main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

cutremur in Vrancea

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, Oct 28, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Cum a fost pentru voi cei care locuiti in zonele afectate? Probleme?
     
  2. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    In afara de faptul ca se clatina blocul cu mine , nu . E super nasol sa stai la et.9 . Dupa ce s-a potolit , eu inca m-am mai leganat cu blocul cam 5 minute :)
     
  3. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    te-ai simtit ca in Millennium Falcon sub focul Imperialilor :)
     
  4. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    He he he :) . Cam asa ceva . Cred ca o sa ma mut in curind . De ieri am alergie la cladirile astea inalte de pe Coruscant :)
     
  5. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ultimul cutremur pe care imi amintesc ca l-am simtit a fost cel din '91(parca)care m-a ingrozit(deh,eram si io mic).Cel de aseara a fost o experienta destul de interesanta,cele 45 de secunde mi s-au parut ale naibii de lungi...dar in final,totul e bine cand se termina cu bine...
     
  6. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Hello, hello, hello ...

    Remember me ?! :)

    Da, m-am logat si eu...sper ca pe-aici sa fie altfel...
    Despre Cutremur ?!
    Hmmm...
    Mai, nu vreau sa ma dau mai viteaz decit sunt (...si oricum SUNT, da' un pic asha .. :) ... insa cred ca se face mai mult caz decit a fost...
    Dupa parerea mea, ce a fost acum 2 seri NICI NU SE COMPARA cu cel din 86 sau macar cu cel din 90 (care a fost mai mic decit al' din 86).
    Eu stau la et.8+parter...deci cam 9 !!!
    Si vreau sa va spun ca nici nu m-am dat jos din pat alaltaseara, spre deosebire de ultimele 2 cutremure, cind am alergat in cadrul usii...
    Chiar si locuind asa sus, eu l-am perceput ca pe o "leganare" (ampla, ce-i drept), dar fara zdruncinaturi/scartzait de pereti/zgomot de geamuri cutremurate etc.
    Vreau sa va zic ca nu mi s-a miscat nimic prin casa, si singurul lucru care mi-a cazut de la locul lui a fost o masinutza Burago (Dodge Viper), de pe biblioteca din living, in care imi tin eu verigheta noaptea.
    Am avut chiar si o cutie de bere Tuborg, de 500 ml+12% GRATUIT (...gratuit o laie, ca e mai scumpa cu 4000 decit cutia de 500 ml !!!), care cutie era GOALA, pe masutza din living, deci fiind asa usoara si inalta ar fi putut usor sa cada ...
    Se zice la TV ca in unele zone din Bucuresti s-a simtit mai tare, in unele mai incet...printre care si Cotroceniul; iar eu locuiesc la intersectia 13 Septembrie cu Sebastian, deci cam la citeva sute de metri de panduri, de unde incepe Cotroceniul...
    Poate si de-aia nu am resimtzit asa tare "chestia".
    Cert este ca din blocul nostru , ca si din cele vecine, nu a coborit nimeni pe-afara, am vazut doar citeva fetze pe la ferestre (caci lumini aprinse erau destule...), dar nu s-au auzit voci ingrizte pe scara, pasi pe scari sau chei rasucindu-se prin incuietori...
    Se pare insa ca prin tara s-a simtit intr-adevar mai tare; la Ploiesti, de ex. (la parintii mei) se pare ca a fost mai ca lumea treaba...

    Anyway, a trecut... Insa un rol negativ in toata afacerea asta au si posturile TV, care stiu sa speculeze momentul pentru a atrage audienta... De ex. PRO TV l-a pus pe cretinul ala de Catalin Radu Tanase, cu super-urechile lui (surori cu urechile lui Dumbo), fix in cladirea Cinematografului CFR, o halaciuga daramata de ani de zile (cred ca e vorba de ruina de la intersectia Buzesti cu Calea Grivitei), de unde a "tras" baiatu' un reportaj de zile mari(=de big ****!), concluzionind ca in cazul unui alt cutremur, ceva mai mare, citeva zeci de cladiri din Bucuresti ar arata ca "ce vedeti in spatele meu..."
    Maaare prost... Cum naiba sa nu se sperie lumea ???

    Raman la parerea ca, desi intr-adevar s-a cutremurat Romania, totusi cutremurul mediatic ce a urmat a amplificat "unda de soc" si facind "armasar" din..."cal", ce-i drept, ca totusi nu a fost vorba de un "tzintzar", ci de 6 grade pe Richter ...

    FORTA FIE CU NOI !!!
     
  7. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Tavi,

    Tu iti tii noaptea verigheta intr-o masinuta?!? De ce ,te strange cumva? Nu ti-e teama ca ar putea-o lua masinuta la picior pe furis noaptea si sa ramai fara verigheta? De ce nu faci ca mine? Eu nu o port deloc si inca imi mai spune lumea domnisoara cand stau la coada la paine... Si ma simt asaaaaa de bineeee!
     
  8. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    unde e cutremurologul HANCU?!! :) :D
     
  9. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Da, acolo tin verigheta.
    Insa numai dupa ce ma intorc acasa.
    O tin acolo pentru ca, prin casa, mai fac treaba ; chiar spal vase, dau cu aspiratorul :)
    Si nu vreau sa se zgarie ...

    Dar o port afara, pentru ca "o simt" ... Imi iubesc aceasta casatorie, sunt mandru de ea ...si vreau s-o arat.
    Asa gandesc eu... nu e neaparat ca toti sa impartaseasca gandurile mele :)
    deci nu gandesc gresit daca tu nu o porti ... e alegerea ta, o respect ...
     
  10. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Apropo de cutremurul asta. Pe mine m-a enervat o chestie. :D Am un motan superrrrrrrrrrb si, din cate stiu eu, animalele ar trebui, cel putin asa zic "oamenii de stiinta", sa simta sau sa presimta aceste miscari ale pamantului. Ei as, al meu dormea ca in cosul de baschet :D Imi batea inima sa imi sara din piept, stateam sub tocul usii si numaram secundele (mi s-a parut o vesnicie, recunosc), ma uitam la dihania aia mica si paroasa care sforaia de n-avea greturi si nu stiam ce sa fac, sa rad sau sa ma enervez? :D :D :D
     
  11. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Inseamna ca pisica a simtit ca nu e ceva grav. Sau o fi vreo pisica foarte somnoroasa si somnul era mai interesant :D
     
  12. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Chestia asta cu animalul care doarmea cand era cutremur mi-au spus-o mai multi prieteni de-ai mei care au patit la fel.
     
  13. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001


    e foarte ciudat, poate animalele de oras au devenit mai putin sensibile la evenimentele tectonice...
     
  14. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    La asta ma gandeam si eu. Papica, apa, caldurica, fara probleme, cred ca i s-au atrofiat instinctele de felina.
     
  15. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Eu am un catel batran si sclerozat (mai precis un cateloi, ca e un lup de vreo 40 de kile) care cred ca nici daca s-ar darama blocul peste el nu s-ar misca de sub masa lui favorita, poate doar daca ar ploua cu carnati...

    Tavi, ai inteles gresit motivul pentru care nu port eu verigheta. Adevarul (mai trist si mai crud) este ca atunci cand m-am maritat aveam vreo 46 de kile (doar cu putin mai mult decat catelul meu), iar acum, dupa sase ani de casnicie si, vorba ta, doi padawani micuti, grasuti si draguti, nu arat chiar ca Jabba, dar nici 46 de kile nu mai am! Asa ca verigheta nu mai vrea sa intre pe deget cu nici un chip, indiferent de metodele mele de convingere. Si nu vreau sa o dau la modificat, ca sunt sentimentala...
     
  16. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    MARA : Jesus !!! 46 de kile ?! Ehm ... si nu te dadea vantu' jos ?! Sau "curentul" celui care vorbea cu tine ?!
    Hihi ... sunt rau...
    Iti dau voie sa fii si tu rea.


     
Thread Status:
Not open for further replies.