main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Unde locuiau Jedi?

Discussion in 'Archive: Romania' started by Ionut_cel_Intelept, Feb 23, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Ionut_cel_Intelept

    Ionut_cel_Intelept Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Mar 4, 2007
    Am si eu o intrebare? Cavalerii Jedi locuiau in Templu, nu? Si daca locuiau in Templu, atunci de ce Anakin dormea la Padme acasa? Sau dormea fiecare pe unde voia? Atunci de ce in nici o carte nu am citit de Jedi care sa doarma altundeva pe Coruscant in afara de Templu?
     
  2. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Unde dormeau jedi?
    In patut?

    :)

    Well, presupun ca acei maestri jedi care aveau ca treaba principala intretinerea bibliotecii si cursurile pentru padawani dormeau la templu. Restul, dormeau pe unde apucau. Nu cred ca era nemaiauzit un jedi sa aiba un apartament, o casa, o pestere pe undeva dar fiind suflete nomade nu prea-i vad sa-i doara neaparat unde dorm. Nu cred ca exista pe undeva Blocuri ANL pentur Jedi :))

    Templul Jedi nu cred ca era obligatoriu gandit ca o manastire si avand in vedere ca multi jedi aveau misiuni prin toate partile galaxiei, nu dormeau intr-un singur loc si nici nu aveau o casa propriu-zisa si probabil de aceea pe nimeni nu-l durea sa verifice unde se culca Anakin (sau cu cine :) )
     
  3. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Yeah, what Diva said.

    The temple is a haven, a stronghold where Jedi could supposedly find refuge at any time, not a place of confinement.
    So basically they lived where they liked and travelled where they needed to as long as they reported to the temple regarding the missions that were entrusted to them.
     
  4. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    si io m-am gandit la chestia asta... si nu cred ca templul era destul de mare ca sa ii gazduiasca pe toti jedi care erau. Probabil ca aveau ceva contracte cu republica care sa le asigure cazare pe unde mergeau.
     
  5. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    ROOM SERVICE! Am nevoie de twy lek dancers la mine in camera. de ce? it's a matter of national security! Adu-le acum!
     
  6. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    [face_laugh][face_laugh] Am ras vreo 3 minute la asta.

    Probabil ca dormeau prin canalizarea Coruscantului, sau cine stie. Desi, intrebarea este "Jedi dorm vreodata?".
     
  7. Wolveryne

    Wolveryne Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 1, 2008
    Fratilor trebuie sa stiti ca nu exista decat un templu jedi. Asa cum bine stiti existau mai multe planete cu temple jedi dar corusant era templul principal.
    :)
    [image=http://www.archives-alliance.com/images/gen0249.jpg]
     
  8. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Tot ce se poate. BTW, bine ai venit, Wolveryne!
     
  9. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    asta e clar ca erau mai multe temple... intrebarea e cam cati jedi traiau pe atunci...
     
  10. Wolveryne

    Wolveryne Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 1, 2008
    Pai nu prea se stie. daca luam in considerare ca Clone Wars nu a fost singurul razboi. ei au inceput sa dispara ceva mai devreme!
     
  11. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Daca nu puteau sa faca copii. There's only so much force to go around :)
     
  12. JadenKorr

    JadenKorr Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jan 1, 2005
    Eu cred cu totul altceva.Templul Jedi de pe Coruscant nu era asa de mic,am putea zice ca ar fi fost de 3-4 ori Casa Poporului,pentru ca Templul trebuia sa gazduiasca multe lucruri - sali de antrenament,Arhiva,Laboratoare,dormitoare,hangare,nave si multe altele.Daca ei luau copii de mici,unde-i adormeau?La vecini?Hai sa fim seriosi.

    Pe Kamino clonele erau create,educate in acelasi loc,deci si dormeau in acelasi loc.Luati exemplul armatei.
     
  13. Ionut_cel_Intelept

    Ionut_cel_Intelept Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Mar 4, 2007
    In alte perioade de timp da, stiu, erau mai multe. Enclava de pe Dantooime, parca si pe Ossus era ceva. Dar cu putin inainte de razboiul clonelor si in timpul lui, pe unde mai erau temple?
     
Thread Status:
Not open for further replies.