main
side
curve

Sweden God morgon II

Discussion in 'Nordic Countries Discussion' started by emilsson, Sep 25, 2002.

  1. Neko

    Neko Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Nov 30, 2001
    här är det varmt o soligt. o jag är väldigt
    glad att jag slipper varm liten gasbuss idag.
    urusel konditionering i dem . . . *suckar*

    hmmm . . . ska nog pallra mig ner till
    hörnbutiken o köpa mjölk så jag kan äta
    frukost . . .

    *gäsp*
     
  2. Jawan

    Jawan Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Feb 24, 2003
    Idag tänkte jag sälja mitt trumset...har satt ut en 6-radig annons i GP. Men det ringer ingen. Varför?!?!?! :_|

    Sedan ska jag även gradera mig till orange bälte idag kl 16 :)
     
  3. emilsson

    emilsson Force Ghost star 6

    Registered:
    Oct 5, 1998
    God morgon!

    Ska cykla till pappa idag för att han fyllt år. Ska försöka dammsuga också...jag behöver sova...
     
  4. Enji

    Enji Jedi Grand Master star 6

    Registered:
    May 14, 2002
    Gamorrean!

    Idag har jag absolut ingenting planerat... aaaahhh... [face_soft]
     
  5. The_Nameless_One

    The_Nameless_One Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Apr 21, 2002
    Lungt på jobbet - ingenting att göra...
     
  6. Jawan

    Jawan Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Feb 24, 2003
    Jag har lyckats gradera mig! Orange bälte nu!!! Jippie! *jätteglad* [face_mischief]

    Men det var minst sagt jobbigt...30 grader var det i dojon! :D
     
  7. Queengodess

    Queengodess Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 18, 2000
    Idag har jag inte gjort mitt historia-arbete. Jag gjorde faktiskt mitt bästa, tills jag insåg att jag lämnat in min bok. Smart.

    Nu måste jag bara ta reda på vad Trumandoktrinen är. Låter skumt.
     
  8. JediLynx

    JediLynx Jedi Knight star 5

    Registered:
    Sep 2, 2000
    Oooh! Tillåt mig citera första versen av Blå Tågets låt "Kalla kriget":

    När Roosevelt var död och Truman tog vid
    var Sovjet för rött och Europa på glid
    Planer gjordes klara för en bättre ekonomi
    DÃ¥ ingrep USA och sa att pengar det har vi
    Vår Marshallhjälp blir stark och den behöver alla ni
    Och så slipper vi att se nån socialiserad industri
    När Truman hade regerat i elva långa dar
    så läste han lagen för Molotov och förklarade hur det var:

    Nu ska flaggan med stjärnor och med ränder
    vaja fritt över alla världens länder
    Ty överallt så har naturen skänkt oss
    naturtillgångar att fördela som vi tänkt oss




    Hrm. Just det ja. Det här hände efter andra världskriget (1947 rättare sagt), när den dåvarande amerikanska presidenten Franklin Roosevelt dog och George Truman tog över. Roosevelt hade kommit hyfsat bra överens med de andra två stora ledarna i världen; Churchill och Stalin. Truman var inte lika öppen för förhandlingar.

    Britterna hade befriat Grekland från tyskarna 1944 och inrättat en monarki. Kommunisterna i Grekland (stödda av Albanien, Jugoslavien och Bulgarien) var inte helt nöjda med denna monarki utan försökte störta den. Britterna fick problem och vände sig till USA för hjälp att stoppa kommunismens framfart, vilket de omedelbart gav i form av vapen och pengar. I Turkiet fanns tecken på att en liknande situation skulle uppstå, så USA skänkte 60 milj dollar dit också. Detta är vad som mer eller mindre brukar kallas Trumandoktrinen; president Trumans deklaration att han (=USA) skulle stoppa kommunismens spridning genom att ge hjälp till länder som Grekland och Turkiet.

    Marshallhjälpen, som versen ovan handlar om, var en förlängning av Trumandoktrinen. George Marshall var statssekreterare i USA och han tog fram en plan som erbjöd europeiska länder ekonomisk och finansiell hjälp där det behövdes. Målet var dels att öppna Europa för den amerikanska marknaden och dels att förhindra att kommunismen fick grepp om länderna eftersom det var mindre sannolikt ju mer välställda länderna var. 16 länder, däribland Sverige, tog emot hjälpen som total uppgick till 13.000 miljoner dollar under fyra år. Sovjet och östeuropa tackade nej till hjälpen eftersom Marshallhjälpen innebar att USA fick makt över Europa.

    Trumandoktrinen och Marshallhjälpen var tillsammans en stor faktor som bidrog till starten av Kalla kriget.

    //lutar sig tillbaka och väntar på motattacker ;)

    EDIT: Kanske ska ange min källa.. kom ju faktiskt inte ihåg ritkigt allt rakt av. "Mastering Modern World History" heter boken. Skriven av Norman Lowe, utgiven av MacMillan och rekommenderas varmt. :)
     
  9. emilsson

    emilsson Force Ghost star 6

    Registered:
    Oct 5, 1998
    Kalla Kriget var i praktiken redan igång när Marshallhjälpen sattes i verket. Det går tillbaka faktiskt så tidigt som till 1943 när Churchill och Stalin delar upp Europa i olika områden som de ska befria ifrån Tyskland.

    Sen får man inte glömma att Marshallplanen hade positiva sidor också. Tack vare dessa pengar gjorde Tyskland en återhämtning som var rent fantastiskt. Min åsikt är att politikerna hade lärt sig av misstaget som gjordes 1921.
     
  10. Obi Anne

    Obi Anne Celebration Mistress of Ceremonies star 8 Staff Member Manager

    Registered:
    Nov 4, 1998
    Roosevelt dog redan 45, och Harry Truman var den som ledde USA när andra världskriget tog slutet. Kalla kriget hade startat tidigare, trots allt samarbete så var relationerna inte särskilt goda mellan de allierade, och framförallt britterna ville tidigt hindra Sovjet att fick något inflytande i efterkrigstidens Europa.

    Marshallplanen var till stor del grunden för välståndet i Europa under 50-talet, industrin hade knappast kunnat byggas upp så snabbt annars. Att de delar som hamnat i den sovjetiska zonen inte tog emot Marshallhjälpen var på grund utav att Sovjet tvingade dem att säga nej, framföralt Tjeckoslovakien ville ta emot hjälpen, vilket var en anledning till den kommunistiska kuppen i Prag 48, vilken fick upp en sovjetisk marionettregering där.

    Trumandoktrinen var USAs sätt att lova att stödja länder som hotade att bli kommunistiska, den användes som förevändning när USA gav sig in i Korea och Vietnam. Den motsvarades av den sovjetiska Breznjev-doktrinen, vilket gav Sovjet möjlighet att invadera länder som inte höll sig tillräckligt nära Moskva.
     
  11. Enji

    Enji Jedi Grand Master star 6

    Registered:
    May 14, 2002
    [face_shocked]

    *blinkar*

    Vad är det jag ser? En seriös diskussion i Godmorgon??? [face_shocked]

    *nyper sig i armen*

    Wow. Nåja, jag ska sova nu. Natti natti go'vänner! :)
     
  12. Berg

    Berg Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Nov 16, 2002
    G´morgon

    fin dag idag
     
  13. The_Nameless_One

    The_Nameless_One Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Apr 21, 2002
    God morgon alla!

    Underbar dag - och jag är ledig :)
     
  14. Queengodess

    Queengodess Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 18, 2000
    Det är inte jag. Orättvist...Fast det är okej ändå, för det ÄR en underbar dag, fantastiskt väder och ingen seriös skola. :D :D :D

    Vägrar ta på mig ansvaret för den seriösa diskussionen, men kommer använda den i min redovisning idag. ;) Tack för hjälpen!
     
  15. Cobblestone

    Cobblestone Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jul 30, 2002
    nice T_N_O! själv har man några dagar kvar, sen är det lov!!!

    jag blev mucket shockad när jag kom in i den här tråden. vi får se till att inte ha många sådana här seriösa saker, det kan förstöra vår image!!

    på torsdag är det lov... på torsdag är det lov... på torsdag är det lov...

    min pappa är ond. och inte på ett bra sätt. an har ställt in det så att halv tio varje vardag så stängs internet till min och min brors dator. :mad:
     
  16. Queengodess

    Queengodess Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 18, 2000
    För att stävja ett framtida internetberoende? ;)

     
  17. Swedish_Jedi

    Swedish_Jedi Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jul 15, 2002
    God lunch alla..har avrit ute med klasssen på en redovisnings/stadsvandring..
     
  18. Swedish_Jedi

    Swedish_Jedi Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jul 15, 2002
    God lunch alla..har avrit ute med klasssen på en redovisnings/stadsvandring..
     
  19. emilsson

    emilsson Force Ghost star 6

    Registered:
    Oct 5, 1998
    God morgon!

    Ska äta frukost nu. Sen ska jag njuta av det underbara vädret.
     
  20. Leto

    Leto Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Feb 19, 2002
    Morron alla, har ju egentligen lov nu men det är en uppsats kvar att skriva och förmodligen en hemtenta som har lite redo på sig annars är jag ledig.

    Tjänstemannafest i lördags = riktigt riktigt riktigt kul :D
     
  21. Enji

    Enji Jedi Grand Master star 6

    Registered:
    May 14, 2002
    Cobble, har någon sagt åt din far att han är ond? [face_shocked]

    Morsning alla, förresten. :)
     
  22. Cobblestone

    Cobblestone Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jul 30, 2002
    Kee: framtida?
    Enji: ja, han har hört det ett antal gånger nu...
     
  23. Cobblestone

    Cobblestone Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jul 30, 2002
    jag har solsting. jag har varit i tanto och spelat minigolf. jag vann. pga solsting kunde jag inte tänka, så det var bra. dessutom glömde jag solskydd hemma så nu är jag röd som en tomat.
    :mad: <--så här röd är jag!!
     
  24. emilsson

    emilsson Force Ghost star 6

    Registered:
    Oct 5, 1998
    Ännu ett skäl till varför jag inte kan ta den smileyn på allvar...

    ska köpa frukost nu och en glass. Sen ska jag njuta! :D
     
  25. Neko

    Neko Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Nov 30, 2001
    Neko ska bli kokt imorgon . . .
    ska nämligen köra en liten kort gasbuss, och det verkar
    alltid vara bastutemperaturer i dem . . . *suckar*
    tur att jag börjar någorlunda sent, 16.56 . . .

    *gäsp*
    ska sova nu . . .
    natti natti!
    *bamf*