main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Why didn't Qui Gon sense Anakin's force potential right away?

Discussion in 'Archive: Romania' started by ComicDiva, Oct 30, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Romana: Dupa ce am revazut Phantom Menace mi-am dat seama de o chestie. Anakin este cel care il urmareste pe Qui Gon, cel care-l invita la el acasa, care-i spune ca este un super pilot si ca poate sa-i ajute. Qui Gon prima data cand il intalneste (in "biroul" lui Weeto si apoi dupa ce baiatul il ajuta pe jar jar sa scape de Sebulba) nici macar nu-l baga in seama. Anakin este cel care se baga in seama cu ei atunci cand ii vede sabia.

    Acestea fiind spuse, mi se pare aiurea ca apoi Qui Gon sa le spuna Consiliului Jedi: 'El este the Chosen One. Cum puteti sa nu vedeti treaba asta?" HellO!? Nici tu nu ai vazut-o din prima. Poor Writing daca ma intrebati pe mine.

    English: After rewatchin Phnatom menace I noticed something. Anakin is the one who pursues Qui Gon. The first time the Jedi meets him he doesn't even notice him. Anakin is the one who hangs around because he sees the sabre and is interestind in jedi.

    Knowing this I find it odd that Qui Gon would tell teh Jedi Council: "He's the Chosen one! How can you not see this?" HELLO!? You didn't see it yourself the first time around. Poor writing if you ask me.
     
  2. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Pai e simplu. Nu cred ca un Jedi poate simti cat e de puternic altcineva in Forta. Qui-Gon nu si-a dat seama de asta decat dupa ce i-a facut lui Anakin analizele alea si i-a aflat numarul de midicloriene. Mai mult ca sigur ca rezultatele au fost trimise si consiliului, deci ar fi trebuit sa stie cu totii.
     
  3. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Cred ca ai dreptate Diva. Chiar si atunci cand Shmi ia spus lui Qui-Gon despre modul in care s-a nascut Anakin, tot parea sceptic. Deci clar ca nu simtise nimic. Se presupunea ca un Jedi poate percepe orice perturbare in campul fortei, iar in cazul acesta n-a sesizat nimic la doi metri de el. Cam aiurea.
     
  4. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Just another oversite

    by George Lucas.
     
  5. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Un jedi trebuie sa fie in stare sa simta cat de puternic este altcineva in Forta deoarece teoretic padawanii erau luati in grija in templu de cand erau foarte mici, chiar bebelusi. Cum altcumva sa prezici potentialul cuiva, daca nu esti in stare sa-l simti? cum sa stii dintre doi copii (unul cu midicloriene multe si atul cu putine) cui trebuie sa-i faci testul?
     
  6. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Something did raise Qui-Gonn's suspicion, otherwise he wouldn't have had Anakin's blood analised.
    He said "He is the Chosen One. You must see it!", only after he saw Anakin fly his pod to win the race on Tatooine.
    It would be an abberation to think that a Jedi could have told a child's potential right away.

    If you just think how much time it takes for people to discover someone's artistic talent, or someone's technical skill!
    The potential is always there, in latent state, but it takes some sort of nudge, some form of proof that it exists, for people to actually do something about it.
     
  7. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Nah, eu zic ca ar fi trebuit sa il simta. Ma rog, asa imi imaginez eu forta, sa simtit tot ce te inconjoara intr-un mod mult mai complex decat cum simtim noi (daca forta ar exista...ca doar nu exista, wtf :D) deci cred ca ar fi trebuit sa isi dea seama imediat de asa o concentrare in forta. Ar fi cam cum il vedea si neo pethe construct sau oracle.
     
  8. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
     
  9. JadenKorr

    JadenKorr Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jan 1, 2005
    Well,well,well.Ce vad eu aici,fani starwars.Ar fi trebuit sa stiti filmele pede rost.Nu e o critica,dar in acelasi timp e.

    Cand au asolizat pe Tatooine,nu a simtit Qui-Gon o perturbatie in Forta?Inainte sa-l intalneasca?
    El insusi recunoaste ca a fost vointa Fortei sa-l intalneasca,de aceea si Forta i-a indrumat la acea pravalie.

    Grijile lui fata de situatia curenta l-au indepartat de a simti ceva.Desi a simtit-o,cand vorbea cu Obi-Wan - ca- spunea ca e ceva cu baiatul asta.

    Pe de o parte Diva are dreptate.Lipseste identificarea precisa a lui Anakin ,dar perturbatia exista.Aici s-a scos Lucas.
     
  10. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Nu cred ca jedi puteau detecta cu ajutorul fortei daca tateau langa un alt jedi. Asta cu detectatul e din alt film, highlander parca. Cred ca din cauza asta l-au supus unor teste pe anakin inainte sa il ia obi wan ca padawan. Si ma gandesc ca daca il simteau pe pe anakin pe tatooine, trebuia sa il simta si pe darth maul.

    Eu cred ca jedii simteau daca era ceva ciudat cu forta, nu si ce s-a intamplat. in episodul 4 de exemplu cand explodeaza alderanul, obiwan simte perturbarea, dar nu stie ce s-a intamplat. Isi da seama doar cand ajunge in locul unde era planeta.
     
  11. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Well i'm sorry, eu credeam ca Forta este ceva ce ne "uneste". Daca poti sa stai chiar langa sursa perturbarii si sa nu-ti dai seama ca el este cea care o cauzeaza atunci nu mi se pare ca the Force is that good at connecting people. You know. Like Nokia. :)
     
  12. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    da' oare o ala intrebare.. ce inseamna a perturba forta se provoaca chestia asta? ca anakin nu cred ca unde umbla el perturba forta... ma gandesc io ca facea chestia aia cand o folosea, de exemplu la pod race
     
  13. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Cam asa zic si eu. Parerea mea ca perturbatiile din forta apareau doar cand Forta era folosita, persoanele inzestrate nu perturbau Forta prin simpla lor prezenta.
     
  14. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Cred ca Lucas a fost destul de inconsecvent in privinta acestei chestiuni. Eu tind sa le dau dreptate lui arapila si SV Andrei cand spun ca perturbarile in Forta apareau doar cand era folosita, dar amintit-va de exemplu ca in A New Hope Vader a simtit prezenta lui Obi-Wan pe Death Star, desi acesta nu a folosit Forta. Pe de alta parte, Vader nu a simtit ca Luke e "strong in the Force" decat atunci cand acesta s-a ajutat de ea pentru a distruge Steaua Mortii. De Leia nici nu vorbesc. Habar n-avea ca si ea poate folosi Forta sau ca e fiica-sa (bine, nici Lucas nu stia pe vremea aia, dar asta e deja alta poveste :D)
     
  15. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Poate jedi si sith sunt ca niste radio-uri si trebuie sa caute frecventa potrivita. :D
     
  16. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
    I always thought he didn't sense that Anakin had the Force, because he didn't try to reach out and see if it was there. Or maybe Anakin's force aura didn't bloom until he was actually trained (besides didn't Yoda mumble something about Anakin being strong in the Force?). Or he may have been unintentionally hiding his presence in the Force - like Darth Nutcase (Jacen) tends to do.

    Or maybe someone wasn't paying attention to his own script.
     
  17. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Maybe George Lucas wasn't paying attention to his own script. :)

     
  18. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Io cand citesc pe aicia mi se innoada mintea.
     
  19. JadenKorr

    JadenKorr Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jan 1, 2005
    Daca ai vreun nod te scap eu de el.Sithificare se numeste procesul. :)
     
Thread Status:
Not open for further replies.