main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Exista o diferenta chiar asa de mare intre clonetroopers si battle droids?

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, Oct 29, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Exista o diferenta chiar asa de mare intre clonetroopers si battle droids? De ce spun asta? Hai sa vedem:

    Ok, clonele sunt oameni nu masini => au gandire independenta, putere de decizie etc. Insa au ei cumva alt scop in viata decat cel de a lupta pana la moarte pentru Republica. Si asta nu neaparat pt. ca vor ci pt. ca au fost programati sa o faca.

    Apoi: ce fac ei in timpul liber cu exceptia antrenamentelor militare? Merg la fete, merg la bere? Nu cred. Deci ingnorand faptul ca aceste clone au, dupa cum ziceam inainte, un mod de gandire superior unui robot si pot decide ce sa faca in diverse situatii limita, sunt cloetroopers chiar atat de diferiti de roboti?

    Are viata lor o importanta chair asa de mare pt Republica in momentul bataliei sau sunt trimisi la lupta exact ca droizii?

    Ce ziceti?
     
  2. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Pentru Republica, in mod sigur ca viata lor nu ar nici o importanta, dar pentru ei insisi, da. La urma urmei, chiar daca sunt clone, sunt tot oameni. Probabil ca au fost invatati sa nu aiba nici un fel de dorinte personale, dar asta nu inseamna ca in sinea lor nu simt, nu gandesc, nu doresc mai mult. Atat ca nu se exteriorizeaza, au fost invatati sa nu o faca.
     
  3. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    nu stiu, dupa ce am citit cateva comics unde apar clonele mi-a aparut ideea asta
     
  4. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    In mod normal ar trebui sa fie o diferenta intre clone si droizi(modelul era Jango Fett care,if you remember s-a luptat de la egal la egal cu Maestrul Jedi Obi Wan Kenobi).
    In al doilea rand,chiar daca cei de pe Kamino erau cei mai buni clonatori din galaxie,instalatiile lor nu cred ca puteau face fata puterii industriale a separatistilor...
    Deci este clar ca nu puteau fi trimise clonele ca virgula carne de tun in batalii...
    De aici rezulta ca in razboi pe langa clone si cavaleri Jedi au luptat si au murit(poate)milioane de fiinte pt. Republica...


     
  5. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Nu e chiar despre clonetroopers , dar iata o bucatica f.mica dintr-un comunicat oficial , in care se explica de ce un jucator nu poate alege sa fie stormtrooper in SW Galaxies :
    "From a game design (and even story) perspective, stormtroopers also serve a very vital role as faceless cannon fodder. Excluding the two sources mentioned above, stormtroopers have not been given personalities or other characteristics that we would associate with player characters. They seem to have limited free will (because they are completely controlled by their superiors), show little or no emotion, and generally behave as automatons."
    Se pare ca exista multe puncte comune intre droizi si trooperi .
     
  6. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Problema pe care o pun in discutie acum a fost dezbatuta si pe alt forum dar nu pot sa ma abtin sa nu intreb.
    Stormtrooperii erau clone ?
    Eu inainte sa citesc post reply-ul lui Ak-610 eram ferm convins ca stormtrooperii nu erau clone...
     
  7. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Din cite stiam eu , nu erau clone . Mai nou am vazut in comicsuri ca o parte erau clone , si o parte recruti . E cam confuza treaba . Inclin totusi sa cred ca au fost transformati in clone recent , pentru continuitate , in OT fiind recruti .
    Citat din SW Empire #18 " Sunber realized that he never knew-never will know- the fallen troopers name , whether the man was a clone or , like himself a recruit from some backwater world for whom the imperial academy offered a promise of adventure and a better life. "
     
  8. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Cred ca vom afla mai multe despre stormtroopers dacas sunt sau nu clone in ROTS. Sa speram. AK-610 citatul dat de tine este chiar interesant!!
     
  9. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Episodul 3 o sa lamureasca zic eu,mai multe mistere...probabil si cel cu stormtrooperii...
     
  10. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Daca stau sa ma gandesc mai bine,nu cred ca misterul va fi rezolvat in ep.3
     
  11. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Exista o diferenta chiar asa de mare intre clonetroopers si battle droids?
    In cartea Atacul Clonelor exista urmatorul pasaj :
    " Pe sol, mii de soldati clone se luptau cu droizii si incepuse deja sa para evident ca acesti soldati noi erau intr-adevar superiori. Intr-un duel individual, un droid de lupta era aproape egal cu o clona, iar un superdroid de lupta o infrangea, dar in grupuri si in formatii improvizate, soldatii clone reactionau prompt fata de situatia rapid schimbatoare a bataliei si urmand ordinele primite de la comandantul lor Jedi, cucereau rapid punctele cele mai bune, cotele superioare si majoritatea pozitiilor ce puteau fi aparate. "
    In concluzie, da.

     
  12. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    in jocul SW: Force Commander esti un tanar care s-a inrolat in armata ca stormtrooper si ajunge general si ara mai departe deci...
     
  13. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    o diferenta ar fi si una de cost, sau raportul calitate/pret este mai mare in cazul clonetrooperilor. Ce parere aveti?
     
  14. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Poate ca droizii sunt mai slabi, dar sunt foarte multi, si pot fi fabricati in cantitati colosale. Parerea mea e ca droizii pot fi folositi in misiuni sinucigase.

    Offtopic:

    Oricum, in Starship Troopers era mai eficient sa trimita roboti decat oameni.
     
  15. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    De exemplu eu, ca general as fi mai grijuliu ce fac cu clonele pe care le trimit in lupta, decat cu droizii. Oamenii sunt oameni (chiar daca sunt clone), robotii sunt DOAR roboti.


    P.S. & off topic => @ SVAndrei: Ai dreptate cu Starship Troopers, pierderi de vieti omenesti in prostie. Robotii inamrati ar fi fost cea mai buna alegere pentru a curata terenul iar pentru a captura acel Brain Bug s-ar fi trimis trupe speicale plus roboti. Insa e un film despre "camaraderie si onoare", bla, bla ;)
     
  16. jombistarkiller

    jombistarkiller Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Apr 24, 2005
    Mi-as da si eu parerea de ce sunt mai buni clonetroopers decat battle droids dar explicatia e destul de completa mai sus:)
     
  17. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    "Mi-as da si eu parerea"?! Man, tocmai incepusem sa cred ca exista o speranta.
     
  18. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    @ jombistarkiller: Spune ceea ce ai de spus de fiecare data, chiar daca lucrurile se mai repeta. Doar e forum de discutii :)
     
  19. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Acum ca am vazut ROTS cu totii ce parere aveti? Order 66?
     
  20. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Din cate am inteles, Ordinul 66 a fost implantat in mintile clonelor inca din momentul fabricarii lor. Deci Jedi nu ar fi avut absolut nicio scapare, clonele erau programate sa ii ucida.

    Tocmai mi-a venit o idee de fan fic... [face_whistling]
     
  21. jedi_wandderer

    jedi_wandderer Jedi Youngling

    Registered:
    Jan 3, 2004
    Totusi eu zic ca cel putin mesterii au murit prea usor. Adica se stie ca ei simteau pericolul in Forta inainte sa se intample ceva deci ar fi putut sa reactioneze mai bine. Nu mai zic ca vreo cateva focuri de blaster ar fi trebuit sa le pareze relativ usor dupa care puteau sa bage viteza.
    Chiar numai Yoda dintre toti sa simta pericolul??
     
  22. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Ee greu sa-ti dai seama intr-o fractiune de secunda, cat de Jedi esti, ca cei cu care pana in clipa aceea ai luptat cot la cot, in momentul in care ridica blasterul, il ridica asupra ta. Elementul-surpiza a avut o importanta covarsitoare, zic eu. Niciun Jedi nu se astepta la asa ceva. Cat despre Yoda, el e un Jedi mai deosebit. He's a survivor de felul lui. :)
     
Thread Status:
Not open for further replies.