main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Yoda pe Dagobah - Senil sau mai prevazator ca niciodata?

Discussion in 'Archive: Romania' started by TheOneChosen, Oct 10, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. TheOneChosen

    TheOneChosen Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Jul 3, 2005
    >> Va amintiti cand a mers Luke pe Dagobah ca sa invete caile fortei de la Yoda cum a fost refuzat, mie mi se pare ca initial Yoda baga motive mai degraba ca sa nu-l instruiasca, oare vroia sa vada cat de hotorat este Luke sau pur si simplu nu prea avea chef de un nou padawan?:)
    Ce s-ar fi intamplat oare adaca Luke ar fi plecat fara sa mai insiste?..
     
  2. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    yoda nu a vrut sa-l instruiasca pe Luke pentru ca se temea sa nu aiba aceiasi soarta ca si a lui Anakin... si in ep.1 nu i-a convenit sa-l instruiasca pe Anakin, pentru ca stia ca daca se va intoarce spre partea intunecata a fortei, tot consiliul va disparea... si a avut dreptate
     
  3. TheOneChosen

    TheOneChosen Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Jul 3, 2005
    dar acum ce mai avea de pierdut yoda?:)
     
  4. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Pt mine e o kestie destul de controversata. Oare Lucas cum a gandit faza? Poate Yoda pur si simplu il testa si astepta ca Obi Wan sa intervina. Probabil ca Luke ar fi reactionat mai urat daca Yoda i-ar fi spus direct ca el este maestrul Jedi de care zicea Kenobi. Refuzandu-l prima data, l-a ambitionat. Cred ca a contat si asta. Nu cred ca Luke ar fi plecat de pe Dagobah neinstruit. Era mult prea mare riscul.
    Mai degraba totul a fost o strategie...pentru ca Yoda sa-i analizeze potentialul.
     
  5. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    eu raman la parerea mea...
    se temea sa se distruga totul...
     
  6. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Eu am spus de la inceput ca Yoda e senil, dar nu m-a crezut nimeni... :D

    Serios vorbind, nu cred ca se punea problema ca Yoda "sa nu vrea sa instruiasca un nou padawan". Greseala este ca voi priviti totul prin prisma noii trilogii, asa cum arata si exprimarea in fraza de mai sus. Dar in momentul in care s-a facut "Imperiul contraataca", nici nu era vorba de asa ceva. Nu are rost sa despicam acum firul in patru (de ce nu a fost antrenat Luke din pruncie, de vreme ce se stia de existenta lui, si in momentul in care ajunge pe Dagobah, Yoda ii spune ca e "prea batran", etc...). Asta e doar una din multele neconcordante dintre cele doua trilogii.
    Raportandu-ne doar la vechea trilogie, eu as zice da Yoda a fost sincer cand a spus ca Luke e prea batran, si pe deasupra si incapatanat, ceea ce era aproape incompatibil cu calitatea de cavaler Jedi. In cele din urma a acceptat, stiind ca totusi, era ultima speranta (sau ma rog, aproape ultima...)
    Damn... nu mai stiu ce-am vrut sa zic! :)
    Tre' sa plec acasa, altfel pierd autobuzul!
     
Thread Status:
Not open for further replies.