una este GRESEALA si una este PLACEREA de a face o crima.
     
  8. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Bine, si de unde iti poti da seama daca a fost o greseala sau pura placere?
    Si cum judeci? Ce anume pui in balanta?

    Ceea ce pentru tine poate fi ingrozitor, mie imi poate parea de o gravitate moderata. Si vice-versa.
     
  9. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ...daca, gasindu-se in viitor metode de a intelege pe deplin creierul uman, aceste bestii ar putea fi umanizate chirurgical (nu ma refer la lobotomie care nu rezova nimic, decat creaza o leguma...abulica) atunci as fi de acord cu abolirea pedepsei capitale...in rest, nu exista loc unde sa fie SIGUR ca nu pot lovi, candva din nou...
     
  10. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Revenind la Saddam Hussein: Verdictul procesului impotriva lui SH a fost "vinovat de masacrarea a 143 de siiti in Dujail". Pedeapsa: capitala. Probabil ca, in afara de el si altii la fel de dereglati psihic, toata lumea a fost de acord cu verdictul. Dar pedeapsa? Pentru 143 de victime meriti pedeapsa capitala. Dar pentru 100? 30 sunt destui? Trebuie sa fie neaparat nevinovati cei pe care ii ucizi? Faptul ca la Dujail a fost incercat un asasinat impotriva lui SH conteaza? Dupa parerea lui, imi imaginez, pedeapsa pe care a aplicat-o impotriva acelor "insurgenti" a fost corecta. SH de ce a fost omorat? Pentru ca a omorat 143 de oameni? Sau pentru ca rationamentul lui a fost gresit si a pedepsit cu moartea niste nevinovati? Daca rationamentul celor care l-au pedepsit cu moartea se dovedeste maine incorect? Noi ceilalti luam masuri impotriva celor vinovati si ii judecam si condamnam la moarte pentru uciderea din motive gresite a lui SH?
     
  11. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ..ce pun in balanta...pun in balanta REALITATEA, sunt tolerant; insa ce e RAU e rau si ce e BINE e bine...Daca asta nu e o realitate decat a mea...ei bine atunci hai sa-i eliberam pe toti din puscarii si sa-i intampinam cu flori...poate e mai bine asa...

    Ce poti pune in balanta cand cineva mutileaza un suflet nevinovat si apoi il omoara cu cruzime...sau ce poti pune in balanta cand cate un OM care cere drepturile omului, le rapeste cu meticulozitate pe cele ale copilului ...si mult mai mult...oare ce pui in balanta cand un talhar da in cap cuiva si dupa ce e intrebat ce va face cand iese din puscarie raspunde ca acelasi lucru ca asta stie sa faca....


    ...sa ne fereasca Dumnezeu, pe toti de nenorociri si lucruri diabolice cu adevarat...AR FI BINE SA NU EXISTE ASA CEVA...
     
  12. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Rationamentul tau e gresit. Nu ai dovezi ca prin executarea unui vinovat asiguri imposibilitatea ca acesta sa loveasca din nou. Daca reincarnarea exista si se doveste stiintific asta? Ii cauti si ii ucizi din nou si din nou? Daca se dovedeste stintiific ca genele care pastreaza tendintele criminale se transmit la copii, executi si copiii criminalilor in serie (nu ca mi l-as imagina pe Jack the Ripper plimbandu-si copilul prin parc)? Tu cauti pedeapsa absoluta, ceea ce este o mare greseala. Pedeapsa absoluta este la fel de iluzorie ca si adevarul absolut.
     
  13. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ...:) ...daca crezi si ca intr-o reincarnare un om ar face acelasi lucru daca s-ar docvedi posibila .................oricum daca ce spui tu s-ar dovedi posibil fi sigur ca ar fi si alte metode de a combate lucrurile astea...poate adaugarea unei gene care sa aduca bunatatea...
    oricum cu "DACA" in fata schimbi lumea....
     
  14. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Tago, ideea de baza e ca nimeni nu e in masura sa judece pe altul. Nimeni nu e in masura sa aiba drept de viata si de moarte asupra altuia.
    Intr-o societate ideala, fiecare ar fi liber fara sa afecteze liberatea celuilalt. E, desigur, imposibil. Putem avea urmatoarea chestie: sa nu-l omoram pe cel de langa noi, chiar daca e legal.
     
  15. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ...sunt perfect de acord...nimeni nu are drept de viata si moarte asupra nimanui...dar intr-o societate ideala...ar fi bine ca toti sa intelegem asta...

    Cu durere spun ceea ce spun, nici eu nu-mi doresc nici sa asist la vreo executie, nici nu am vrut sa o vad pe cea a lui Saddam, insa cumva trebuie sa existe ceva care sa-i faca pe unii sa se gandeasca de doua ori inainte sa comita ceva grav...pentru unii exista teama de Dumnezeu, pentu alti care nu au "nici un Dumnezeu" trebuie sa existe ceva....pentru altii cum este normal exista RATIUNEA...

    IDEAL ESTE SA NU EXISTE NICI O TEAMA...sa fie bunavointa si intelegere, poate asa va fi; dar deocamdata nu e greu sa vedem realitatea care ne inconjoara...probabil ca daca ar fi toti oameni buni ar fi numai pace si armonie, iar pedeapsa capitala nu ar fi posibila...
     
  16. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Cei care comit crimele pedepsite de obicei cu moartea nu cred ca gandesc ca tine. Ai dreptate in legatura cu teama de pedeapsa. Se aplica la oamenii rationali. Dar nu cred ca lui Saddam i-a fost in vreun moment teama ca ar putea fi condamnat la moarte in momentul in care a ordonat masacrul celor 143. Ma indoiesc sincer ca i-a traznit ideea cu omorarea siitilor, dupa care a stat putin sa puna in balanta motivatia pentru punerea in practica a masacrului (oricare o fi fost aceea) si teama ca va fi pedepsit cu moartea prin spanzurare pentru asta. Ce vreau sa subliniez este ca rationamentul tau cu pedeapsa capitala ca si teama suprema care sa impiedice pe cineva sa comita o fapta deosebit de grava este defectuos. Cei care comit astfel de fapte nu gandesc asa. Crezi ca hotii de buzunare analizeaza victima si potentialul castigului si incep sa se gandeasca daca merita sa "bage mana" riscand astfel [pedeapsa pentru furt calificat]? Eu cred ca ratiunea lor de a fura decide totul, indiferent daca stiu sau nu care sunt pedepsele.
     
  17. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    @Vic: Exact. Oamenii/animalele alea sunt deasupra logicii. Oricum nu le-ar servi la nimic lectia de morala.
     
  18. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    cand ai de-a face cu societatea trebuie sa folosesti un bat cu, cuie
     
Thread Status:
Not open for further replies.