Jag är alldeles för trött för att bli förolämpad. Har varit upp i Gävle och besökt Furuvik med pappa, hans sambo och hans sambos dotterdotter (jag försöker fortfarande klura ut vad ett bättre sätt att säga det på än "min pappas sambos dotterdotter"...). Hur kan en liten 4-åring ha så mycket energi?? Så fort man sätter sig ner en halv sekund för att ta det lite lugnt kommer hon "Nina Nina, vi ska se på APOR!!". Fast det är kul också, hon är väldigt söt. Men det allra bästa med andras barn är att man kan lämna tillbaka dem när man fått nog.
Småungar har en faslig massa engergi. När min brorson var liten bodde hans familj i en lägenhet, så de hade ingen trappa hemma. Dörför tyckte han att trappan hemma hos oss var väldigt rolig. Han brukande springa (eller snarare krypa) upp och ner gång på gång. Och jag var tvungen att följa efter honom hela tiden och se till att han inte ramlade ner. Nu är han 7 år och något mindre jobbig. Nu är hans mål i livet bara att ärva alla mina Star wars-saker. Vilket kan vara rätt tjatigt det med.
Hmm, jag får se till att indoktrinera lilla Tuva sen med SW. Än är hon lite för liten (hon skulle nog tycka det är lite för läskigt) men vänta bara. Hon var väldigt förtjust i min Leia-pin, så nog finns det hopp alltid!
Tja, Agnes och Sara tycker ju att det var väldigt roligt att leka med min och deras storebrors ljussabel. Det enda skrämmande var väl att båda ville ha den röda.
Mmm.. Det kan verkligen jag hålla med om. Men jag tycker att ansiktet mer liknar James Van Der Beek (Dawson i Dawson's Creek) på steroider än Denis Lawson ...
Ja, inte är det en snygg figur, men det är ändå en figur!!! Ett litet erkännade iaf. Nu ska det bara komma en fin figur också, som inte ser ut att gå på steroider.
Trött idag efter pokerkväll med gamla kompisar från högstadiet. Åker till Lund med JediPrincess_Annelie ikväll och nästa vecka ska jag hälsa på släkten i Bedford en vecka och sen är det LOTR-maraton i malmö nästan med en gång. Fullt upp, men roliga saker. Är det förresten någon som ska gå på maratonet? Biljetterna såldes på förra mässan i Malmö. Börjar kännas som att lovet snart är slut. Måste fixa idé-skiss till projektarbetet i åk 3. Någon som kan mycket om tarmbakterier?
Mer positiva saker från leksaksfronten är också att Sideshow ska ta över 12"-arna från Hasbro. Vilket borde betyda bättre kvalitet, och även förhoppningsvis lite mer varierade figurer.
Idag har jag lärt mig att man kan inte smälta choklad två gånger, för då blir den grynig och jordgubbarna som man ska doppa ska helst inte vara blöta, för då fastnar inte chokladen. *suck* Men goda blev de i alla fall.
Ja...kanske kan jag få en snygg Palpatine nu (some ser ut some politiker-Palpatine och inte som rotface-Sidious.) Såg om Phantom of the Opera igår. Den var ännu bättre än senast. Min Phantom...
Din Phantom? Nu förväntar jag mig fullt krig med dig och Enji om vem av er som här ägande/förfoganderätt till musikängeln.
Enji: Tråkigt nog så tror jag inte att den där Wedge-dockan är... hrm... "anatomiskt korrekt". Jag fyller år idag! Men eftersom mina föräldrar inte är hemma så fick jag nöja mig med att fira genom att gå till tandläkaren och ta bort tandsten. Tjoho! Min bror firade mig lite. Jag fick ett paket med en lapp där det stod att jag skulle få hans Jabba the Hutt-borg i lego.
.. och jag som hade skrivit upp jedigrandmaster's födelsedag i listan och så glömmer jag bort det. Nåja. Grattis Kiri! Jag hoppas att du får många trevliga presenter de kommande dagarna.
Grattis Kiri från Enji och den där Kee-saken. Vi är på grillfest och har kul. Johanna har försvunnit (mihi) och vi försöker hitta pengar så att vi kan gå och köpa den nya Harry Potter-boken. Men folk är onda och ger oss inte pengar, de vill ha det till korsettdelar!!!! ARGH!!!! Bröstvårtor!!!!
*infiltratin* not yet morning but (i must infiltrate you for a moment...our swdish exchange student has jus gone home ... jäg ar tysk *lol* (was that right??)
Men! nu är jag ju för sent ute för att grattulera JGM, då får det bli i efterskott då... Grattis! /Charlii
Yes, Jedigrandmaster had her birthday yesterday. Och jag har hittat massa lustiga bilder min kamera som jag inte har tagit själv. Ett flertal bilder på folk som klättrar i träd. Det var kanske tur att jag hade tömt min plånbok innan Kee och enji fick tag i min handväska iallafall.