main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

FORTA - Intre fictiune si realitate

Discussion in 'Archive: Romania' started by AK-610, Nov 24, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Tu le-ai incercat?


    Citez din Biblie:
    Si Iisus a zis: "Si voi puteti face ce fac eu, ba chiar mai mult..."
    ---> DOvada clara ca aceste lucruri sunt posibile...trebuie doar un anumit grad de constiinta si o dorinta de a progresa!
     
  2. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Merge greu , pentru ca nu prea am timp sa le incerc + stau super prost cu concentrarea ... Dar mai incerc , pentru ca si eu sunt de parere ca toti mputem sa facem lucrurile astea .Unii mai bine , altii mai putin bine...:)
     
  3. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Si eu am concentrare ff proasta lol...dar in schimb am putere de vizualizare ff puternica si se compenseaza desi cartea si exercitiile se bazeaza pe simtul tactil in proportie de 99%, dar cu cat pui mai multe simturi in exercitiu cu atat functioneaza mai bine! Am ajuns chiar departe cu chestia asta , a trecut deja aproape un an si jumatate si am ajuns la centrele acelea majore...sa sti ca tare interesante efecte are, sunt foarte impresionat...veryyyyy Interestinggg!
     
  4. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Uitati ce am gasit la www.sfaturiortodoxe.ro , intr-un articol despre muzica rock :

    [image=http://img89.exs.cx/img89/5493/untitled124ny.jpg]

    Ce parere aveti ?

    P.S. Nu cred ca imaginile din Star Wars sunt intimplatoare . Cred ca fac referire la ideea de Forta ca inlocuitor al lui Dumnezeu in universul SW .
     
  5. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
    Ce trist... m-am gindit la imaginile astea o vreme. Asta ar insemna ca ceea ce facem noi aici este fundamental gresit. Mai vazusem (parca pe acelasi site) pareri contra fata de romanele cu Harry Potter, cum ca contin elemente dracesti, inclusiv pe copertele cartilor, vrajitorie...
    Legat de simbolurile ascunse pe care nu stim noi sa le vedem, asta ma duce cu gindul la o idee care spune ca Lucas ar fi mason, si tot ciclul Star Wars ar fi o explicatie a masoneriei, cum conduce ea lumea. O explicatie voalata, s-o priceapa numai cine trebuie.
     
  6. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Siiii....deciii....a mai download-at cineva cartea?...a mai facut cineva exercitiile?
    :) ;) :D
     
  7. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Siii, am gasit carte undeva pe net ...siii , acum o am pe hard ...siii , citesc din ea.... deeci , e interesanta :)
    Despre exercitii ce sa zic .... Nu imi ies si pace !!! Dar vorba aia : "Everyone is gifted . Some just open their pakages sooner." ;)
     
  8. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Darrrr de ce nu-tiii yes ? ;p
     
  9. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Pe mine subiectul spiritual-religios ma depaseste.
     
  10. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Asta e varianta eleganta pentru : "nu ma intereseaza" , "prostii" , "nu cred" , "uite cu ce isi pierde lumea timpul" , " povesti" etc [face_laugh] [face_laugh] [face_laugh]
     
  11. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Ca bine spui, AK-610! Si pe mine ma depaseste!!!! Desi variantele corecte pentru mine ar fi "Nu ma intereseaza" si "Nu cred". Nu consider ca sunt prostii sau pierdere de vreme, fiecare isi ocupa timpul cu ce doreste si ce-i place. Pentru mama de exemplu, Star Wars in sine este o prostie si pierdere de vreme. Asa ca nu am de ce sa spun acelasi lucru despre un subiect care pe altii poate ii pasioneaza. Ar fi o jignire la adresa lor.
     
  12. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Opinii ... opinii (ma bucur ca exista) . Totusi ... Ce ne facem cu Academia Jedi ? Nu cred ca poti deveni Jedi ignorind latura spirituala ...Sa nu uitam ca echivalentul cel mai apropiat de Jedi in momentul asta sunt calugarii shaolin , iar performantele lor in marea majoritate se datoreaza cunoasterii spirituale .

    "ridica o piatra si il vei gasi pe Dumnezeu, despica un lemn si acolo il vei gasi pe Dumnezeu..." Inlocuieste Dumnezeu cu Foarta si vei obtine ceva asemanator cu definita Fortei data de Yoda :)
     
  13. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Chestia cu depasirea poate fi adevarata dar sa sti caci cu fiecare moment pentrcut in cunostina si in spirit castigi intelepciune si in final vei intelege.
    Exercitiile nu sunt grele si dupa cum AK-610 a zis...nu putem fi JEDI fara latura spirituala si odata si odata tot vom fi nevoiti sa o invatam.
     
  14. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    oy there...nu las topicu' sa pice lol ...

    Haideti lol si dechideti discutii
     
  15. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Intrebare pentru cei care stiu mai multe despre EU (Mara , Sergiu) si nu numai : Era Han Solo macar un pic "force sensitive" ? Nu de alta , dar norocul lui proverbial poate fi interpretat ca fiind un mic "ajutor" de la Forta . Exista ceva scris despre asta ? Voi ce parere aveti ?
     
  16. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Te referi in film sau in realitate?
     
  17. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Han nu era force-sensitive. In EU si-a intrebat uneori nevasta daca nu regreta ca nu s-a maritat cu un force-sensitive, pentru a beneficia de o legatura afectiva la fel de puternica ca cea dintre Luke si Mara. Iar ea, ca o nevasta iubitoare, ii raspundea ca legatura lor e la fel de puternica si fara Forta, bla, bla.
    Probabil ca norocul lui era noroc chior, pur si simplu. Sau poate avea un al saselea simt, fara nici o legatura cu Forta.
    In schimb am citit un fan fiction in care Han s-a trezit peste noapte ca are Forta si nu stia ce sa faca cu ea. Izbea cu toate lucrurile de pereti si-i proiecta pe toti din jurul lui care incotro. Am ras de m-am prapadit!
     
  18. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    @Mara Daca ai fanfiction-ul cu Han posteaza-l si tu te rog in topicul creat de tine pentru ff , ca m-ai facut curios :) E pe la pagina 4...
    @Luke Ma refeream la filme/EU , dar tu poti adapta usor intrebarea la "real life" ;)
     
  19. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Nu mai am fan fiction-ul respectiv, si nici nu mai stiu de pe ce site l-am luat.Era o perioada cand serveam fan fiction pe paine, inainte de a descoperi forumurile SW. Nu le-am pastrat decat pe cele care mi-au placut in mod deosebit. Oricum, chestia cu Han si Forta era doar colaterala, fic-ul era despre Kyp si Jaina, si Han folosea Forta in special ca sa-l chinuie pe Durron ca i-a sedus fetita. Daca-l gasesc, o sa postez pasajele despre Han, sau iti dau un link, fic-ul era destul de lung.
     
  20. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ok . Cum iti este tie mai comod ... Pe mine ma intereseaza sa citesc si fic-urile pe care le-ai considerat tu bune ... Poate pui niste link-uri pe undeva ...
     
  21. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  22. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Nu. Din pacate nimeni nu ar putea opri mama natura(inafara de Dumnezeu dar asta e alta poveste), nici un om nu poate opri asta DAR(DAR) o poate vedea dinainte de a se intampla prin viziuni si vise. Si mie mi s-a intamplat de nenumarate ori sa vad in vis ceva ce se va intampla.Chestia asta ar putea salva multe vieti dar ce poti sa faci daca esti de partea cealalta a globului!
     
  23. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  24. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    "In legatura cu cutremurul (scuzati cacofonia)".Cacofonia o scuz dar "cucofonia" o consider de neiertat !!! [face_laugh] . Ma gindeam la ce ai spus tu , in legatura cu puterea mintii/ puterea fortei ... Daca Yoda a putut ridica un X-Wing de unul singur , presupun ca un numar mare de jedi ar putea ridica/manipula cu ajutorul fortei nave/obiecte mult mai mari .Din pacate noi nu putem misca nici o lingurita ca sa amestecam ceaiul cu puterea mintii , de aceea mi se pare putin probabil (in momentul asta) ca vom putea opri catastrofe cum ar fi cutremure sau meteoriti.Din cite stiu unul dintre cele mai mari succese a fost miscarea acului unei busole ...Chiar daca nu putem opri producerea catastrofelor , cunoasterea "spirituala" este urmatorul pas logic in dezvoltarea omului. Iar tot ce este imaginabil in acest moment are mari sanse sa devina realitate in viitor , din simplu motiv ca omul nu isi poate imagina imposibilul .
     
  25. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Un om cu o credinta si o putere de "a muta muntii" ar face mai multe decat o suta de oameni care CRED numai ca pot face asta. Ceea ce vreau sa zic este ca in fiecare exista aceasta putere imensa, si ea doarme in noi pana la un moment. Trebuie sa ai credinta in TINE si credinta in PUTEREA ta, aceste doua lucruri sunt ESENTIALE developarii unui om. Sa stiti ca in drumul spre lumina intalniti NENUMARATE incarcari ale intunericului de a va opri si sunt FOARTE bine ascunse incat sa va simtiti in siguranta cand picati in plasa paianjenului. Spunand de fapt ca "O pai lasa ca ma ocup de chestiile astea mai tarziu" -si aceasta este o capcana...este tarziu deja si sa iti spun sincer CHIAR daca toata planeta ar incerca sa opreasca cutremurul pentru ca NU s-a intamplat inca si daca voi incercati sa opriti ce nu sa intamplat inca atunci cum sa reusesti? Trebuie sa sti exact momentul in care incepe si atunci sa incerci sa il opresti...MULTA credinta iti trebuie sa poti intradevar face asta, oricum daca noi am putea face asta am sti cum caci odata cu puterea vine MULTA intelepciune, asta o stiu sigur.

    A si apropo...cand ziceti puterea mintii...de fapt nu este puterea mintii ci este puterea spiritului uman. BIOENERGIA(cu alte cuvinte).
    Unul din cele mai importante piese din acest puzzle al vietii esti Constiinta, si nu ma refer la constient si subconstient ci la faptul ca un om intelege diferenta dintre bine si rau si stie sa se apere de capcana societatii. Cum sa te aperi de societate? Credeti ca voiam sa zic sa mergi in padure si sa te izolezi cum fac preotii aia budisti sau cum ii cheama? LOL. Aia sunt intradevar oameni luminati DAR ce folos daca nu isi folosesc intelepciunea pentru a ajuta pe alti. Unul din cele mai importante lucruri este SA VREI SA STI CA SA POTI ARATA LA ALTII chiar daca acestia nu accepta ceea ce le zici...tu sti ca este bine, este timpul ca oamenii sa fie uniti, nu sa fuga unii de alti.NU gandi asa "ala-i prost, fug de el sa nu i-au si eu prostia" ...este timpul ca sa ne luam de mana caci FIECARE din noi este un inger cu o singura aripa,numai daca ne luam de maini, numai atunci putem zbura mai departe.
    Zic ca societatea este o capcana pentru ca vad in fiecare zi oameni care injura, beau si isi bat copii sau sotiile, fumeaza de tuna, se bat...astea sunt comportamente ce merta date la ANIMAL PLANET nicidecum oameni.Timpul lor nu a venit inca sa devina si ei ceva in lumea asta...si este pacat DAR putem vedea aceste exemple si putem observa cum societate i-a prins pe acestia in plasa si nu-i mia lasa...Viata lor e decisa si vointa lor proprie este inchisa in sentimente negative si in intuneric caci acolo nu este intelepiune si toti se plimba orbi.Este datoria celor care inteleg sa faca ceva si cu cat mai multi cu atat mai bine.
    Constiina umane este formata dintr-un INTREG si se poate clasifica prin mai multe subcategorii. Noi ne creem aceste subcategorii prin ceea ce face DAR suntem influentati de societate si de tot ceea ce este in jurul nostru. Unii dintre noi pur si simplu nu le pasa sa isi exploreze cunostina, uni isi gasesc partile bune si nu le pasa de cele rele. Trebuie sa intelegem ca exista aceste parti rele si cu cat le identificam mai repde si le eliminam cu atat mai bine, atunci in cautarea raului din tine ce este FOARTE bine ascuns...in cautarea acestuia descoperim intelepciunea, puterea, credinta noastra si devenim mai PUTERNICI si intelegem tot mai mult. Cand scapi de tot acest rau din tine(ceea ce este imens de greu caci influentele negative continua sa te plezneasca)atunci vei intelege intr-adevar care iti e locul in Galaxia aceasta. Trebuie sa recunosc ca voi ati fi aproape de aceste lucruri...mai aproape decat altii pe care am vazut deoarece pe noi ne leaga universul Star Wars ceea ce este ca un Deja Vu puternic pentru noi..."Parca am mai vazut asta undeva, imi place!" -ceva in genul asta.
    Ce sa mai spui...a VREA sa intelegi e primul pas spre lumina, a incerca sa devi mai bun e al doilea...a fi mai bun este un pas destul de indepartat dar in acelasi timp foarte aproape, trebuie doar sa inc
     
Thread Status:
Not open for further replies.