main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

When & where did you see SW for the first time/Unde si cand ati vazut SW prima data?

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, Oct 31, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Eu am vazut ANH demult, eram mic pe atunci (sunt nascut in '76) la cinema Dacia in Arad, eram cu parintii. ESB l-am vazut tot acolo dupa ceva vreme, insa datorita vremurilor tulburi ROTJ nu l-au mai dat la cinematograf, si a trebuit sa-l vad pe video la niste prieteni (traducerea era de rahat).

    Aceeasi problema e acum cu DVD-urile SW originale (pe care mi le va cumpara un prieten francez) si cu diverse obiecte SW care nu se pot gasi in Romania...



    I watched ANH years ago with my parents (I was born in '76) at cinema Dacia, after some time I watched there ESB too. Instead, due to the Communist era, they didn't bring ROTJ and had to watch it on video tape.

    The same thing happens now with the Original Trilogy on DVD (I had to ask a good friend of mine to buy it from France) and with some other SW objects, toys etc that are hard or even impossible to find in Romania...
     
  2. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Dupa cum am mai spus, aveam 13 ani erap prin '83, si am vazut mai intai Imperiul contraataca, tot la cinema Dacia, dar din Timisoara. Tin minte ca se opreau babele pe strada sa se uite la noi cum stateam la coada la bilete si comentau: "Uite, muica, cum stau copiii astia la coada la film. Da' la carne n-ar sta... Ce film se da, vreunul indian?" Dupa cateva luni am vazut si "A New Hope" dar n-am gasit bilete decat la ultima reprezentatie, si fiind tarziu mama nu le-a lasat sa mergem decat insotiti de un vecin, care sa ne supravegheze, si care era atat de beat ca a dormit aproape tot filmul, si cand s-a facut timpul sa plecam si s-a trezit, ne-a intrebat, mirat: "Ce fel de film a fost asta, ca eu n-am prea vazut oameni in el, numai roboti si animale ciudate..."
    ROTJ l-am vazut mai tarziu, la o videoteca din oras, era asa multa lume lume ca stateam inghesuiti ca sarmalele, si undeva departe, in fata, un ecran mic-mititel alb negru. Filmul era dublat in germana si sincronizat in romaneste, eu eram departe de TV si lumea comenta, asa ca nu am auzit si inteles mare lucru. Dar am vazut ROTJ? Am vazut. Dupa vreo doua luni, l-am revazut in conditii mai normale, la un prieten pe video.


    Uau! Asta a fost postul cu numarul 100 pe forumul nostru! La mai mare!
     
  3. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eu am vazut la video-ul unui prieten trilogia prin '87 sau '88.
     
  4. DARK_ANAKIN_11

    DARK_ANAKIN_11 Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 1, 2004
    eu am vazut TPM la cinema Portzile de Fier, Drobeta Turnu Severin, cu taica-meu. aveam vreo 4-5 ani.
     
  5. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    once upon a time, a long time ago, in an apartment far far away...

    fratele meu a bagat o anume caseta in video pe care scria Razboiul stelelor: Intoarcerea lui Yeti. Serios.

    Din fericire nu a fost vreun fel de documentar despre BigFoot din Alaska si chiar am avut norocul la cei 3 anishori ai mei sa urmaresc episodul VI din trilogia originala. Bineinteles ca habar n-aveam ce se intampla si de ce, dar stiu ca am plans ca bezmetica la sfar**** cand omul in negru a murise.

    *sniff-sniff*
     
  6. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Un topic interesant, la care nu a raspuns prea multa lume.
     
  7. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Imi amintesc cand eram mic, poate prin 1990, am fost cu tata la ep IV. Ahh, memories...
     
  8. MacKenzie

    MacKenzie Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 10, 2005
    Prima oara l-am vazut cand aveam vreo 8-9 ani (adica prin '87-88), in sala de proiectie din Laboratorul Mogosoaia, cand verificau peliculele ca sa vada daca puteau fi trimise la cinematografe. A doua oara,l-am vazut cu tatal meu in 1990 la un cinematograf de cartier si de atunci am devenit un fan inrait (mai ales ca si tatalui meu ii placea SW)
     
  9. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    voi cand l-ati vazut?:confused:
     
  10. QuiGonGin92

    QuiGonGin92 Jedi Master star 2

    Registered:
    May 13, 2005
    Cand eram mic de 3-4 ani la televizor cred(era ep IV)Ma impresionat mult obi wan(Obli Van Clenobi ii spuneam atunci si ma jucam dea jediul prin casa)
     
  11. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Nici nu stiu exact cand l-am vazut pentru prima data. Oricum, fascinat de SW an devenit atunci cand Ordinul Jedi s-a conturat in povestire. Oricum imi aduc aminte ca vazusem Episoadele 4-6 inainte sa vad TPM... da nu stiu exact cand////[face_frustrated] oricum cred ca tot pe videurile post ciausiste :)
     
  12. Depa_sPadawan

    Depa_sPadawan Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jun 27, 2005
    Prima oara l-am vazut cred, acolo unde l-a vazut si frate-miu, numai ca nu intelegeam prea multe.(Aaaa,imi amintesc ca imi placea totusi de Luke-this is for ComicDiva,yeah,yeah, Luke rulz!) :D Asta se intampla prin anii '90 probabil, ca in '88 eram prea mica pt a intelege ceva. Si dupa aia tot il vedeam pe Rogue agitandu-se mereu cu Star Wars prin casa, am revazut la tv primele episoade, am inteles ce se intampla si de-atunci m-am uitat de fiecare data la tv cand au retransmis SW. Si nu am pierdut, bineinteles nici aparitiile imediate de pe marele ecran.
     
  13. raziel2004

    raziel2004 Jedi Master star 3

    Registered:
    Nov 16, 2004
    Eu la cinema Portile de Fier din Drobeta Turnu Severin prin 94(aveam 8 ani) si a fost daca imi aduc eu bine aminte TESB.Desi am venit la jumatatea filmului cand am vazut lupta cu lightsaber`ele am fost fascinat.Dupa ce am ajuns acasa l-am rugat pe tata sa imi cumpere trilogia si timp de 2 zile am stat non-stop in fata televizorului uitandu`ma la Trilogia Originala.

    Apropo care mai sunteti din Severin de pe aici!?
     
  14. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    sorry - din Arad ;)
     
  15. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    In clasa a 6-a, la cinema POPULAR din Ploiesti (orasul meu de bashtina !), am vazut IMPERIUL CONTRAATACA ...

    Restul este poveste; am aproape 36 de ani ... si nu m-am saturat de aceasta saga.
    Mai mult, am retrait feeling-ul din clasa a 6-a, atunci cind am vizionat REVENGE OF THE SITH.
     
  16. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Eu eram la kindergarden in an terminal in campusul din Bucuresti, orasul meu de mlashtina. Acum am 33 de ani si de asemenea nu m-am saturat de spaga. Restul este science-fiction. [face_laugh]
     
  17. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    altcineva?
     
  18. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    prima mea amintire de SW este de cand am 4 ani si am vazut movieposterul ,rula la capitol , dar maicamea a ales sa mergem la flintstones sau cum se scrie pt ca am vazut SW de atatea ori desi nu m-i se pare
     
  19. darthsithvalek

    darthsithvalek Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Dec 22, 2005
    aveam vreo 4-5 ani,asta vine prin 94, ma uitam la vhs casete video inregistrate cu limba germana.Cu toate ca nu am inteles nimic ce vorbeau, am inteles povestea.Bine spunea Lucas, nu e nevoie de dialoguri in starwars, se intelege dupa muzica.Well, la mine a mers aceasta chestie.
     
  20. Raith_Krace

    Raith_Krace Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Sep 2, 2005
    Eu la un unchi acasa, prin.. am uitat cand, dar era intre 92-94.. nu stiu sigur. Cert e ca am vazut un robotel misto alaturi de un om aurit si ceva monstri pe zapada.
     
Thread Status:
Not open for further replies.